Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №519 від 22.09.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Сучасна ендоскопія у діагностиці раннього раку шлунка

Сучасна ендоскопія у діагностиці раннього раку шлунка

В Україні щороку реєструється понад 13 тисяч нових випадків раку шлунка, приблизно 95% випадків діагностується на ІІІ-IV стадіях, внаслідок чого щорічно помирає близько 14 тисяч хворих, а також виявляється понад 16 тисяч нових випадків раку кишківника. Та шанс вилікуватися від раку є, і він надзвичайно високий, якщо вчасно провести ендоскопічне дослідження.

Ендоскопія - сучасний метод діагностики та лікування внутрішніх органів за допомогою спеціальних оптичних приладів, що дозволяють лікарю зазирнути всередину організму пацієнта.

Про ендоскопію верхніх відділів шлунково-кишкового тракту задля діагностики раннього раку шлунка (РРШ) читачам сторінки “Ракурс Здоров’я” сьогодні розповідають і наочно ілюструють фотознімками лікарі Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру ім.В.Поліщука Орест БЕРЕСЬКИЙ та Ігор РУДЬ:

- Ендоскопія верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (ШКТ) - стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки є методом вибору при необхідності дослідження цих органів. Сучасні можливості методу дозволяють провести макроскопічне та мікроскопічне вивчення органів, здійснити забір секрету і тканин, за необхідності виконати селективні, невідкладні лікувальні маніпуляції.

Езофагогастродуоденоскопія забезпечує швидкий і надійний доступ до ШКТ, процедура не є обтяжливою для пацієнта, не потребує тривалої підготовки. Останнім часом спостерігається розвиток ендоскопічних методів діагностики та лікування. Еволюція від традиційних оптоволоконних до відеоскопічних досліджень дозволяє значно підвищити рівень і якість діагностики. Широко застосовуються методи біопсії, хромоендоскопія, відеоендосопія з високою розподільною здатністю (HRE), ендоскопія зі збільшенням, вузькосмугова візуалізація (NBI), трансназальна гастроскопія, ендоскопічна флуоресцентна мікроскопія, оптична когерентна томографія, ендоцитоскопія, ендоскопічна лазерна конфокальна мікроскопія, методи ендосонграфії. Отож використання методів ендоскопічного дослідження забезпечує високу ефективність у діагностиці РРШ і передракових станів.

Ранній діагностиці епітеліальних пухлин шлунка сприяє насамперед хромоендоскопія та ендоскопія зі збільшенням. Хромоендоскопія передбачає забарвлення епітеліальних структур під час виконання ендоскопічного дослідження з використанням барвників, що абсорбують: розчину Люголя, метиленового синього, толуїдинового синього, а також таких, що контрастують (індигокармін), і таких, що реагують (конгочервоний, фенолчервоний). Наприклад, для діагностики раку шлунка в групах високого ризику застосовують забарвлення індигокарміном. Із забарвлених ділянок СОШ виконується прицільна біопсія з метою діагностики дисплазії або ранніх форм раку.

Під час ендоскопії створені оптимальні умови для прицільного взяття зразків тканин з подальшим їх дослідженням, себто біопсії. Ризик кровотечі й перфорації за умови дотримання необхідних заходів безпеки мінімальний. Ураховуючи роль НР у канцерогенезі шлунка під час кожної езофагогастродуоденоскопії, слід брати зразок матеріалу з антрального відділу шлунка для діагностики НР (уреазний тест). Крім цього, за необхідності можна проводити політропний забір матеріалу з усіх змінених ділянок слизової оболонки з метою верифікації раку за допомогою морфологічних досліджень. Для гістологічного дослідження використовуються щипцевий і петлевий спосіб взяття біопсійного матеріалу, для цитологічного - пункційна біопсія, забір аспірату, браш-цитологія і відбитки з біоптатів, з метою розширеної гастробіопсії використовується ендоскопічна резекція або дисекція слизової оболонки.

Сучасна ендоскопія дає можливість отримувати найякісніші зображення слизової оболонки верхніх відділів ШКТ завдяки застосуванню технологій високої розподільної здатності та високого збільшення (HRE).

Саме технологія високої розподільної здатності забезпечує високу чіткість, деталізацію і природність кольорів зображення. Принципово нові дані, отримані за допомогою цих методів, виводять ендоскопію на новий рівень більш глибокого дослідження, дають змогу якомога раніше діагностувати непластичні процеси травного тракту.

Вузькосмугова (NBI) візуалізація - це технологія оптичного підсилення зображення, що покращує візуалізацію судин і структури слизової оболонки. Світло вибірково поглинається гемоглобіном крові та проникає в тканини (глибина проникнення залежить від довжини світлової хвилі), що суттєво підсилює контраст між судинами та слизовою оболонкою з деталізацією поверхні останньої. У результаті поверхневі капіляри відображаються брунатним кольором, а вени підслизового шару - блакитним.

Отримані зображення дозволяють під час ендоскопічного дослідження докладно вивчати морфологічну структуру слизової оболонки, виявляти дрібноосередкові ділянки метаплазії, атипії епітелію, які слабо розрізняються в разі застосування звичайного освітлення.

Комбінація ж ендоскопії з високою розподільною здатністю (HRE), високим збільшенням, вузькосмуговою візуалізацією (NBI), хромоендоскопією під час одного дослідження дозволяє виявити ураження слизової оболонки мінімальних розмірів на початковому етапі розвитку патологічних змін і виконати прицільну біопсію, що сприяє суттєвому підвищенню ефективності діагностики передракових станів і ранніх непластичних змін у слизовій шлунка.

Нові технології візуалізації дозволяють оцінювати тривимірну архітектоніку тканини й порівнювати ендоскопічні зображення з гістологічними. Гістологічне дослідження біоптатів, отриманих під час використання комбінації цих методів, майже у 100% випадків підтверджує попередньо встановлений ендоскопічний діагноз.

А ще є флуоресцентна ендоскопія, яка базується на властивості окремих хімічних речовин під дією ультрафіолетового або короткохвильового опромінення випромінювати світло довшої хвилі. Для діагностики використовується встановлювана різниця флуоресцентних властивостей здорових і хворих (запалення, дисплазія, неоплазія, ішемія) тканин. Слизова оболонка досліджується лазерним волокном. Під час аутофлуоресценції виявляються ендогенні речовини, що властиві даній тканині, у разі екзогенної флуоресценції - речовини, що вводяться, наприклад 5-аміноленулінова кислота. Перспективи застосовування методу для діагностики ранніх неопластичних змін у шлунку наразі перебувають на етапі вивчення.

Під час ендоцитоскопічного дослідження за допомогою складної системи мікролінз, розташованих на дистальному кінці ендоскопа або зонда, формується зображення клітинної структури слизової оболонки, подібне до звичайного цитоморфологічного дослідження, що дозволяє прицільно взяти біопсійний матеріал. Зараз метод перебуває на етапі клінічної апробації.

22.09.2011Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 22.09.2011p. 
На головну сторінку