Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №562 від 03.08.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Поради

Спека не завадить якісному життю

Спека не завадить якісному життю

З початком літа жителі області отримали справжню шокову терапію спекою. У такі дні найбільшу небезпеку становить ризик виникнення теплового удару, ознаками якого є різке підвищення температури тіла (понад 40°C), прискорене серцебиття, підвищення або зниження артеріального тиску, запаморочення, головний біль, нудота. Тому не зайвим буде вкотре нагадати нашим краян прості правила виживання у спеку, коли від самої думки про палюче сонце починає паморочитися голова.

У спекотну погоду слід збільшити споживання води. Літнім людям треба вживати її, не чекаючи відчуття спраги. Слід також уникати вживання міцних алкогольних напоїв, які викликають виражений діуретичний ефект. Дуже важливо стежити за водним статусом людей, які не можуть обслуговувати себе самостійно, зокрема, маленьких дітей, лежачих хворих тощо.

З 12.00 до 16.00 години намагайтеся взагалі не виходити на вулицю. Слід також уникати надмірної фізичної активності. Від занять спортом краще відмовитися, адже фізичні навантаження збільшують теплообмін у п’ять разів, що може призвести до зневоднення організму.

Якомога рідше користуйтеся наземним громадським транспортом - краще пройтися пішки по затінених місцях. Важливо пам’ятати, що різниця температур між приміщенням і вулицею не повинна перевищувати 10 градусів. Тож кондиціонер у середньому не можна програмувати на температуру нижчу за 18 градусів.

Якщо у офісах немає кондиціонерів, фахівці рекомендують поставити у приміщенні ємності з водою. Додаткову порцію свіжості можна отримати, помивши руки і умившись прохолодною водою.

Не бажано носити у спеку синтетичний і тісний одяг. Синтетика особливо шкідлива у таку погоду з погляду гігієни, а тісний одяг ускладнює процес теплообміну. У сонячні спекотні дні найкраще вдягати світле легке і просторе вбрання, а, виходячи на вулицю, брати з собою сонцезахисні окуляри і літній головний убір.

Боротися зі спекою допоможе і певний режим дня. Якщо лягти спати із заходом сонця і прокинутися раніше, коли на вулиці ще відносно прохолодно, то можна уникнути головного болю.

Як же врятуватися від спеки у домашніх умовах?

1. Уникайте солодких газованих напоїв, у спеку краще вживати напої, виготовлені з натуральних продуктів. Протягом дня бажано випивати не менше двох літрів рідини.

2. Після вулиці не лізьте одразу у холодний душ, від цього страждає серцево-судинна система. У спеку краще теплий душ: коли ви вийдете, температура оточуючого середовища здаватиметься нижчою, ніж насправді. Тих же пересторог варто дотримуватись і з кондиціонером.

3. Людське тіло може втрачати до 80% свого тепла через голову. Влітку треба максимально охолодитися, тому голова повинна бути вільна від сторонніх предметів і речовин. А це означає, що про засоби для укладки волосся краще забути.

4. Краще використовувати два вентилятори одночасно, поставивши їх на режим обертання в різних напрямках, а також розставити у квартирі ємності з водою.

5. Британські лікарі стверджують, що кімнатні рослини допомагають переносити спеку значно легше, тому що їх виділення охолоджують повітря. Обирайте квіти з великим широким листям: видільна поверхня в них ширша, а, відповідно, і користі більше.

6. Можна заклеїти вікна спеціальними плівками-світлофільтрами, це знизить температуру на кілька градусів. Фільтри можна замінити фольгою. Пам’ятайте, білий колір тканини відбиває сонячні промені, чорний - поглинає.

Симптоми сонячного і теплового ударів

Легка стадія: загальна слабкість, сонливість, загальмованість, головний біль, запаморочення, нудота.

Стан середньої тяжкості характеризується різким зниженням рухливої активності, сильним головним болем, нудотою і блювотою, невпевненістю рухів, короткотривалою втратою свідомості. Шкіра волога і червона, температура тіла підвищується до 39-40 градусів, частішає пульс і дихання.

При тяжкій формі перегріву спостерігаються марення, галюцинації, судоми, шум у вухах, розлад зору. Іноді буває тривала втрата свідомості.

Перша допомога

- забезпечити вільний доступ свіжого повітря, перемістити постраждалого у тінь чи у прохолодне місце;

- розстебнути комір чи роздягнутися до пояса;

- покласти на спину, підняту голову;

- на голову покласти холодний компрес, а тіло обгорнути мокрим рушником чи змочити холодною водою;

- забезпечити великою кількістю прохолодного пиття;

- можна періодична давати нюхати нашатирний спирт.

03.08.2012



Рівне-Ракурс №10 від 03.08.2012p. 
На головну сторінку