Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №578 від 22.11.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Точка зору

Ощадбанк по-рівненськи: а чи ті сидять?

Інформація про розкрадання 5,5 мільйона гривень працівниками рівненського облуправління Ощадбанку набула неабиякого резонансу в місцевих ЗМІ ще восени торік. Поштовхом для прояву цікавості з боку місцевих журналістів до цього питання стали скарги від кількох працівників Рівненської обласної філії Ощадного банку України, в яких вони звинувачують у розтраті банківських коштів та зловживанні службовим становищем керівника обласного управління.

У результаті, працівники СБУ заарештували начальника сектора банку, головного бухгалтера філії банку та касира.

Наразі, після клопотання управління СБУ, перед судом та за підтримки обласної прокуратури, всі три вищеперерахованих пані і донині перебувають у СІЗО. Першопричиною ж взяття їх під варту, за інформацією судді Миколи Бердія, було “ухилення від слідства”. Тоді суддя аргументував, що затримані працівниці банку не відповідали на мобільні телефони, за адресою їх місця постійного проживання не було, - це й, власне, стало підставою для їх взяття під варту.

Виявляється, що ревізія по встановленню нестачі в РОУ Ощадбанку 04.11.11 р. була проведена комісією, яку призначив начальник обласного управління без присутності матеріально-відповідальної особи (завідуючої касовим вузлом ОПЕРВ), яка, до речі, обвинувачується в розкраданні вказаних коштів.

Як посвідчив начальник відділу банківської безпеки Рівненського облуправління Ощадбанку, вищезгадана пані була відсторонена від каси і доставлена в УМВС м.Рівне до фактичного встановлення нестачі. Ключі від касового сховища у завідувачки касовим вузлом були вилучені невідомо ким з шухляди на її робочому місці в той час, коли вона перебувала в кабінеті заступника начальника обласного управління Ощадбанку.

У результаті, грошове сховище для проведення ревізії було відкрите без матеріально-відповідальної особи. І як відомо, була встановлена нестача.

Хоча, 04.11.11 року на початку робочого дня, грошове сховище було відкрите трьома відповідальними особами - їхніми колегами, та, згідно із записами і підписами цих же відповідальних осіб, залишок у касі відповідав залишку, вказаному в книзі відкриття - закриття сховища. Такий контроль і записи за залишками здійснюються трьома особами щоденно - зранку під час відкриття та ввечері при закритті сховища.

Відтак, виникає запитання: чому в порушення всіх нормативних актів банку при здійсненні ревізії була відсторонена керівництвом головна, - в даному випадку матеріально-відповідальна особа, яка через свою відсутність не відкривала сховище (без акта передачі ключів) та і не брала участі в проведенні ревізії?

У результаті, підписи на акті та в кінці відкриття - закриття сховища матеріально-відповідальної особи відсутні.

Із свідчень свідків - працівників касового вузла, а саме заступника завідувача касовим вузлом, стало відомо, що в 2011 році, коли вона разом з головним бухгалтером облуправління перебувала у відпустці, а одна з касирів, причетних до справи, була звільнена взагалі з банку (сьогодні саме ці троє обвинувачуються в розкраданні коштів), в банку іншими відповідальними особами здійснювалися проводки з метою приховування 3,5 мільйонів гривень нестачі.

Отож, хто взяв 5,5 мільйона гривень, у розкраданні яких обвинувачуються три особи, які фізично були відсутні в банку, коли ховалися 3,5 мільйона гривень, як стверджує слідчий? Відповідь на це запитання може надати лише перебіг слідства.

В якості свідка у суді був допитаний колишній працівник РОУ Ощадбанку А.В.Ільчук, який 2009 року був притягнутий до відповідальності за розкрадання банківських коштів того самого управління в сумі 82 тисячі Євро і 95 тисяч доларів.

Цей свідок розповів, що він, будучи заступником начальника кредитного відділу управління, особою, яка, згідно з інструкцією, не має жодного відношення до каси банку, впродовж 2009 року майже щоденно спокійно, без будь-яких підтверджуючих документів, брав з каси банку кошти у досить великих сумах - 100-200 тисяч доларів і євро, заради здійснення валютно-обмінних операцій з метою отримання власних доходів. Андрій Ільчук повідомив, що кошти з каси він отримував за особистими вказівками, які віддавав касирам заступник начальника ОПЕРВ філії, зрозуміло, з відома начальника обласного управління Ощадбанку.

Останні, за свідченнями Андрія Ільчука, отримували від нього особисті доходи, одержані в результаті незаконного використання банківських коштів для здійснення валютно-обмінних операцій.

Виходячи з вищевикладеного та нових свідчень, які були долучені до справи, пана А.В.Ільчука, трьох вищезгаданих працівниць банку, а саме: начальника сектора банку, головного бухгалтера філії банку та касира посадили за заявою та свідченням організаторів - керівника обласного управління та заступника начальника ОПЕРВ, які донині керують управлінням Ощадбанку, використовуючи кошти ДЕРЖАВНОГО БАНКУ для власних фінансових оборудок. Адже, за інформацією начальника служби безпеки Ощадбанку, оприлюдненої у судовому засіданні, УМВСУ в Рівненській області порушило кримінальну справу по факту злочинних операцій, пов’язаних з перерахуванням коштів на підприємства належні керівнику Ощадбанку.

Вся справа базується на поясненнях свідків, жоден з яких не підтвердив у суді факт викрадення коштів підсудними особами. Ба більше, факт викрадення коштів, який інкримінують підсудним, не підтверджується жодними матеріальними доказами.

Як повідомив один із свідків обвинувачення, про те, що головний бухгалтер скоїла злочин, їй стало відомо з газет, що є неприпустимим доказом по справі. Чому органи досудового слідства не взяли це до уваги - залишається таємницею.

То чи ті сидять? Питання наразі лишається відкритим, щоправда, з багатьма темними плямами, які, хочеться вірити, Високий суд дослідить. Відтак - далі буде…

22.11.2012Лариса САВКОВАРівне-Ракурс №10 від 22.11.2012p. 
На головну сторінку