Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №583 від 27.12.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Абетка здоров’я

Кобальт

Ворганізм людини кобальт надходить з їжею. Особливо багато кобальту в печінці, молоці, зеленій цибулі, червоному буряку, редисі, капусті, петрушці, салаті і часнику. У ШКТ у середньому всмоктується близько 20% кобальту. Оптимальна інтенсивність надходження його в організм людини становить 20-50 мкг/добу.

В організмі дорослої людини міститься близько 1,5 мг кобальту: в печінці - 0,11 мг, у кістякових м’язах - 0,20 мг, в кістках - 0,28 мг, у волоссі - 0,31 мг, в жировій тканині - 0,36 мг.

Кобальт входить до складу молекули цианокобаламіна, активно бере участь у ферментативних процесах і утворенні гормонів щитоподібної залози, пригнічує обмін йоду, сприяє виділенню води нирками. Кобальт підвищує засвоєння заліза і синтез гемоглобіну, є могутнім стимулятором еритропоезу.

Процес кровотворення може здійснюватися тільки при нормальній взаємодії 3-х біоелементів - кобальту, заліза і міді. Вітамін В12, який містить кобальт, крім свого впливу на процеси кровотворення, досить ефективно впливає на обмін речовин, насамперед на синтез білків, а також бере участь у процесах блокування й утилізації токсичних елементів. Дефіцит кобальту часто трапляється у вегетаріанців, осіб з порушеннями функцій органів ШКТ, спортсменів, що випробують підвищені фізичні навантаження; а також при кровотечі і глистяній інвазії.

Причини дефіциту кобальту: порушення регуляції обміну, дефіцит вітаміну В12, знижена кислотність шлункового соку, зниження функції підшлункової залози, глистяна інвазія.

Основні прояви дефіциту кобальту: вегетосудинні порушення, загальна слабість, втомлюваність, анемії, зниження пам’яті, аритмії, повільне видужання після захворювань.

Підвищена кількість кобальту (трапляється рідко) в організмі може спостерігатися при надлишковому прийомі вітаміну В12. Солі кобальту використовуються у виробництві деяких сортів пива, що в деяких випадках призводить до розвитку в споживачів “кобальтової” кардіопатії.

Основні прояви надлишку кобальту: гіперплазія щитоподібної залози, пошкодження слухового нер ва, алергодерматити (контактний дерматит), підвищення вмісту еритроцитів у крові, підвищення АТ і рівня ліпідів у крові.

Для лікування хворих з В12-дефіцитною анемією застосовують цианокобаламін і його метаболіти (коамід). При анемії, у випадку легкого протікання захворювання, може бути ефективний раціон багатий вітаміном В12 (печінка, нирки, серце, кров’яна ковбаса, листова зелень).

27.12.2012



Рівне-Ракурс №10 від 27.12.2012p. 
На головну сторінку