Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №595 від 21.03.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Актуальне інтерв’ю

“Для того, щоб отримати максимальну допомогу з безробіття, необхідно мати заробітну плату не менше 6500 гривень”

Питання працевлаштування у нашому містечку - одне з найактуальніших. Адже Радивилів не може похвалитися великою розмаїтістю пропозицій з працевлаштування, а чимала частина місцевих жителів шукає кращого життя за кордоном. І чим ближче до весни, тим більше пожвавлюються розмови про майбутні заробітки. Як каже моя знайома, хіба може чоловік, отримуючи мінімальну зарплату, забезпечити родину? А якщо мінімальна зарплата - в обох, або працює лише один? Інше питання, чи працюватиме людина за тисячу з лишнім гривень, якщо за кордоном вона може за місяць заробити таку суму в доларах? Але тут у пресі з’явилося повідомлення, начебто безробітним уже й бути вигідно, адже можна отримувати 5 тисяч гривень допомоги на місяць. А тому ми звернулися по роз’яснення, задавши це та інші не менш важливі запитання заступнику директора, технологу Михайлу Григоровичу Мамчуру. Отож, читайте і робіть висновки, де правда, а де, так би мовити, народна міфологія…

- Михайло Григоровичу, охарактеризуйте, будь ласка, ситуацію на ринку праці Радивилівщини. Який рівень безробіття нині маємо в районі? Хто переважає серед безробітних: чоловіки чи жінки, молодь чи люди старшого віку?

- Ринок праці у Радивилівському районі у січні-лютому 2013 року формувався в умовах введення у дію нового Закону України “Про зайнятість населення”. Ситуація на ринку праці району є типовою для лютого і мало чим відрізняється від попередніх років. Станом на середину місяця на обліку в центрі зайнятості зареєстровано понад 1000 осіб, які звернулися за сприянням у працевлаштуванні. З них 967 мають статус безробітного, 819 отримують допомогу по безробіттю. Серед зареєстрованих безробітних - 429 жінок, 353 молодих людей до 35 років, 356 осіб, які, відповідно до Закону, віднесені до соціально-незахищених категорій, 572 особи проживають у сільській місцевості, з них понад 260 працівників сільського господарства. Відповідно до професійно-кваліфікаційного складу, 533 безробітних займали робітничі місця, 228 - посади службовців, 206 працювали на робочих місцях, які не потребують спеціальної підготовки. За останнім місцем роботи понад 70% безробітних перед реєстрацією в центрі зайнятості працювали на сільськогосподарських підприємствах, підприємствах переробної галузі, на будівництві доріг, на підприємствах з виробництва будівельних матеріалів. Частка випускників вищих та професійних навчальних закладів становить менше 5% від зареєстрованого безробіття і складає 48 осіб. Решта безробітних працювали в різних галузях економіки нашого району, Рівненської та інших областей.

- Які вакансії нині наявні в Радивилівському районі?

- Наразі в базі даних вакансій є 48 пропозицій роботи від роботодавців району. У шести вакансіях пропонується заробітна плата, менша від мінімальної, в 25-ти запропоновано мінімальну заробітну плату, в 17 - заробітна плата - від мінімальної до середньої по області. Разом з тим, центр зайнятості має можливість надавати громадянам інформацію про вільні робочі місця по всій Україні за рахунок використання відповідного програмного забезпечення. Так, наприклад, тільки на Інтернетпорталі “Труд” зараз розміщено 47 880 вакансій. За бажанням безробітного спеціалісти можуть здійснювати підбір роботи для громадян, які звернулися за сприянням у працевлаштуванні по будь-якому регіону держави.

- Від чого залежить розмір допомоги по безробіттю?

- Розмір допомоги по безробіттю залежить від страхового стажу, терміну перебування у трудових відносинах протягом останніх 12 місяців, що передують зверненню до служби зайнятості, розміру заробітної плати за останнім місцем роботи. Найменший розмір допомоги - 544 грн., отримують особи, які вперше шукають роботу і в установленому порядку зареєстровані як безробітні. Такий же розмір допомоги отримують застраховані особи, які працювали менше як 26 тижнів, що передували даті звернення. Інші застраховані особи отримують допомогу по безробіттю в розмірі не меншому 882 грн. Максимальний розмір допомоги обмежується 4-ма прожитковими мінімумами, який наразі складає 1147 грн. Але для того, щоб отримати максимальну допомогу з безробіття, необхідно мати заробітну плату не менше 6500 грн.

- Розкажіть, будь ласка, про законодавчі зміни, які вступили в дію вже цьогоріч.

Закон України “Про зайнятість населення” від 5 липня 2012 №5067-VI, який вступив в дію з 1 січня 2013 року, значно розширив права громадян на отримання легальної зайнятості. Закон визначає правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізацію їхніх прав на соціальний захист від безробіття.

Цим Законом до категорії громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню віднесено, зокрема: осіб, яким до настання права на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” залишилося 10 і менше років; молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилися зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і яка вперше приймається на роботу.

Відповідно до цього Закону, надається державна підтримка молодим працівникам, залученим до роботи в селах і селищах.

Статтею 28 Закону передбачено, що молодому працівникові, який уклав трудовий договір за спеціальністю на строк не менш ніж три роки з підприємствами, установами та організаціями, що розташовані у селах і селищах, надається житло на строк його роботи та одноразова адресна допомога у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за рахунок коштів Державного бюджету України.

Якщо молодий працівник пропрацює не менше десяти років, то надане житло передається йому у власність.

Розширено можливості для підвищення конкурентоспроможності молоді.

Студентам вищих та учням професійно-технічних навчальних закладів, які здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем “кваліфікований робітник”, “молодший спеціаліст”, “бакалавр”, “спеціаліст” та продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, надано право проходити стажування за професією (спеціальністю) у вільний від навчання час.

Строк стажування за договором не може перевищувати 6-ти місяців. Запис про проходження стажування роботодавець вносить до трудової книжки.

Статус безробітного, відповідно до статті 43 Закону, надається особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.

Цей Закон не обмежує прав жодної категорії громадян, у тому числі членів особистих селянських господарств, для отримання послуг служби зайнятості. Найближчим часом будуть прийняті підзаконні акти, відповідно до яких реалізовуватимуться норми Закону.

21.03.2013Запитувала Наталя АНДРІЮК



Рівне-Ракурс №10 від 21.03.2013p. 
На головну сторінку