20 січня у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася презентація виставки авторських ляльок Ірини Зайцевої. Майстриня у 1990 році, переїхала з Харкова до Рівного, і ось уже 24 роки виготовляє різноманітні лялькімотанки, яких створено вже близько сотні різних її образів та більше тисячі самих ляльок.
Серед найпопулярніших образів ляльокмотанок, які були представлені на виставці Попелюшка, Україночка, Полісяночка, Бурштинова, Різдвяна та Масляна. Одна з ляльокмотанок Ірини Зайцевої занесена до “Книги рекордів України”, як найбільша народна лялька. Зріст лялькирекордсменки, яку звати Василина, символічно дорівнює зросту самої майстрині та складає метр шістдесят, маючи вагу близько 40 кілограмів. Ідею створити рекордно велику ляльку в людський зріст запропонувала майстрині заступник міського голови Рівного Галина Кульчинська, в кабінеті якої нині і знаходиться рекордсменка Василина.
Залежно від обсягу роботи, на виготовлення однієї ляльки витрачається 12 дні, розповідає Ірина Зайцева. Якщо на ляльці робиться орнаментна вишивка, то робота триває трохи довше. Але якщо всі матеріали вже підготовлені до роботи, то ляльку можна виготовити й за день. Зазвичай, виготовлені ляльки, як і люди, мають власну історію народження та ім’я. Наприклад лялька Наталка Полтавка символічно має великі руки, адже героїня однойменного твору Івана Котляревського була дуже працьовитою. Інша серія ляльок під назвою “Гандзялюбка” це ніби історія чотирьох поколінь різних за віком жінок, від наймолодшої до найстаршої.
Майстриня каже, що залюбки ділиться своїми секретами та охоче розповідає і показує на численних майстеркласах, як самому створити лялькумотанку, адже це народні традиції, які потрібно передавати людям.
Усі охочі можуть побувати на виставці, яка експонується у відділі мистецтв Рівненської обласної наукової бібліотеки з 900 до 1900 години щоденно, окрім п’ятниці.
Олекса ГОСТРОЗІР