Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №681 від 06.11.2014p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Будьте здорові

Про поширення лихоманки Ебола

Про поширення лихоманки Ебола

Увесь світ стривожений інформацією про поширення лихоманки Ебола, оскільки від цього вірусу помирають понад 50% інфікованих, а ліків від хвороби не існує. Ці переживання не безпідставні. Раніше хвороба Ебола загрожувала переважно мешканцям африканського континенту, однак цього разу у Всесвітній організації охорони здоров’я заявили, що спалах лихоманки в Африці вже не є лихом для якоїсь однієї країни – захворювання набуло субрегіонального характеру.

Наприкінці липня лікарі зафіксували у Європі перший випадок зараження смертельним вірусом Ебола, який в Африці до того вбив 670 людей. А на початку серпня цей тип лихоманки зареєстрували у Сполучених Штатах Америки. Тобто готуватися до лихоманки ХХІ століття, як часто називають вірус Ебола, варто в усьому світі.

Хвороба Ебола (геморагічна лихоманка Ебола) - гостра вірусна хвороба, що викликається вірусом Ебола, та характеризується високою летальністю (50 – 90%). У природі основними носіями вірусу є кажани та мавпи. Вірус Ебола був вперше виявлений у 1976 р. в районі річки Ебола на території теперішньої Демократичної Республіки Конго. Відтоді спалахи цієї хвороби періодично з’являються в ряді африканських країн.

На сьогодні велика епідемія цієї хвороби спостерігається в Західній Африці (Гвінея, Сьєрра-Леоне, Ліберія, Нігерія, Сенегал) із числом захворілих понад 3 тис. осіб (померло понад 1.5 тис. хворих). Перший хворий заразився від інфікованої тварини. Надалі має місце передача вірусу від людини до людини.

Вірус поширюється в результаті прямого контакту (через пошкоджену шкіру або слизові оболонки) з кров’ю і біологічними рідинами хворої людини (сеча, фекалії, слина, блювота і сперма) або через контаміновані (інфіковані) вірусом об’єкти (наприклад, медичні голки, деякі предмети щоденного вжитку). Ситуація, що склалася в Західній Африці, значною мірою пов’язана з недотриманням правил особистого захисту при догляді за хворими, недостатньою кількістю медичних закладів та медичного персоналу, небажанням населення звертатися за медичною допомогою та дотримуватися відповідних рекомендацій, особливістю обрядів при похованні.

Найбільшою небезпекою хвороби Ебола є те, що немає специфічних засобів профілактики та лікування вірусу. Тобто головне завдання лікарів – своєчасно виявити та ізолювати людину.

Особа, що була в контакті з хворим, може захворіти протягом 2-21 дня (часто 8-10 днів).

Ознаки захворювання:

- лихоманка (швидке підвищення температури тіла до 38,6°С та вище );

- сильний головний біль;

- біль у горлі;

- м’язові болі;

- блювання, діарея, біль у животі;

- можуть спостерігатися кровотечі різної локалізації або гематоми, інколи висип на шкірі.

У разі появи в цей період описаних вище симптомів - необхідно надіти марлеву пов’язку (з 4-5 прошарків марлі) та відразу звернутися за медичною допомогою.

Інфікована людина стає заразною за умови наявності у неї симптомів захворювання. При одужанні, коли зникають симптоми, людина перестає виділяти вірус за виключенням статевого шляху передачі, оскільки вірус може знаходитися у спермі чоловіків протягом 3 місяців (їм рекомендується утримуватися від статевих контактів або використовувати презервативи протягом цього терміну).

При відсутності особливої необхідності краще відмовитися від відвідування тих країн, у яких існує епідемія хвороби Ебола. У разі перебування на їх території слід дотримуватися наступних дій:

- уникати контакту з хворою або підозрілою на хворобу людиною;

- часто мити руки з використанням дезинфікуючих розчинів;

- уникати контакту з кров’ю та біологічними рідинами будь-якої людини, особливо хворої;

- не працювати з об’єктами, які можуть бути контаміновані кров’ю або біологічними рідинами інфікованої людини;

- не торкатися до тіла людини, яка померла від хвороби Ебола;

- уникати потрапляння до лікарні, де проходять лікування пацієнти з хворобою Ебола;

- у той же час, у разі появи лихоманки (температура тіла 38,6°С та вище) та будь-яких з інших наступних симптомів: головний біль, м’язові болі, діарея, блювання, біль у горлі, біль у животі або нез’ясовні синці чи кровотечі - необхідно відразу звернутися за медичною допомогою;

- обмежити контакти з іншими людьми по дорозі до лікаря, не відвідувати більше ніяких об’єктів, крім лікувального зак­ладу.

Після повернення з тих країн, де зараз спостерігається епідемія хвороби Ебола, слід звернути увагу на своє здоров’я та слідкувати за ним протягом 21 дня (щонайменше щоденно проводити термометрію).

Якщо ви протягом поперед­ніх 21 дня перебували у країнах Західної Африки, необхідно обов’язково попередити лікаря.

06.11.2014Методист обласного методкабінету НМЦ ЦЗ та БЖД Інна Сливінська



Рівне-Ракурс №10 від 06.11.2014p. 
На головну сторінку