Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №695 від 23.02.2015p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс здоров'я

Емоційний голод

Емоційний голод

Боротися з надмірною вагою багатьом з нас заважає переїдання на емоційному ґрунті. Це означає, що за допомогою їжі люди втамовують не почуття голоду, а вирішують якусь внутрішню психологічну проблему.

Як же розпізнати “емоційний” голод? Які продукти харчування переважають у цих випадках? Як здолати нездорову звичку?

Голод природний і на нервовому грунті

На думку психотерапевтів і дієтологів, основні відмінності між емоційним і фізичним голодом такі:

1. Емоційний голод виникає раптово, а фізіологічний наростає поступово.

2. Під впливом емоцій людям хочеться певних продуктів, наприклад, піци або морозива. Як правило, організм не погоджується на заміну. По-справжньому голодна людина не настільки вибаглива.

3. Емоційна тяга до їжі носить імпульсивний характер, вимагає негайного задоволення. Зате фізичний голод може “почекати”.

4. Заїдаючи переживання, людина найчастіше продовжує поглинати піцу навіть після того, як відчує насичення.

Одна з головних ознак емоційного голоду - бажання з’їсти певний “втішний” продукт. Деякі продукти починають асоціюватися з подоланням неприємних переживань, і людина купує їх, щоб поліпшити зіпсований настрій і побороти депресію. На першому місці в списку таких продуктів - морозиво. Його люблять усі, а інші переваги залежать від статі: жінки воліють шоколад і тістечка, а чоловіки – піцу та м’ясо.

За деякими даними, конкретний вибір залежить від переживань. В одному з досліджень були отримані наступні результати: у щасливому настрої 32% опитаних воліли піцу і смажене м’ясо, в сумному - 39%, тягнулися до морозива або тістечок, а 36%, в стані нудьги, відкривали пачку чіпсів.

Як управляти емоційним голодом

Отже, ви вже навчилися розпізнавати істинний голод. Тепер скористайтеся цими знаннями. Якщо останній раз ви їли пару годин тому, і в животі не бурчить, навряд ви по-справжньому голодні. Почекайте. Можливо, бажання перекусити пройде через кілька хвилин.

Визначте свої слабкі місця.Протягом декількох днів записуйте, коли, скільки і що ви їсте, що ви відчуваєте під час їжі і наскільки ви голодні. З часом аналіз цих записів дозволить вам виявити фактори, які запускають відчуття голоду, і навчитися надалі їх уникати.

Знайдіть альтернативні способи розслабитися.

Замість того, щоб заїдати проблему шоколадкою, можна прогулятися, включити музику, подзвонити, нарешті, комусь із приємних людей. Список приємних справ краще продумати заздалегідь.

Перекушуйте овочами та фруктами. Візьміть велике яблуко і гризіть його. Довго. Спробуйте приготувати низькокалорійну версію свого улюбленого блюда. Якщо відмовитися від “втішної” їжі складно, головним принципом має стати помірність, а не категорична відмова. Розділіть їжу на маленькі порції. Наприклад, чіпси з великого пакета розкладіть по декількох маленьких. Тоді спокуси з’їсти більше, ніж одну порцію не виникає.

Що стосується, наприклад, жирних десертів, то візьміть на озброєння наступну інформацію. За даними психологів, смак їжі найкраще відчувається і запам’ятовується, коли ви робите приблизно чотири перших ковтки. Тому, якщо ви проковтнули тільки ці шматочки, через тиждень ви згадаєте про них з великим задоволенням, ніж якщо з’їсти всю порцію. Зробіть кілька ковтків і спокійно відкладіть десерт в сторону.

Регулярно нормально відпочивайте. Коли людина у формі і добре почувається, їй простіше управляти своїм тілом і боротися зі стресом. Не потрібно звинувачувати себе через зриви. На наступний день можна все почати з чистого аркуша. Якщо ви багато з’їли, краще поставитися до цього, як до уроку на майбутнє, і надалі намагатися не допускати помилок.

Головне - зосередитися на позитивних намірах, які ви хочете внести в свою харчову поведінку, і вірити що обов’язково досягнете свого. Адже ці зміни позитивно позначаться на вашому здоров’ї.

23.02.2015Галина Кашпер, лікар-методист ОЦЗ



Рівне-Ракурс №10 від 23.02.2015p. 
На головну сторінку