Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №709 від 04.06.2015p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс подій

Європа відкрила Україні двері

Європа відкрила Україні двері

В ЄС з нетерпінням очікують на завершення Україною другого етапу Плану дій з візової лібералізації – надати безвізовий режим нашій державі представники Євросоюзу готову вже з наступного року. Окрім того, з 2016-го почне діяти і зона вільної торгівлі України та ЄС. А Україна отримає близько двох мільярдів євро макрофінансової допомоги від Євросоюзу.

Такими є основні результати саміту країн “Східного партнерства”, який завершився у Ризі наприкінці минулого тижня. Заяви та дії іноземних політиків чітко засвідчили: ЄС цінує та поважає європейський вибір, який Україна відстояла на Майдані ціною людських життів.

Між тим в самій Україні обговорення результатів саміту стало лакмусовим папірцем, який виявив, хто з політиків та експертів дбає про розвиток країни, а хто піклується виключно про власний політичний імідж та мріє про реванш старої влади. Так, ще напередодні зустрічі у латвійській столиці чимало українських видань, підконтрольних проросійським олігархам, почали роздувати істерику і переконувати українців, що нікому в Європі ми не потрібні. Мовляв, “от побачите, що у Ризі Україні відмовлять у вступі в ЄС”. Дійшло навіть до того, що одне з вітчизняних інформаційних агентств у прагненні показати провал України на саміті подало неправдиву заяву голови Єврокомісії Жана-Клода Юнкера: він начебто заявив, що жодних перспектив членства України в ЄС немає. Між тим, насправді Юнкер відзначив, що “це не зустріч, на якій розглядають питання членства у ЄС. Але ми маємо впевнитись, що європейська перспектива існує для кожної з країн “Східного партнерства”.

Простіше кажучи, очікувати на якісь сигнали щодо вступу України до ЄС на саміті у Ризі просто не було сенсу – такі питання під час зустрічі обговорювати навіть не збирались. Та й очевидно, що до завершення війни на сході піднімати це питання немає сенсу. Між тим, саме за “відсутність європейської перспективи” зачепились прокремлівські політики та видання, аби дискредитувати всю роботу української влади щодо зближення з ЄС. Їхній розрахунок простий: акцентуючи на тому, що Україну “не беруть до Європи”, підвести до думки, що країні треба рухатись не на Захід, а на Північ. Під крило “старшого брата”, який ніяк не може пережити той факт, що Україна вийшла з його зони впливу. Росія навіть спробувала зірвати саміт у Ризі: учасники дуже довго узгоджували фінальний варіант резолюції саміту, в якому засуджується анексія Криму. Проти такого формулювання виступили Вірменія і Білорусь, які традиційно підтримують Росію, та несподівано Азербайджан. Між тим прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк у розмові із авторитетним виданням TheFinancialTimes закликав європейських політиків не боятися Кремля: “Це Росія повинна боятися вас, всіх нас”.

Останні події на міжнародній економічній арені свідчать, що Росії і справді час починати боятися своїх сусідів по земній кулі – надто вже великими є збитки від санкцій, які запровадили західні країни через анексію Росією Криму та збройний конфлікт на Донбасі. І в той час, як РФ стрімголов намагається вигадати, як же вижити в таких умовах, Україна отримує допомогу міжнародних партнерів. Саме така допомога найкраще свідчить про те, що Європа зацікавлена у сильній і незалежній Україні. Одне з провідних світових видань “Економіст” закликає Європу надавати Україні ще більші кошти - і реструктуризувати її борги.

Надання коштів західними країнами є сигналом довіри до української влади, впевненості в успішності реформ, які сьогодні здійснює Кабмін. Так, у декларації, підписаній на ризькому саміті, вітається надання Україні макроекономічної підтримки у вигляді кредитів МВФ, Євросоюзу (на суму 1, 8 млрд. євро), торгівельних преференцій, а також безоплатної фінансової допомоги. Таким чином Європа відреагувала на поступ, який сьогодні, попри військовий конфлікт та шалений тиск Росії, здійснює Україна.

Хоч і повільними темпами, але в країні йдуть реформи, поступово приборкується корупція, пожвавлюється економіка. Титанічні зусилля уряду призвели до того, що перший квартал вперше за багато років Україна завершила із профіцитом державного бюджету 3,6 млрд грн, а доходи держбюджету за цейперіодзрослиприблизно на 37%. Як наслідок – голова уряду Арсеній Яценюк припустив, що зарплати і пенсії в Україні вдасться підвищити не з 1 грудня, як це записано у коаліційній угоді, а вже найближчим часом.

Добробут українців залишається головною цінністю нової влади. “Ми готові до цієї індексації. І я перший, хто зацікавлений у тому, аби перенести термін індексації”, - відзначив прем‘єр. Такі успіхи і підтримка як з боку ЄС, так і з боку США перекреслюють плани Кремля руками своїх сателітів розхитати ситуації в країні і знову захопити владу у Києві. От і з’являються розпачливі заяви про те, що “Україна не потрібна Європі”. А от про те, скільки угод про співпрацю вже підписано українським урядом із європейськими структурами і скільки мільярдів іноземці готові вкладати в Україну, такі горе-експерти воліють не згадувати. Бо ж тоді картина буде очевидною: “погана” Європа надає кошти і допомогу, а “хороша” Росія несе українцям смерть і проблеми. Тож іншого вибору, як зайти у прочинені Європою двері, наша країна не має. Якщо хоче залишитись незалежною, суверенною державою – і досягти європейського рівня добробуту і свободи.

04.06.2015Микола Стапчук



Рівне-Ракурс №10 від 04.06.2015p. 
На головну сторінку