Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №712 від 25.06.2015p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс здоров'я

Підшлункова залоза: як зберегти її здоровою?

Підшлункова залоза: як зберегти її здоровою?

Підшлункова залоза виконує безліч життєво важливих функцій. Вона виділяє панкреатичний сік, необхідний для перетравлення їжі, захищає організм від шкідливих продуктів обміну. Але найголовніше - виробляє гормони інсулін і глюкаген, які регулюють вуглеводний і жировий обміни.

Головні вороги

Щоб підшлункова не підвела, треба виключити фактори, які її руйнують.

Алкоголь. Він викликає спазми проток залози. Травні ферменти вивільняються, скупчуються в підшлунковій і починають роз’їдати залозу зсередини. Найважчі форми панкреатиту викликає зловживання алкогольними напоями. Знайте міру!

Куріння. Помилково вважати, що куріння шкідливе тільки для органів дихання і судин. Підшлункова страждає не менше! Порушуються її секреторні функції, а як наслідок - руйнується вся ендокринна система. Непоодинокі випадки розвитку онкології підшлункової залози. Якщо ви курите - терміново кидайте.

Фастфуд. Щоб засвоїти важку жирну їжу, організму доводиться витрачати надто багато ресурсів. Перевантажується уся травна система. Але найбільше страждає підшлункова залоза: регулярне вживання такої їжі викликає жовчнокам’яну хворобу, а слідом за нею і панкреатит. Обмежте вживання не лише фастфуду, але і копчених, гострих і жирних страв, а також продуктів, що містять ароматизатори, барвники і консерванти.

Газована вода. Вміщені в газованих напоях шипучі гази подразнюють слизову шлунково-кишкового тракту, в тому числі травмують підшлункову. Якщо ви часто п’єте газовану воду, не дивуйтеся, що у вас почав боліти шлунок: це гастрит - розплата за «бульбашки». А від хронічного гастриту – прямий шлях до панкреатиту. Але найнебезпечніша газована вода - солодка: в неї додають величезну кількість цукру, консервантів і барвників, що б’ють по підшлунковій. Краще перейдіть на більш корисні напої - компоти, зелений чай, мінералку без газу, цикорій, відвар шипшини, вівсяний кисіль.

Кава. Любите каву? Якщо хочете зберегти підшлункову здоровою, доведеться обмежитися 1-2 чашками в день. Не пийте кави натщесерце - тільки після повноцінного прийому їжі. Причина в тому, що кава стимулює травну систему. В результаті шлунок і підшлункова, розїдаючи виділяються ферментами, перетравлюють самі себе, адже крім кави ви нічого не їли. Починаються запальні процеси в слизових з усіма витікаючими наслідками, аж до гастриту і гострого панкреатиту - а він украй хворобливий!

Стрес. Підшлункова залоза першою реагує на стрес. Сумним наслідком сильного нервового потрясіння, хронічного стресу або депресії може стати панкреатит. Нерідко і більш важкий наслідок - діабет. Пам’ятайте про це і не нервуйте через дрібниці.

Антибіотики. Тривалий прийом антибіотиків отруює організм, порушуючи роботу підшлункової. Не приймайте ці препарати без крайньої потреби і не займайтеся самолікуванням: призначати їх повинен тільки лікар.

При дискомфорті і болях

Неприємні відчуття в епігастральній ділянці говорять про те, що ваша підшлункова втомилася. Терміново переходьте на щадну низькокалорійну дієту. Ніяких наваристих бульйонів, пирогів, кондитерських виробів, жирних страв. Їжте все відварне або приготовлене на пару. Половину порції повинні складати білки тваринного походження. Відмовтеся від м’ясних бульйонів і супів. Замініть їх овочевими супами або курячим бульйоном, звареним на грудці.

Якщо раптово з’явився сильний біль в епігастрії, що віддає в праву частину грудної клітки, або оперізує, викликайте швидку: це може бути напад гострого панкреатиту. У такому випадку категорично не можна прикладати до живота грілку, це лише погіршить стан.

До речі

Підтримувати підшлункову залозу в хорошому стані допоможуть фініки. Щоранку натщесерце, за півгодини до сніданку, з”їдати 4-5 фініків, запиваючи їх водою без газу.

25.06.2015Галина Кашпер, лікар-методист обласного центру здоров'я



Рівне-Ракурс №10 від 25.06.2015p. 
На головну сторінку