Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №261 від 12.10.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Варто знати

»Ми лікуємо опіки, а не пасіку тримаємо»

»Ми лікуємо опіки, а не пасіку тримаємо»

Вогонь, як магніт, приваблює дітей

Нещодавно з блоку реанімації Рівненського обласного центру лікування опікової травми мама самовільно забрала трирічну дитину майже з п’ятдесятьма відсотками опіків шкіри… і повезла до якоїсь рівненської знахарки-цілительки.

Лікарі, вивівши дитя з опікового шоку, майже три тижні доглядали його, як рідне, тепер прикро вражені такою поведінкою несвідомих батьків і впевнені, що згодом дитину повернуть до них на долікування. Але невідомо, чи тоді нещасну дитину вже вдасться повернути до життя. Кажуть, цей випадок не перший у практиці лікарів-комбустіологів.

Про те, чому трапляються такі прояви середньовічного невігластва в наших краях, кореспонденту “РР” розповів завідувач обласного центру опікової травми, пластичної та косметичної хірургії, заслужений лікар України Олег КИРИК (на фото).

- З моменту переводу опікового центру на базу обласної лікарні, у 1989 році, ми, вперше в Україні, створили умови блочного розміщення хворих. Тому в нас є блок інтенсивної терапії, блок лікування дорослих і окремий блок для діток та інші. Нині у нас лікується 39 хворих, з них одинадцятеро - діти з опіками.

Як правило, найчастіше діти зазнають опіків від полум’я, коли без нагляду дорослих намагаються запалити газову плиту, або просто, граючись, труть сірники, від яких займається їхній одяг. Вогонь, як магніт, приваблює дітей, а необережність призводить до непоправного.

Опіки, які вражають до 10 відсотків поверхні шкірних покривів, характеризуються як місцеве ушкодження. Значніші опіки, II-IV ступеня, які вражають 25-30 відсотків поверхні тіла і більше, викликають значні зміни в організмі й називаються опіковою хворобою. А сама опікова хвороба має три стадії. Найагресивніша стадія опікового шоку настає в момент опіку і триває близько трьох діб.

Дорого, але ефективно

- Це тоді, коли людині найбільше доводиться платити за лікування?

- Лікування обпечених ми починаємо із проведення протишокових заходів і боротьби з токсемією. Справді, це лікування дороге. Вартість, залежно від ступеня опіку і його площі може сягати багатьох тисяч гривень. Особливо дорогими є білкові препарати, антибіотики, разова доза яких коштує чотириста гривень.

Але при правильно обраній стратегії лікування людина повноцінно видужує і не має хронічних хвороб, які переслідували б її усе подальше життя. Наприклад, при неадкватному лікуванні трапляються різні ускладнення - рука приростає до грудної клітки або підборіддя - до шиї… Тому, з першого ж дня, ми боремося з ускладненнями. Адже опіковий шок характеризується важкими гемодинамічними розладами, пов’язаними із втратою чималої кількості плазми крові й токсичною дією продуктів розпаду тканин.

Що й казати, при опіках страждають абсолютно всі органи, особливо порушуються функції печінки. Організм зневоднюється, розвивається анемія тощо. Розвиткові інфекційних ускладнень сприяє наявність великої поверхні рани і зниження опору організму. Тому-то перебіг і тривалість хвороби залежить від правильності і своєчасності проведення терапії опікової хвороби. Тоді жодних грошей не шкода.

А Данило лікує медом...

- Чому все-таки йдуть до знахарів, щоб дешевше було, чи що?

- Імовірно, що так. Але повірте, згодом виходить дорожче. Ось іще один характерний приклад із моєї практики: у нас лікувався хлопчина-сирота з Гощанського району зі значними опіками. Лікування йшло за схемою, уже готували хлопця до пересадки шкіри. І тут, без нашої згоди, родичі забирають його і везуть у Сарненський район до самозваного апітерапевта-цілителя Данила. Пробув там наш сирота зо два місяці, і рідня платила щодня по 30 гривень.

При цьому кілька хворих, яких Данило лікував продуктами бджільництва, самі собі навіть їжу на плиті готували, і прибирали, та все чекали цілющого видужання. А коли очікуваного не сталося, родичі з сусідами привезли хлопця назад до нашого центру. Однак, такого алергізованого, що нам довелося декілька разів пересаджувати юнакові шкіру і виправляти різні контрактури - вирівнювати руки, ноги в колінах тощо.

- Алергізація - це результат лікування медом?

- Так. Хоча ми не заперечуємо лікування продуктами бджільництва загалом. Адже, наприклад, такі мазі справді стимулюють загоєння, але закритої опікової рани, там, де є поверхневі опіки, просто червона шкіра та пухирці на ній.

Та ми в нашому опіковому центрі про все це знаємо і тримаємо руку на пульсі лікування опіків, а не просто експериментуємо із бджолами! Нещодавно отримали запрошення на ХІІ Міжнародний конгрес комбустіологів аж у Ріо-де-Жанейро, де лише ми мали представляти Україну. Світових спеціалістів з опіків зацікавила наукова праця щодо використання свинячої шкіри для лікування опікових ран, авторами якої є лікарі центру П.Соловей, О.Кирик та В.Барчук. На жаль, не поїхали через звичну для українських лікарів проблему - відсутність фінансів.

Поради при опіках

• У жодному разі не застосовуйте ніяких жирів, та білків. Найперше, що треба попеченому - холодна вода хвилин на 20, і якомога більше, щоб опік не поглибився;

• Можна використати горілку, наклавши компрес на рану, щоб опік не інфікувався. Але ніяк не спирт!

12.10.2006Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 12.10.2006p. 
На головну сторінку