Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №867 від 27.06.2018p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс здоров'я

Чорниці – їжа космонавтів

У народній медицині дуже високо цінують корисні властивості чорниць. Традиційна медицина також дає їм високу оцінку. Їх навіть введено до раціону космонавтів як обов’язковий продукт. А все через те, що вони багаті на різноманітні біологічно активні речовини. У них міститься лимонна, яблучна, бурштинова, щавлева, хінна, молочна кислоти, вітаміни С і В, каротин, багато мікроелементів тощо.

Види заготівлі чорниці на весь рік

Із чорниць готують сиропи, киселі, соки, джеми, пастилу, повидло, наливки, лікери, безалкогольні напої, варення. Корисні як свіжі ягоди, так і заморожені, а також сушені. Заготовляють лише стиглі ягоди. Перед сушінням зірвані чорниці очищають від домішок і миють у друшляку під проточною водою. Коли вода стече, ягоди викладають у тіні під навісом чи в добре провітрюваному приміщенні, аби вони трохи прив’ялилися. Після цього сушать у духовці за температури 50-60 С. Термін зберігання сировини - до 2 років.

Кому особливо потрібна ця ягода

У народній медицині свіжі плоди застосовують за жовчно- та сечокам’яної хвороб, подагри, ревматизму, екземи, псоріазу, атеросклерозу, гіпертонії. Помічні вони й у разі хворих суглобів. Людям похилого віку й тим, хто веде сидячий спосіб життя, корисно вживати відвар сухих плодів чорниці: вони нормалізують травлення. Крім того, дослідження показали, що чорниці містять речовини, які сприятливо діють на зір. Особливо потрібні вони людям, котрим з огляду на професію доводиться постійно напружувати очі. Чорничний сік корисний за шлунково-кишкових захворювань, у тому числі гастриту зі зниженою кислотністю, гепатиту, гострих ентероколітів, дизентерії та інших кишкових інфекцій, а також у разі циститу й уретриту. Запалення слизової оболонки ротової порожнини та ясен теж добре піддається лікуванню соком і відваром ягід чорниці (це дуже ефективний профілактичний засіб від пародонтозу).

Оздоровлювальні рецепти

Для відновлення зору рекомендують 1 ст. л. сухих чорниць залити звечора холодною водою, аби вона була на 2 см вище рівня ягід, а вранці з’їсти плоди натщесерце за 30 хв до сніданку. У разі проносу та інших розладів кишечнику вживати по 50-100 г свіжих ягід на день чи пити настій із подрібнених сухих ягід: 4 ч. л. на 1 склянку води кімнатної температури, настоювати 8 годин, випити протягом дня ковтками.

За хронічних проносів залити 40 г сухих плодів чорниці 1 склянкою води, кип’ятити 20 хв. Пити по 0,5 склянки тричі на день. У разі коліту змішати в рівних частинах ягоди чорниці, листя кропиви дводомної, листя м’яти перцевої та квітки ромашки аптечної; 1 ст. л. суміші покласти в термос і залити на ніч 1 склянкою окропу. Пити по 1 склянці настою двічі на день.< За хронічного коліту залити 1 ст. л. сухих ягід чорниці 0,25 склянки води, кип’ятити 20 хв. Потім додати 0,25 склянки червоного вина й кип’ятити ще 10 хв. Приймати по 1 ст. л. тричі на день.

У разі ангіни залити 100 г сухих плодів чорниці 0,5 л води, кип’ятити, доки кількість води не зменшиться до 0,3 л. Перецідити. Застосовувати для полоскання горла.

За катаральної та гострої тонзилярної ангіни розім’яти 2 ч. л. ягід і залити 1склянкою окропу, укутати й настояти 3 години, перецідити. Отриманим настоєм полоскати горло.

У разі анемії помічний сік чорниці в чистому вигляді чи в суміші з соком суниці (в рівних пропорціях). Пити по 0,5 склянки соку з 1 ст. л. меду тричі на день до їди. За геморою залити 40 г сухих плодів чорниці 1 склянкою води, кип’ятити 20 хв. Застосовувати для клізми. У разі гінгівіту та стоматиту полоскати порожнину рота свіжим соком чорниці. Або: залити 6 ч. л. сушених ягід 3 склянками води, настояти 8 годин, перецідити. Полоскати рота 3-4 рази на день. Кон’юнктивіт: їсти щодня по 1 ст. л. свіжих чи сухих ягід чорниці. У разі нетримання сечі залити 1 ст. л. свіжих ягід чорниці 1 склянкою окропу, варити на слабкому вогні 15-20 хв, охолодити, перецідити. Приймати по 1/3 склянки 3-4 рази на день за 30 хв до їди.

За ревматизму та подагри й інших захворювань, пов’язаних із порушення обміну речовин: 1-2 ч. л. товчених ягід чорниці залити 1 склянкою окропу, настояти, закутавши, 3-4 години, підсолодити. Приймати по 0,5 склянки 5-6 разів на день. У разі екземи свіжі ягоди чорниці зварити в невеликій кількості води (варити недовго). Ягоди ледь розім’яти, остудити, нанести тонким шаром на лляну тканину, прикласти до хворого місця й прибинтувати. Пов’язку з чорницями змінювати щодня. Якщо тканина присохне до шкіри, то відмочити її теплою сироваткою. Цей засіб можна використовувати й для лікування висипів, прищів, обпечених ділянок та виразок. УВАГА! За дискінезії жовчних шляхів і захворювань підшлункової залози вживання ягід чорниці та соку з них рекомендується обмежити.

27.06.2018



Рівне-Ракурс №10 від 27.06.2018p. 
На головну сторінку