Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №877 від 06.09.2018p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс добрих порад

Кілька порад, як захистити виноградник від ос

Кілька порад, як захистити виноградник від ос

Запитання, як уберегти виноград від ос, стає актуальним уже при першому зборі врожаю, тому що ці комахи здатні нанести йому велику шкоду.

Складніше захистити врожай винограду від комах буде власникам великих виноградників. Більшість засобів не пов’язаних із хімічною обробкою винограду можуть застосовуватися тільки на невеликих ділянках.

На великих плантаціях доводиться користуватися інсектицидами, які шкідливі не тільки для ос. Проте обробка винограднику хімічними препаратами часто є єдиним рішенням проблеми.

Щоправда, говорити про екологічно чистий урожай винограду в цьому випадку не доводиться.

На невеликих ділянках позбутися шкідників без використання шкідливих для інших тварин і людини засобів набагато простіше.

Знищення гнізд

Цим способом боротьби з осами на винограді доцільно скористатися тільки у випадку, якщо відомі місця проживання комах, і є можливість дістатися до них. Знищення гнізда загрожує «конфліктом» із мешканцями колонії, тому до нього потрібно якнайкраще підготуватися. Особливу увагу потрібно приділити екіпіруванню, що не залишає оголеним жодну з ділянок тіла. Обличчя закривається сіткою (маскою протигаза, щитком).

Знищувати гнізда краще пізно ввечері або рано вранці, коли колонія не активна. Гніздо обприскується інсектицидом (Get, Дихлофосом, Карбофосом, Фуфаноном та ін). Також гнізда можна обробити окропом.

Їх збирають у ємність, що закривається, через 2 години після обробки. Гнізда згодом краще спалити.

Оскільки хімічна обробка проводиться в умовах мінімальної освітленості, у виноградаря може виникнути спокуса використовувати ліхтарик. Цього робити не слід. Для освітлення потрібно застосовувати прилади, обладнані червоним світлофільтром. На таке світло оси не відреагують.

Комахи люблять улаштовувати гнізда на горищах, у сараях, під навісами. Вони можуть організувати колонії в сталевих трубах, у дуплах дерев і навіть у ґрунті. Тому власнику ділянки необхідно ретельно оглядати всі можливі місця гніздування комах. Найкраще знищувати колонії ос навесні, коли вони ще недостатньо розвинені.

Відлякуємо комах

Можна вигнати ос з гнізда, обробивши його димом. Або спробувати розвісити поблизу гнізда зв’язки червоного гострого перцю. Деякі садівники вважають, що його запах відлякує ос. Ґрунт під виноградником також обробляють рідким димом. Однак відлякування комах — метод із сумнівною ефективністю. Він може застосовуватися, як частина комплексу заходів щодо боротьби зі шкідниками.

Захист з сітки

Іноді виноградарі застосовують дрібну сітку, щоби накрити виноградник нею повністю. Ця операція, як правило, проводиться на початку дозрівання врожаю. Сітка захищає грона й від ос, і від птахів.

Деякі власники виноградників роблять інакше, поміщаючи в сітчасті мішечки або кожне гроно, або кілька грон відразу. Процес трудомісткий, тому для великих виноградників навряд чи підійде.

Захисні чохли можна зробити з будь-якого сітчастого матеріалу (тюлю, марлі, капрону від колготок), який може забезпечити доступ повітря до ягід. В іншому випадку грона почнуть гнити.

Крім того, між мішечком і гроном має залишатися деякий простір, щоб комахи, сідаючи на сітку, не могли дістати до ягід. Перед надяганням чохла на гроно листя поблизу нього краще видалити.

Пастки

Ефективний захист винограду від ос — розставлені і підвішені пастки із приманкою, що приваблює цих комах.

Для ос підійде пиво, солодкий сік, що почав бродити, брага. Приваблює їх і запах інсектициду «Отос».

Приманку не слід робити із цукрового сиропу, меду або варення, тому що вона буде привертати і бджіл.

Для виготовлення пастки зріжте верхню частину звичайної прозорої пластиковї пляшки. У нижню частину наливаємо приманку, та робимо невеликі отвори вище рівня приманки (для кращого розповсюдження запаху). Потім у нижню частину пляшки вкладаємо верхню горлечком униз.

Пастку можна підвісити на дроті або прикріпити до стовбура, лози, шпалер тощо.

Приваблені приманкою оси будуть забиратися у нашу пастку, але вилетіти з пляшки вже не зможуть.

Саджанці плодових дерев. Як правильно садити та доглядати

Для посадки саду потрібно брати тільки якісні саджанці з розвиненим корінням, без ушкоджень штамба та гілок. Звичайно краще садити однолітки.

Непотрібно висаджувати дерева з мороженим корінням. Перевірити ступінь промерзання, можна надрізавши кістякове коріння, якщо половина зрізу темно-коричневого кольору, то такий саджанець не варто висаджувати. До посадки деревця потрібно прикопати в землю. Якщо прикопати ніде, можна зберегти саджанці на балконі або в підвалі загорнувши в поліетилен, змочивши коріння мокрою тирсою або торфом.

Садять деревця приблизно за місяць до замерзання ґрунту восени й навесні після висихання ґрунту.

Ямки для посадки потрібно викопувати глибиною приблизно 60 см і діаметром 100 см. Якщо ґрунт занадто щільний, можна копати менше.

Коли викопуєте ямку, родючий шар ґрунту відкладається в один бік, більш глинистий -в інший. Родючим шаром потрібно прикопати коріння саджанця. Коріння обов’язково розправити, а землю притоптати.

Обійтися без підживлення в перші 3 роки допоможе 15-20 кг перегною внесеного з верхнім шаром ґрунту в посадкову ямку.

Саджанці вишні, груші і яблуні приживаються як восени, так і навесні. Ягідні культури, абрикоси й персики краще висаджувати навесні. Черешню садять навесні в перші дні польових робіт. У перший рік бруньки з цвітом потрібно видаляти.

Приблизно за добу до посадки саджанці потрібно опустити у воду, а при посадці занурити в землю, щоб коріння не підсохло.

На відкритих вітру ділянках саджанці потрібно підв’язувати до кілочка.

Висадивши саджанець, навесні підріжте крону, відповідно до кореневої системи. Якщо цього не робити, деревцю буде важко приживатися й рости. Кожну гілочку крони обрізають із таким розрахунком, щоб нижня гілка завжди була трохи довше верхньої. Далі молоді деревця можна не обрізати. Для формування крони потрібно вчасно прищипувати непотрібні пагони або підв’язувати їх. Саджанці завжди підрізають навесні.

Після посадки потрібно гарненько полити саджанці 3-4 відрами води. Фруктові дерева дуже потребують поливу під час розпускання бруньок і після того як відквітують, при рості нових пагонів і набряканні квіткових бутонів. Сильний полив у серпні може мати поганий вплив на вегетацію й на визрівання деревини.

Потребу саджанців у добривах можна визначити вивченням хімічного складу ґрунту або зі спостережень за ростом і плідністю рослин. Якщо молоді деревця щорічно дають приріст на 50-60 см, а плодоносні 25-35 см то вважається що живлення ґрунту є цілком достатнім.

Запобігти опікам дерев від різкої зміни температур у нічний час можна побілкою або обв’язкою основи кістякових гілок газетами.

Наприкінці зими потрібно не забувати втоптувати сніг навколо дерев, утрамбований сніг буде танути повільніше, зберігаючи більше вологи в ґрунті.

Потрібно пам’ятати про те, що чим молодше саджанець, чим швидше він росте до щеплення, тим швидше буде відновлюватися крона!

06.09.2018



Рівне-Ракурс №10 від 06.09.2018p. 
На головну сторінку