Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №884 від 25.10.2018p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс економiки

Невеселий місяць жовтень

Невеселий місяць жовтень

Невеселим видався жовтень місяць для громадян України. Позачергове підвищення цін на газ для населення, особисто у автора викликало шок.

Чому? Все дуже просто - перед виборами в нашій державі влада тарифи не піднімає. Бо не проголосують за неї і все. Це знає кожен політик навіть найнижчого рівня. Представникам влади потрібно в цей період розповідати про успіхи і, саме головне, малювати перед виборцями картини «казкового завтра», яке настане після «правильного» голосування. А тут газ майже на чверть дорожче, а це нові цифри в платіжках за комуналку.

Чому так сталося і при чому тут МВФ?

Будь-яка держава живе за економічними законами. Є базис та надбудова. Базис - це промисловість, сільське господарство, торгівля, транспорт, сфера послуг. Тобто те, де гроші заробляють. Надбудова - це державний апарат, освіта, медицина, культура, правоохоронна система, збройні сили, соціальні виплати. Тобто сфери, де гроші витрачаються. Доходи базису повинні бути значно більшими від витрат на утримання надбудови держави. Тоді ситуація буде стабільною в країні, і вона буде розвиватися. Що роботи коли доходів не вистачає? Правильно - друкувати гроші та брати кредити за кордоном. З першим в нас завжди було «все гаразд». Не будемо згадувати першу половину дев’яностих з її гіперінфляцією. Згадаємо шлях гривні. Коли вона була введена, обіг курс долара був одна гривня сімдесят копійок за один долар. Сьогодні двадцять вісім гривень за долар. Це інфляція - тобто друк незабезпечених економікою грошей. Інший шлях теж був пройдений - нинішні зовнішні борги Україна не може обслуговувати без отримання нових зовнішніх кредитів. Тобто, базис держави не дає достатньої кількості іноземної валюти для того, щоб розраховуватися з іноземними кредиторами.

Таким чином МВФ ставить просту і зрозумілу умову - ви хочете грошей? Покажіть з яких джерел будете гасити кредити. При цьому розповіді про економічне диво і ріст ВВП схоже банкірів не надихнули. Тим більше, що реальний стан промисловості продовжує погіршуватися. За офіційними даними у вересні нинішнього року промислове виробництво в Україні скоротилося на 1,5% в порівнянні з вереснем 2017 року. Якщо додати, що за цей же час інфляція в нас була не менше десяти відсотків, то ситуація в у вітчизняній промисловості виглядає ще гіршою.

Тому доводиться піднімати те, що можна підняти. Ростуть не лише тарифи на газ та інша комуналка, а й ціни на пальне, алкоголь, тютюнові вироби, та й взагалі на продукти харчування.

Та повернемось до газу. Хто не постраждає від нинішнього подорожчання блакитного палива та вартості тепла квартирах?

Ті, хто матимуть субсидії. Те, що їх роздадуть у нинішньому опалювальному сезоні дуже багато - зрозуміло. Можна як завгодно називати нашу нинішню владу, але вони точно не самогубці. Але ж хтось повинен заплатити за кредити іноземним банкірам. Хто ці «щасливці»? Ті, хто не матимуть права на субсидії. Тобто отримувачі номінально непоганих зарплат і власники значної нерухомості. А це: чиновники, правоохоронці, військові, середній бізнес. При цьому зрозуміло - нинішній газовий «подарунок» лише початок і вже скоро вартість опалення в нас, як до речі і пального, алкоголю, тютюнових виробів і ще багато чого, буде на рівні ЄС, ну треба звідкись брати гроші, щоб перекрити чергову позачергову фінансову діру.

25.10.2018Володимир Конєв



Рівне-Ракурс №10 від 25.10.2018p. 
На головну сторінку