Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №934 від 10.10.2019p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс добрих порад

Якщо розбився термометр

Два грами ртуті, які містяться в одному термометрі, здатні забруднити шість тисяч кубометрів повітря.

Якщо термометр уже розбитий, не варто панікувати. Пам’ятайте: головне – прибирати ртуть швидко і ретельно.

У приміщенні, де розбили термометр і залишилися краплі ртуті, гранично допустима концентрація ртуті перевищена у 2–3 рази. За такої концентрації парів ртуті у повітрі у здорової дорослої людини через деякий час (від кількох днів до кількох місяців) з’являються ознаки хронічного отруєння ртуттю. Для порушень здоров’я дитини достатньо і 1,5-кратного перевищення ГДК.

При тривалому впливі парів ртуті навіть відносно малої концентрації (сотих і тисячних мг/м?) відбувається ураження нервової системи. У людини з’являється головний біль, підвищена збудливість, дратівливість, зниження працездатності, швидка стомлюваність, розлад сну, погіршення пам’яті, апатія (ртутна неврастенія).

ЩО ПОТРІБНО ЗРОБИТИ

Перед тим, як збирати ртуть, одягніть гумові рукавички, щоб речовина не потрапила на оголені ділянки шкіри.

Обмежте доступ людей на місце аварії: ртуть прилипає до поверхонь і легко розноситься на підошвах по всьому приміщенню.

Максимально ретельно зберіть ртуть. Дрібні крапельки можна зібрати за допомогою шприца, гумової груші, двох аркушів паперу. Щоб не пропустити жодної кульки ртуті, можна скористатися ліхтариком.

Ртуть і всі уламки термометра складіть у скляну банку з холодною водою, щільно закрийте її кришкою. Вода потрібна для того, щоб ртуть не випаровувалася. Банку тримаєте у прохолодному місці. Банку необхідно передати фахівцям служби « 01».

Відчиніть вікна і провітріть приміщення.

Місце розливу ртуті обробіть спершу розчином «Білизни» і води (1:8). Його слід нанести на поверхню, витримати 15 хв і змити чистою водою. А відтак нанесіть концентрований розчин марганцівки (1 г марганцівки на 8 л води).

Подбайте про своє здоров’я: помийте марганцівкою або мильно-содовим розчином рукавички і взуття, прополосніть рот і горло слабким розчином марганцівки, ретельно почистіть зуби, випийте 2–3 таблетки активованого вугілля.

Чого робити не можна

Не можна викидати розбитий термометр у сміттєпровід.

Не можна підмітати ртуть віником: він може роздрібнити отруйні кульки, і зібрати їх стане ще складніше.

Не можна збирати ртуть за допомогою пилососа: це зробить випаровування ще інтенсивнішим. До того ж пилосос після цього доведеться відразу ж викинути.

У жодному разі не можна робити протяг до того, як зберете ртуть, інакше блискучі кульки розлетяться по всій кімнаті.

Не можна прати одяг та взуття, які контактували з ртуттю, у пральній машині. Їх краще викинути або обробити марганцівкою чи мильно-содовим розчином.

Не можна спускати ртуть у каналізацію. Вона має властивість осідати в каналізаційних трубах.

10.10.2019Рівне-Ракурс №10 від 10.10.2019p. 
На головну сторінку