Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1162 від 28.03.2024p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#печінкові, проби

Що таке печінкові проби

Печінкові проби – лабораторний аналіз, який дає змогу виявити пошкодження клітин печінки та жовчовивідних шляхів. Дослідження проводиться при підозрі на пошкодження чи запалення органу на фоні прийому гепатотоксичних препаратів або захворювань інших внутрішніх органів, насамперед, кишківника, шлунку, нирок, при цукровому діабеті та паразитарних інфекціях. Подробиці про клінічну цінність та особливості виконання аналізу на печінкові проби читайте за посиланням https://nikolab.com.ua/uk/prices/1002-3/.

Що входить у дослідження на печінкові проби?

Під час проведення аналізу досліджують основні ферменти печінки:

  1. Трансаміназа (АСТ та АЛТ). Фермент АСТ контролює метаболізм амінокислот. У нормальному стані їх кількість у крові мінімальна. У разі пошкодження клітин печінки цей фермент потрапляє в кров’яне русло у великій кількості. Це вказує на пошкодження клітин печінки чи серця. Фермент АЛТ приймає участь у процесі використання білків печінкою, серцем та скелетними м’язами для отримання енергії.
  2. Лужна фосфатаза. Фермент виробляється клітинами печінки, кишківника та кісткової тканини. Він приймає участь у процесі розщеплення білка. У разі пошкодження печінки в крові визначається велика кількість лужної фосфатази.
  3. Гамма-глутамілтранспептидаза. Цей фермент виробляється в печінці та потрапляє в плазму. Велика кількість вказує на захворювання печінки та жовчовивідних шляхів. Також кількість ГГТП може збільшуватися при зловживанні алкоголем.
  4. Білірубін. Жовчогінний фермент, який утворюється при розпаді гемоглобіну в еритроцитах. Він виводиться з організму за участі печінки. У разі надлишку чи недостатньої кількості білірубіну розвивається жовтуха – стан, який характеризується жовтушним кольором шкіри та білкових оболонок очей.

Кому призначається обстеження?

Більшість хвороб печінки може розвиватися тривалий час без будь-яких симптомів. Проте це можуть бути дуже небезпечні стани, що загрожують життю людини. Тому дуже важливо періодично проходити обстеження при наявності факторів ризику або індивідуальної схильності до розвитку наступних захворювань і станів:

Важливо розуміти, що відхилення показників печінкових проб від норми не завжди свідчать про ураження органу. Лише лікар може правильно оцінити результат з урахуванням інших досліджень та анамнезу конкретного пацієнта. У разі відхилення від норми (залежить від віку та статі пацієнта, що проходить обстеження) у будь-який бік, додатково можуть призначатися інші обстеження, які допоможуть підтвердити або спростувати попередній діагноз.

Як підготуватися до аналізу на печінкові проби?

Кров для аналізу необхідно здавати вранці натщесерце. Допустимо випити невелику кількість води. Крім цього, підготовка до дослідження включає в себе:

Тим, хто приймає будь-які ліки на постійній основі або в момент здачі аналізу, необхідно проконсультуватися з лікарем та при необхідності відмінити їх.

Зробити аналіз на печінкові проби можна в лабораторії Ніколаб https://nikolab.com.ua/uk/ по доступній ціні. Результат буде готовий за 1-3 дні. Отримані дані відрізняються високою точністю завдяки використанню сучасного обладнання.

 

28.03.2024



Рівне-Ракурс №10 від 28.03.2024p. 
На головну сторінку