Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №344 від 16.05.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Кроки від і до ішемічної хвороби серця

Кроки від і до ішемічної хвороби серця

У попередньому числі Ракурсу Здоров’я мовилося про те, чому серце є головною мішенню ішемічних уражень та як виникає атеросклероз. Раніше вважалася, що це хвороби людей середнього та старшого віку: у чоловіків - після сорока, а в жінок - після п’ятдесяти п’яти - шістдесяти років. На превеликий жаль, ішемічна хвороба серця та атеросклероз судин (по-грецьки дослівно “кашка”) нині “помолодшали”. Як запобігти розвитку ішемічної хвороби серця (ІШС) через профілактику атеросклерозу - читайте вже зараз.

- Атеросклероз може розвиватися з дитинства, коли в артеріях починають з’являтися жирові прошарки, - розповідає лікар-кардіолог Рівненської міської поліклініки №2 Інна КОВТУНЕЦЬ , - з віком же на стінках артерій утворюється товстий шар відкладень. Атеросклероз підточує здоров’я ще до того, як події наберуть драматичного характеру. Понад те, ще є фактори ризику, які пришвидшують та поглиблюють розвиток атеросклеротичних уражень. Їх поділяють на три групи. Перша група – це чинники, на які ми впливати не можемо: спадковість, стать, вік. До другої групи належать ті, хто має серйозні хвороби: гіпертоніки, люди з цукровим діабетом та з порушеним обміном речовин. До ризикованих належать і ті, хто себе не любить: палять цигарки, мало рухаються і, звісно ж, пиячать.

- Доведено, що чоловіків після сорока інфаркт може спіткати частіше, аніж жінок. Чому?

- Це зумовлено тим, що в жіночому організмі тривалий час жіночі статеві гормони позитивно впливають на артеріальні кровоносні судини, а також регулюють вміст жирів у крові й утримують кров’яний тиск у межах норми. Утім, після клімактеричного періоду, коли статевих гормонів меншає, ризик розвитку інфаркту міокарда у жінок зростає. Саме тоді підвищується тиск, особливо у жінок з надмірною вагою. У літньому віці вже частота інфаркту в чоловіків та жінок майже однакова. Загалом же з віком атеросклеротичні ураження відзначаються все частіше.

- Гіпертонія - теж прямий шлях до ішемії?

- Підвищений артеріальний тиск збільшує ризик виникнення ІШС. Небезпека зростає навіть при помірно підвищеному тиску, якщо людина курець або в неї високий рівень холестерину. Між гіпертонією та атеросклерозом - тісний зв’язок. Часто ці недуги поєднуються, тоді з’являється стенокардія, причиною якої є атеросклероз судин, а гіпертонія викликає напади. Питаєте, чим зарадити? Найперше слід перевіряти артеріальний тиск хоча б раз на місяць і, якщо він високий, знижувати до 120/80. Варто постійно приймати ліки, адже відмова від прийому антигіпертензивних ліків загрожує життю. Треба контролювати масу тіла, регулярно займатися фізичними вправами, поряд з цим обмеживши вживання солі та цукру. Але якщо людина постійно переживатиме стреси, годі й думати, що хвороба омине. Отже, слід уникати нервових перенавантажень та навчитися знімати психічну напругу.

За даними Європейського товариства кардіологів, в Україні від серцевих хвороб помирає 1516 п’ятдесятирічних чоловіків на 100 000 населення. До прикладу, в Ісландії - 379, в Італії - 466, у Болгарії - 934.

ВР 2 Ішемічна хвороба серця у жінок діагностується на 10-15 років пізніше, аніж у чоловіків. Це найчастіша причина смерті серед літніх жінок, що значно перевищує показники смертності від раку молочної залози.

До теми

Що більша вага тіла, тим коротше життя

Звідки ж береться високий рівень холестерину в крові? Його утворенню сприяють три групи харчових продуктів: ті, що містять надмірну кількість холестерину - яєчний жовток, субпродукти - печінка, нирки; ті, що містять дуже багато холестерину та ненасичених жирів - тваринне м’ясо (свинина, телятина, баранина), м’ясні напівфабрикати; харчі, що містять багато насичених жирів - усі молокопродукти (окрім знежирених), найперше сметана, масло та маргарин. До продуктів, здатних знизити рівень холестерину в крові, належать бобові, овес, яблука, цитрусові.

16.05.2008Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 16.05.2008p. 
На головну сторінку