Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №347 від 05.06.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

“Чорна скринька” дитячих хвороб - у руках батьків

“Чорна скринька” дитячих хвороб - у руках батьків

Щороку перше червня привертає увагу дорослих до проблем порятунку дітей від безлічі небезпек, які підстерігають малюків та підлітків у сучасному світі - це Міжнародний день захисту дітей. Але щоб було про кого дбати й захищати, його треба спочатку зачати, виносити й благополучно народити. На жаль, нині на Рівненщині не зменшується кількість сімей, які не можуть з певних причин мати дітей. Утім, не скорочується у нас і число абортів. Та й дітки наші хворіють не менше за дорослих. Про такі невтішні тенденції, пошуки до зрушення з мертвої точки і вже видимі контури поліпшення ситуації мовилося на круглому столі, зорганізованому Рівненським обласним центром здоров’я, напередодні 1 червня.

- Охорона репродуктивного здоров’я визначена ВООЗ як пріоритетний напрям - це сукупність профілактичних методів, прийомів і послуг, що впливають на здоров’я та благополуччя населення, дають змогу жінці безпечно перенести вагітність та пологи, а батькам - створити найкращі умови для народження здорової дитини, - розповідає начальник обласного центру планування сім’ї та репродукції людини Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру Роман ШУСТИК (на фото), - на превеликий жаль, аборт в Україні донині є одним із методів регулювання народжуваності, часто має сумні наслідки і вважається причиною розладу репродуктивного здоров’я. А це: подальша безплідність, невиношування вагітності, запальні захворювання жіночих статевих органів, ендокринні порушення. Якщо пощастить і жінка все ж завагітніє, то неминучі ускладнення при пологах. Однак у нашому краї в останні роки вже пустує графа “аборти до 14 років” та майже на 40 відсотків скоротилася загальна кількість штучного переривання вагітності. Питаєте, завдяки чому? Найперше тому, що діють центри планування сім’ї у кожній райлікарні (у Рівному їх є три).

- Тоді чому Україна в числі п’яти країн Східної Європи, де виконується найбільша кількість абортів: на 100 пологів - 94 аборти? І що скажете про абортний туризм, коли польки до нас їдуть, бо в них аборти заборонені?..

- Це все тому, що в нас до останнього часу не було своєчасного адекватного статевого виховання, як, приміром, у Голландії та скандинавських країнах. Там аборт декриміналізували ще у 1970-х і одночасно розробили програму обов’язкової статевої освіти в школах та запровадили консультативну мережу з добору засобів контрацепції. Відтак у цих країнах відсоток абортів мінімальний, а смертність майже на нулі. Узагалі ж, якщо жінка наважилася на штучне переривання вагітності, то вона це зробить, навіть якщо аборт заборонений. Позатим, переривання вагітності - питання більше соціальне, аніж медичне, бо залежить від якості життя.

- Куріння, вживання алкоголю, експерименти з наркотиками, безладне статеве життя також обумовлюють значну частину репродуктивних втрат і кепського здоров’я дітей, - продовжує Ігор ГАШИНСЬКИЙ - заступник головного лікаря з організаційно-методичної роботи Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру. - Слабоалкогольні напої, які вживає молодь вдень і ввечері, пиво, зокрема, вельми небезпечні для молодих чоловіків, позаяк викликають утворення естрогенів - жіночих статевих гормонів, що зумовлюють проблеми із сперматогенезом. Пивний алкоголізм - це чоловіча неплідність, а її лікувати значно складніше. Щодо надмірно розповсюдженого куріння, то тютюн, згубно діючи на статеві залози, сприяє розвитку чоловічої статевої слабкості. Відтак її лікування починають з рекомендації кинути палити. Додаймо сюди технічні засоби зв’язку, як-от мобільні телефони, які, безперечно, негативно впливають на здоров’я підростаючого покоління. Тому дуже слушною є заборона користування мобілками у школах. Попри все, сьогодні в нас зароджується новий підхід - об’єднання державних, міжнародних та громадських організацій - задля зміцнення здоров’я людей, сімейних цінностей та культури взаємин. А дітей слід любити й берегти за будь-яких обставин!

Щороку кількість ВІЛ-інфікованих вагітних збільшується на 20 відсотків. Сучасні світові технології дають змогу майже в усіх випадках запобігти ВІЛ-інфікуванню новонароджених.)

В Україні кількість безплідних подружніх пар сягає 1 мільйона. Майже у 50 відсотках випадків причиною безплідності у жінок є штучне переривання вагітності, у 35-45 - запалення статевих органів.

Прямі репродуктивні втрати від невиношування вагітності щороку становлять 36-40 тис. ненароджених дітей. Серед причин - в основному, інфекції, що передаються статевим шляхом, та штучне переривання вагітності.

05.06.2008Ольга ЯРОШРівне-Ракурс №10 від 05.06.2008p. 
На головну сторінку