Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №381 від 29.01.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Точка зору

Щойно Юля виграла війну у Кремля, як по ній вдарили “свої”

Газова перемога Тимошенко викликала шквал критики з боку потерпілих – “росукренергівської” команди Ющенка-Януковича

Як тільки українському Прем’єр-міністрові Юлії Тимошенко вдалося врегулювати газову кризу, забезпечивши поставки російського газу в Україну і ЄС на найближчі десять років, хитке перемир’я між урядом і Президентом закінчилося. Президентська сторона із ще більшою силою взялася за старе: на адресу Прем’єр-міністра посипалися вже звичні звинувачення в “зраді національних інтересів”. Тим часом більшість експертів вважають домовленості, підписані з російським “Газпромом”, реальною перемогою України.

Отже, середня ціна російського газу в 2009-му році складе для України 228 доларів за тисячу кубометрів. Україна одержала річну пільгу в 20 відсотків від базової ціни на газ, за якою він постачається до країн Євросоюзу. Контракт, укладений безпосередньо між НАК “Нафтогаз України” і “Газпромом” на десять років. “Це унікальні домовленості для України. І мені дивно, що люди, які знають деталі, говорять про те, що десь там порушено національні інтереси України”, - сказала про підписаний з “Газпромом” контракт Юлія ТИМОШЕНКО, відкриваючи чергове засідання Кабміну. “Наша аналітика дає висновок, що Україна одержала найнижчу ціну серед європейських країн, за винятком Білорусі. Навіть нижче, ніж у Молдові, яка володіє своєю газотранспортною системою разом із “Газпромом”, - зазначила Тимошенко.

Принципово важливо також те, що комісар Євросоюзу з питань енергетики Андрес ПІБГАЛС офіційно заявив: “Немає таких фактів, що Україна відбирала газ несанкціоновано. Після 31 грудня було дуже гарне транспортування “Нафтогазу” - всі числа (газу), які входили й виходили, збігалися”. Навряд чи після цього європейців так легко вдасться знову переконати, що “Україна краде газ”, - вони самі переконалися, що не краде...

Завдяки твердій позиції українського уряду Україна одержала імпо-ртний газ за ціною нижчою, ніж 250 доларів за тисячу кубометрів, але ж цю ціну називав прийнятною навіть Віктор Янукович, про позицію якого в газовому конфлікті мова ще попереду. Необхідно зазначити, що президентська сторона, яка раніше виконувала вказівку Віктора Ющенка не нападати на уряд під час переговорів із “Газпромом”, насправді стурбована не стільки ціною газу, скільки переходом на прямі контракти між “Нафтогазом” і “Газпромом”, що виключають усіляких посередників.

Адже недаремно Юлія Тимошенко вважає одним із головних досягнень газових переговорів - виключення “РосУкр-Енерго” зі схеми поставок газу. “Нарешті забрали велику політичну годівницю, що годувала кілька політичних сил, - повідомила Прем’єр-міністр, помітивши також, що підсумками переговорів “сьогодні не задоволені ті, хто брав участь у хабарницьких схемах”.

У світлі сказаного зрозумілішими стають мотиви найбільш затятих критиків домовленостей, досягнутих Юлією Тимошенко. Типова істерика групи помітних регіоналів з так званої групи Бойка-Льовочкіна, що зву-чить в унісон із заявами з боку Секретаріату Президента, пояснюється втратою неймовірних надприбутків від участі в тіньових схемах, пов’язаних із поставками газу. Страх втратити такі доходи був настільки великий, що Віктор Янукович у розпал газової кризи був готовий на все - навіть на те, щоб віддати “Газпрому” стратегічно важливу газотранспортну систему України. Зрозуміло, що така позиція цілком збігалася з інтересами Дмитра Фірташа, і, як не дивно, за передачу труби росіянам висловився й Арсеній Яценюк (недарма, може, почали говорити про його зв’язок із одіозним Фірташем, власником “Росукренерго”).

Саме Фірташ, власник “Росукренерго”, за словами регіонала Тараса Чорновола, має наразі найсильніший вплив на Януковича, а також забезпечує зв’язок між Януковичем та Ющенком. А Ющенко, як відомо, у 2006 році віддав постачання газу в Україні “Росукренерго”.

У Росії підтвердили, що компанія “РосУкрЕнерго” зривала переговори

Посередницька газова компанія “РосУкрЕнерго” зривала переговори російського “Газпрому” з “Нафтогазом України”, - заявив голова правління “Газпрому” Олексій МІЛЛЕР. “Так, дійсно, наприкінці грудня ми були готові домовитися про ціну газу 235 доларів за 1000 куб. м, а “РосУкрЕнерго” тоді запропонувало ціну за газ для України 285 доларів”, - розповів він. Як відомо, “РосУкрЕнерго” належить Дмитру Фірташу, а його інтереси відстоюють діячі Партії регіонів Юрій Бойко та Сергій Льовочкін.

Як заявляв колишній “регіонал” Тарас Чорновіл, саме група Фірташа-Бойка-Льовочкіна має вирішальний вплив на лідера партії Віктора Януковича. Раніше Бойко був міністром палива та енергетики в уряді Януковича. А Сергій Льовочкін працював керівником його апарату.

Свою частку у зрив переговорів вніс і Президент Ющенко. “31 грудня, як ви знаєте, Президент України відкликав делегацію НАК “Нафтогаз України” з переговорів”, - наголосив Міллер. Варто зауважити, що саме після цього й почалася сумнозвісна “газова війна” між двома країнами.

Україна одержала найнижчу ціну серед європейських країн, за винятком Білорусі. Навіть нижче, ніж у Молдові, яка володіє своєю газотранспортною системою разом із “Газпромом”.

29.01.2009Ірина КОВАЛЬ



Рівне-Ракурс №10 від 29.01.2009p. 
На головну сторінку