Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №411 від 26.08.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Сезон Сальмонели

Сезон Сальмонели

Через цьогорічну високу захворюваність наших краян на сальмонельоз головний державний санітарний лікар Рівненської області Геннадій Шевченко 5 серпня підписав постанову “Про заходи щодо зниження захворюваності на сальмонельоз”. Постанова зобов’язує керівників відповідних підприємств, організацій та установ вжити додаткових заходів щодо профілактики сальмонельозу. Як відомо, підйом цього інфекційного захворювання припадає на літо-осінь, тому Ракурс Здоров’я розповідає про бактерію Сальмонелу більше, щоб застерегти здорових від можливої небезпеки, яка чатує на них восени.

Лікар-інфекціоніст Рівненської міської поліклініки №2 Любов РЯБОВА підтверджує, що справді цього літа різко погіршилася епідситуація щодо гострих кишкових інфекцій, зокрема, сальмонельозу:

- Перебіг захворювань на кишкові інфекції важкий і посідає друге місце після ГРВІ та реєструється упродовж усього року з піком у літньо-осінній період. Збудники кишкових інфекцій стійкі у зовнішньому середовищі й можуть тривалий час зберігатися на руках, у ґрунті та воді, інфікованих виділеннями хворого. А деякі при низьких температурах ще й можуть розмножуватися у продуктах харчування. Джерелом інфекції може бути хвора людина або бактеріоносій, практично всі тварини - найчастіше велика рогата худоба, свині, свійська водоплавна птиця, кури, у кишках яких майже постійно містяться різні серовари сальмонел. Часто інфікуються яйця птиці.

Тварини можуть виділяти збудника з сечею, калом, молоком, слиною та носовим слизом. Бактеріоносійство нерідко триває багато місяців і навіть років. Механічним же переносником сальмонел можуть бути мухи.

Серед людей найбільшу небезпеку становлять хворі з легкими та стертими формами сальмонельозу. Зараження відбувається аліментарним і контактно-побутовим шляхами. У 96-98 відсотках випадків воно пов’язане зі споживанням інфікованої їжі. У харчах, особливо у напівфабрикатах, сальмонели не лише зберігаються, а й стрімко множаться. Фактор передачі - яйця, м’ясо, м’ясопродукти, молоко, які під час приготування їжі термічно не обробляються.

Утім, не все так страшно та безнадійно. Збудники, які викликають гострі кишкові інфекційні хвороби, гинуть при кип’ятінні та обробці дезінфікуючими засобами. Відтак нагадую нехитрі правила, які допоможуть уникнути гострих кишкових інфекцій: перед приготуванням та роздачею їжі ретельно мийте руки з милом; для розробки сирих і готових продуктів користуйтеся окремими ножами й дошками; усе кухонне начиння після роботи з сирими продуктами мийте та ошпарюйте крутим окропом. А ще не слід змішувати щойно приготовлені страви з учорашньо-позавчорашніми. Молоко слід завжди кип’ятити. Яйця їжте вареними накруто. Продукти, що швидко псуються (молоко, сметана, сир, котлети, салати, торти з тістечками), зберігайте в холодильнику не більше однієї доби. Сирі та готові продукти харчування розміщуйте в холодильнику на різних полицях.

Не порушуйте технологію приготування страв, терміни їх зберігання та реалізації. Дотримуйтеся правил особистої гігієни. Запам’ятайте: інфіковані збудниками, особливо сальмонелами, харчові продукти зовні не змінюють ні кольору, ні смаку.

26.08.2009Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 26.08.2009p. 
На головну сторінку