Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №420 від 29.10.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Життя з грудьми і без

Життя з грудьми і без

На Рівненщині живе жінка вже доволі літнього віку, якій двадцять сім років тому наші онкологи видалили одну молочну залозу, а через сімнадцять років - другу. Ця жінка нині регулярно навідується на огляд у Рівненський обласний онкодиспансер і так само регулярно молиться за лікарів, які врятували їй життя. Онкологи шкодують, що не можуть вмовити свою колишню пацієнтку вийти до засобів масової інформації й розказати про те, як вона здолала свою біду, що рак можна вилікувати і тим самим підтримати інших нещасних жінок, у яких виявлено пухлини грудей. Це там, за кордоном, рак не вважається вироком долі, про це відкрито розказують і дружини президентів, і поп-співаки. Там багатьом вдається вижити.

Тим часом рак молочної залози давно набув в Україні масштабів епідемії. Пригадується, уторік приблизно в цей час у “Ракурсі Здоров’я” стаття з нагоди дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози так і називалася “Тихо косить рак жінок”. Цьогоріч на зустрічі з журналістами лікарі знову наголошували на актуальності теми, закликали й переконували жінок нашого краю щорічно, а то й двічі на рік оглядатися в гінеколога, мамолога чи ж в онколога.

- Стрімке зростання захворюваності на рак молочної залози (РМЗ) фіксується не лише в Україні, а й у цивілізованій Європі. Різниця лише в тому, що на Заході пацієнтки з таким діагнозом живуть, роблять кар’єру і навіть народжують дітей, - розповідає завідувач відділення пухлин молочної залози, голови, шиї Рівненського обласного онкодиспансеру Петро ЯКИМЧУК. - У нас же здебільшого стають інвалідами, часто й помирають. Чому? Та тому, що в Європі рак виявляють на ранніх стадіях і відтак успішно лікують. 95 відсотків прооперованих європейок з раком МЗ першої стадії живе понад десять років. У нас з діагнозом “рак молочної залози” виживає лишень 25 відсотків жінок. За 2008 рік на обліку в онкодиспансері числиться 2258 пацієнток. Утім, п’ять і більше років живе понад 50 відсотків прооперованих жінок. Це дещо додає оптимізму. Отож якщо пройшло п’ять років після лікування, жінка вважається здоровою. Хоча в світі такий діагноз не знімається.

Направду, якби наші люди мали вищу якість життя і зарплатню, нормальну економіку з її обов’язковими страховими полісами, то й наші онкологи вочевидь мали б значно кращі результати. Про успіхи годі й казати, коли медицина забезпечена державою на 32 відсотки. От на 32 відсотки отримують безплатне лікування у тому ж онкодиспансері, решта коштів - за пацієнтом. Знаючи це, переважна частина жінок йде до лікаря, коли хвороба перетнула межу й стає неможливо не тільки зберегти орган, а й зарадити горю.

Розумний цілитель за рак не береться

В Україні кожні 35-37 хвилин виявляється новий випадок РМЗ і щогодини одна жінка помирає. Часто жінки біжать за поміччю до народних цілителів, знахарів і травників. Чи то їм більше довіряють, чи то ті меншу плату беруть і не вимагають благодійних внесків? Напевно, одне, й інше, й третє. Та ще й хвороба безсимптомна. А дорогоцінний час спливає. Так, при нульовій стадії, коли пухлинка завбільшки сантиметр, людина виживає у 95 відсотках, при першій - у 85, при другій - у 66. Третя має шанс - 41 відсоток. Четверта стадія - це занедбана, коли вже є віддалені метастази... Отож, розумний цілитель зазвичай ніколи не береться за онкологію, а спершу посилає на консультацію до онколога..

Рак просто так не утворюється

Стверджує Вікторія ЄНІКЕЄВА - головний акушер-гінеколог управління охорони здоров’я Рівненської ОДА: “Основна причина - це недбале ставлення жінок до свого здоров’я. Як свідчить практика, ті, у кого хвороба на останніх стадіях, не зверталися до лікарів по вісім-десять років. Рак утворюється на тлі фонових захворювань, які переходять в онкологічний процес. Відтак лікарі первинної ланки мають бути уважними й завжди онконастороженими”. Трапляються випадки, що онкохворі пацієнтки - сердечники. А кардіолог так і не виявив затвердіння на лівій груді, хоч систематично прикладав туди фонендоскоп...

Виділили медики і групу ризику: найперше це жінки після 40 років та ті, хто страждають від ожиріння, хворіють на цукровий діабет. Серед причин виникнення - порушення репродуктивної функції, ранні місячні (до 12 років), пізній клімакс (після 55 років), пізні пологи (після 40 років), часті аборти (більше трьох), а також різноманітні генітальні захворювання. Та ще фізичні травми молочної залози.

Розказали медики про онкогени і про спадковість, про синтетичне харчування і про психоемоційний стан у родинах, про рівень естрогенів, а також про те, що вони лікують не тим, чим треба, а тим, що є.

Лікар-мамолог Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру Віктор КАЧАН переконливо просить проходити профілактичні огляди раз на рік не тільки жінкам, а й чоловікам. Позаяк раннє виявлення РМЗ, якогось затвердіння, утвору або ж найменшої онкопідозри - це головне завдання мамологічної служби, яка існує в ДЦ понад десять років. А рак молочної залози у чоловіків буває теж.

На мамографі ДЦ обстежено 31 000 жінок. Це десять відсотків від потреби. За 2008 рік понад два відсотки жінок, яких обстежили в діагностичному центрі, мають РМЗ. Переважно вони родом з розвинених районів області - Кузнецовськ, Остріг, Дубно. На превеликий жаль, пацієнтами є й діти, яких направляють уважні педіатри на консультацію до лікаря-мамолога.

29.10.2009Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 29.10.2009p. 
На головну сторінку