Утім, щороку в холодну пору на нас усе ж очікує епідемія грипу. І допоки її нема, “Ракурс здоров’я” проводить просвітницькою роботою, нагадуючи краянам санітарно-гігієнічні протигрипозні правила.
- Грип та ГРЗ складають 95% усіх інфекційних захворювань у світі. За статистикою, на грип хворіють до 500 мільйонів людей, два з яких помирають, - розповідає дільничний терапевт Рівненської міської поліклініки №2 Юрій ШТІН. Загалом грип та гострі респіраторні хвороби сумарно відбирають у нас майже рік повноцінного життя. Людина перебуває у безпорадному стані, страждає від високої температури, ознобу, головного болю та болю в суглобах, попереку, отруєння організму білками. Ба більше, при тяжкому стані виникають незворотні ураження серцево-судинної системи, які провокують захворювання серця та судин, пневмонію, трахеобронхіт, менінгоецефаліт. Привертає увагу вигляд обличчя хворого: гіперемія, одутлість, блискучі очі - загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини. Інкубаційний період при грипі коливається від декількох годин до трьох діб. І призупинити такий процес, попри всі зусилля лікарів та вчених, досі не вдалося. Відтак слід готуватися до неминучої епідемії грипу вже зараз. Як відомо, найкращим засобом протидії хворобі є її профілактика. Важливе значення має своєчасна ізоляція хворих від цілком здорових людей, використання марлевих пов’язок, позаяк механізм передачі грипу - повітряно-крапельний, загальнооздоровчі заходи (загартовування організму) та часте провітрювання приміщення, вживання великої кількості вітамінів. З практики знаю, що високоефективними є рекомендації загального санітарно-гігієнічного спрямування, зокрема такі: часто мити руки з милом, особливо після відвідування туалету; прикривати ніс та рот хустинкою (або одноразовими серветками), особливо при кашлі та чханні. Йдемо далі. Рекомендую приймати Інтерферон. Він випускається в ампулах і розводиться перед використанням кип’яченою водою кімнатної температури, закапується в ніс по 2-3 краплі в кожну ніздрю один раз на день. Якщо вам доводиться дуже тісно спілкуватися з хворими на грип, тоді закапувати носа доведеться частіше. Хоча це дуже копіткий, проте ефективний метод подолання інфекції.
- Якої Ви думки про легендарну оксолінову мазь. Вона, часом, не застаріла нині?
- Використання оксолінової мазі або ж Віферону у вигляді свічок чи мазі також продуктивне під час епідемії. Досить уранці змастити слизову оболонку ніздрів, щоб захиститися від грипу на цілий день. Не варто також нехтувати таким препаратом, як Ремантадин. Цей засіб перевірений часом. Його профілактична доза - одна таблетка на день. Маленьким дітям його заміняють на нині “модний” противірусний препарат Арбідол. Лікарі порадять вам також неспецифічні імунні препарати.
- Оскільки “покращення життя вже сьогодні” не наступило, переважна більшість людей не в змозі купляти дорогі імуностимулюючі препарати, тож порадьте щось із народних методів.
- При перших ознаках захворювання використовуйте цибулю та часник. Адже вони містять у собі фітонциди - особливі речовини, які перешкоджають розповсюдженню бактерій та вірусів. Розріжте велику цибулину і дихайте її парами. Таку процедуру бажано роботи кілька разів на день. Дуже корисні при застуді настоянки з чорної смородини, журавлини, шипшини, жимолості, малини. Ці ягоди краще засушити або заморозити у морозильній камері, а взимку вживати, готуючи з них вітамінний чай. Готуючи їжу, також можна використовувати профілактичні якості багатьох приправ. Наприклад, східні спеції - куркума, імбир, фенхель, наша петрушка - мають чудові терапевтичні якості. Вони не лише допоможуть у профілактиці грипу та ГРВІ, а й зменшать ризик серцево-судинних захворювань.
Нагадаю, що імунітет - це не лишень фізична складова, але й психологічна. Депресія, негативні емоції, пригніченість, невдоволеність притягують до людини всілякі хвороби. Тому таку важливу роль у житті відіграє психологічний стан та душевна рівновага, у гарному настрої та відчутті гармонії людина практично не хворіє.