Чинне законодавство, зокрема, п.2 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачає, що справи щодо виплат доплат до пенсії дітям війни суди мають розглядати в порядку скороченого провадження. А відповідні постанови судів, винесені в такому порядку, підлягають негайному виконанню незалежно від їх апеляційного оскарження.
Тобто, якщо пенсіонер отримав у суді постанову про виплату йому доплати до пенсії як “дитині війни” і в ній вказано, що постанова винесена в порядку скороченого провадження, то громадянин повинен ще в цьому ж суді отримати виконавчий лист. Для цього до суду треба написати заяву про видачу виконавчого листа.
Отримавши виконавчий лист, пенсіонер повинен написати і подати до органу Державної виконавчої служби (ДВС) за місцезнаходженням боржника відповідну заяву про примусове виконання рішення, додавши до неї оригінал виданого судом виконавчого листа. Таку заяву варто писати в двох примірниках (один лишається у виконавчій службі, а на іншому працівник, який прийняв заяву, має поставити відмітку про прийняття, і він залишається в пенсіонера як доказ подачі документів).
З моменту отримання відділом Державної виконавчої служби заяви про примусове виконання рішення з доданим до неї виконавчим листом державний виконавець впродовж трьох робочих днів виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, копію якої направляє і пенсіонеру, котрий подав заяву про примусове виконання рішення, і боржнику - управлінню Пенсійного фонду.
Якщо ж людині, яка подала вищевказані документи про примусове виконання рішення до органу Державної виконавчої служби не надходило постанови про відкриття виконавчого провадження, то приблизно через півтора-два тижні після подачі документів у такому випадку варто звернутися до відділу ДВС, у який ви подали заяву і виконавчий лист з тим, щоб вам надали копію такої постанови.
Згідно зі ст.30 Закону України “Про виконавче провадження” державний виконавець зобов’язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження (така дата винесення вказана у самій постанові).
Слід зазначити, що пенсіонер (стягувач), за заявою якого відкрито виконавче провадження, відповідно до ст.12 Закону “Про виконавче провадження” має повне право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця з питань виконавчого провадження.
Тобто, ви вправі переглянути матеріали виконавчого провадження, написавши і подавши щодо цього державному виконавцю відповідну заяву. І коли в результаті ознайомлення виявиться, що державний виконавець нічого не зробив для примусового виконання судового рішення, маєте право оскаржити його бездіяльність до його керівництва або в суд. Вирішуючи питання, скаржитися чи ні на державного виконавця і чи є для цього підстави, ліпше спочатку порадитися з кваліфікованим юристом.