У боротьбі за здоров’я вчені шукають нові методи лікування, а особливо нові профілактичні технології. Як свідчать результати досліджень, стан людини лише на десяту частину залежить від медицини, а поведінка і настрій визначають самопочуття на 50 відсотків. Висновок очевидний: здоровий тільки той, хто живе у гармонії зі своїм внутрішнім світом. То чому ж тривалість життя українця знизилась до 67 років, а на тисячу жінок, які проживають на Рівненщині, припадає народження лише дев’ятьох дітей? Невже черствіють і байдужіють людські серця, а духовність знайшла прихисток у найпотаємніших закапелках нашої свідомості? Судити важко. Однак інші статистичні дані змушують замислитися над способом нашого життя. Адже у Японії сьогодні проживає близько 5 тисяч людей, яким понад сто років. Що ж стосується нашої країни, то до 2030 року українців лишиться не більше 37 мільйонів. І доки наші співгромадяни не зрозуміють, що здоров’я - це найбільша цінність людини, зміни відбуватимуться тільки в гірший бік. Хтось із мудрих сказав: “Здоров’я - це свобода на різних рівнях: на фізичному - це свобода від болю, стан благополуччя; на емоційному - свобода від пристрасті, стан безтурботності; на ментальному - свобода від егоїзму, єднання з істиною і пізнання Бога”.
Нині науковці, лікарі шукають першопричини високої захворюваності й смертності українців. Найбільш вірогідними вони вважають недоїдання, незахищений секс, підвищений кров’яний тиск, куріння, надмірне вживання алкоголю, погану питну воду, антисанітарію, нестачу в організмі заліза, отруєння чадним газом у закритих приміщеннях, підвищення концентрації холестерину в крові.
Цікавим є той факт, що у 20-их роках минулого століття ні один пацієнт не міг звернутися по допомогу до лікаря, доки не візьме причастя. Уже давно доведено, що під час молитви збуджується та ділянка мозку, яка продовжує тривалість життя.
Щоб поліпшити цей невтішний стан, лікар-санолог радить розпочати з себе і діточок як своїх, так і вихованців - загартовуватись, гуляти на повітрі, підвищувати свою духовність, дбати про мікроклімат рідних осель, вживати багату на вітаміни їжу, бо радіаційний фон нашої місцевості сприяє активному виведенню корисних речовин з організму. Також не потрібно забувати про важливість відпочинку, який допомагає розслабитися. Та найголовніше на шляху до здоров’я - бажання бути здоровим. Тільки тоді ці рекомендації набудуть нового змісту і стануть реальною запорукою гарного самопочуття.