Зміни та проблеми ЗНО нещодавно обговорювали на прес-конференції, присвяченій цьогорічному тестуванню. Так, безпосередньо процедура реєстрації та проходження ЗНО суттєвих змін не зазнала. Проте майбутні абітурієнти чомусь не поспішають з реєстрацією на тестування, що дещо викликало занепокоєння у Львівському регіональному центрі оцінювання якості освіти (РЦОЯО), позаяк заяви наразі подають надто повільними темпами. Адже, з очікуваних у цілому бажаючих пройти ЗНО 35 тисяч осіб, станом на 23 січня 2013 року в РЦОЯО отримали 907 листів, з яких зареєстрували лише 885 на 3100 тестувань. Зокрема, із запланованих 10 тисяч учасників з Рівненської області, бажання тестуватися досі виявили лише 278 осіб.
Тобто, за 21 день реєстрації отримано дуже малий відсоток поданих документів. Це фахівці пов’язують, насамперед, з періодом новорічних свят, адже учні перебували на канікулах і, напевно, не бажали обтяжувати себе важливими справами. Про це свідчить і вік зареєстрованих осіб, переважна більшість яких складають випускники минулих років. Між тим, процес реєстрації, який розпочався вже 4 січня, непростий та досить тривалий, і завершиться, як завжди, “неочікувано” 5 березня. Відлік часу розпочинається з дати поштового штемпелю. Відтак, за досить короткий час старшокласники повинні встигнути зареєструватися, а у разі відмови в реєстрації, з різних причин, мати час, щоб подати документи повторно. Слід врахувати час, що витрачається на доставку листа з документами абітурієнта поштою, їх перевірку, обробку в РЦОЯО, до отримання сертифікату, який займає близько трьох тижнів. А в разі, якщо учасник ЗНО захоче змінити предмет, з якого планував тестуватися або слід буде виправити недоліки, яких припустився при оформленні документів, то процедуру реєстрації доведеться пройти повторно. Причому, не пізніше 14 днів з моменту завершення первинної реєстрації, тобто до 19 березня 2013, іншого шансу пройти цьогорічне ЗНО не буде. Тому, щоб все пройшло спокійно та без ускладнень, фахівці закликають старшокласників не зволікати.
Щодо самих тестів, то значних змін вони не зазнали. Як і раніше, вступники мають можливість протестуватися не більше, як з чотирьох предметів, причому за потреби не тільки українською мовою, а й російською, польською, молдовською, угорською, кримсько-татарською, румунською, що звісно, не стосується тестування безпосередньо з української мови та літератури чи іноземної. Правила вступу теж залишилися незмінним - абітурієнти мають право подати документи на вступ максимум до п’яти навчальних закладів не більше, як на три спеціальності в кожному, при цьому набравши не нижче 124 балів з кожного предмета, а з профілюючих - не менше 140. Також при вступі, як і раніше, за 200-бальною шкалою враховується і середній бал атестату. Сертифікати минулих років теж чинні.
Незначних змін зазнали тести з деяких предметів. Наприклад, дещо змінився зміст завдань з історії України та час тестування з 155 на 135 хвилин; завдань з фізики поменшало з 34 до 28 тощо.
Є і виключення із загальних правил, відтак деякі абітурієнти мають право вступу без сертифікату ЗНО, натомість повинні пройти вступні випробування на базі ВНЗ, до якого вступатимуть. Зокрема, здавати вступні іспити можуть випускники попередніх років, які закінчили школу до 2007 року включно; особи, які перебувають на строковій службі; учні, які цьогоріч навчалися за кордоном; діти-інваліди тощо.
Фахівці РЦОЯО також вкотре наголошують, що запорукою успішного тестування
є ретельна підготовка та уважність старшокласників, а також своєчасна реєстрація. А також обіцяють, що цьогоріч посилять заходи з усунення порушень процедури тестування. Зокрема, особлива увага приділятиметься “винахідливості” учасників ЗНО, тому обов’язково у приміщенні перебуватимуть працівники з металодитекторами та перевірятимуть присутніх на наявність мобільних телефонів і інших засобів, які категорично заборонені при тестуванні. Тому абітурієнти мають ретельно готуватися та поповнювати свої знання з необхідних дисциплін, аби плідно використати час, що залишився до проведення ЗНО, а не мізкувати над новими махінаціями. Шляхів поповнити власну скарбницю знань є багато - від самостійної підготовки, використання тестової бази на сайті РЦОЯО, де можна пройти тестування, виконавши завдання з минулих років, до допомоги вчителів шкіл та репетиторів. На допомогу ж у реєстрації для тестування учасникам створені спеціальні пункти, зокрема, в Рівному їх є чотири - в інституті післядипломної освіти вчителів, НУВГП, інституті слов’янознавства та РДГУ - які працюють щосуботи та неділі. Якщо хтось не має доступу до Інтернету чи має проблеми з реєстрацією, фахівці у пунктах реєстрації прийдуть на допомогу. Усю необхідну інформацію про реєстрацію учасників на ЗНО та графіки роботи пунктів можна дізнатися на сайті РЦОЯО.