Нещодавно з Німеччини повернулася делегація наших земляків, які відвідали органи влади ФРН. Організатором цієї поїздки виступило “Товариство Волинських німців”. У складі делегації була депутат Рівненської обласної ради від “Батьківщини” Алла Черній. Кореспондент “РівнеРакурса” зустрівся з нею і попросив поділитися своїми враженнями.
По перше, кидається у вічі при відвіданні німецького Бундестагу скромність парламентарів. Депутати німецького парламенту це переважно юристи, громадські діячі та викладачі. Працюють вони в дуже скромних приміщеннях, більшість з яких обладнані прозорими стінами. Жодних дорогих аксесуарів на кшталт картин та старовинних меблів у парламенті однієї з найбагатших країн Євросоюзу немає. Відразу стає зрозумілим, що в Бундестазі працюють справжні слуги народу, на утримання яких бюджет не витрачає жодного зайвого євроцента. Хтось скаже, що це дріб’язок, але, на мою думку, авторитет влади починається саме з таких “дрібниць”.
Таке ж дбайливе ставлення до витрат спостерігається і в парламентах земель німецькому аналозі наших обласних рад. Додам, повноважень у земель, з яких складається Федеративна Республіка Німеччина, набагато більше ніж у наших регіонів. Фактично всі проблеми життя вони вирішують на місцях, що дозволяє ефективніше керувати найбільшою країною ЄС та досягати хороших економічних результатів. Коли державний бюджет формується “з низів”, тобто з регіонів, це дає можливість простому платнику податків краще зрозуміти, нащо витрачаються його кошти, наскільки вони ефективно використовуються і, врештірешт, це призводить до того, що люди активніше платять податки.
На перший погляд, Німеччина велика самодостатня держава і не повинна бути надто зацікавленою в допомозі нам, українцям. Однак я переконалася, що це не так. Державні органи ФРН різного рівня готові надавати фінансову допомогу Україні. Але в жодному разі ніхто не збирається давати гроші “на проїдання”. Німці зацікавлені в тому, щоб їхні кошти витрачалися на здійснення добре продуманих та розрахованих проектів, які дадуть користь нам громадянам України.
Ось тут ми і зіштовхуємося з проблемою нашого невміння підготувати якісні обґрунтовані проекти. Над цим потрібно працювати громадським організаціям, державним установам і, звісно ж, нам, депутатам. Тим більше, що в галузі місцевого самоврядування ми маємо безліч проблем, які вже найближчим часом потрібно вирішувати. Для прикладу, сьогодні в наших радах усіх рівнів просто мізерний відсоток депутатівжінок. Знайти активних українських жінок, які мають свою громадську позицію і можуть її проявити в радах, завдання усього суспільства. У втіленні таких програм готові взяти участь німецькі організації.
Має реальні шанси отримати під програми розвитку серйозні інвестиції від країн ЄС також і наше комунальне господарство. Це дасть змогу в Україні покращити якість життя. На мою думку, саме така допомога з боку Європи і потрібна сьогодні Україні для того, щоб реформувати нашу недосконалу державну машину і дати можливість Україні посісти гідне місце в Європі.