Ідеї та пропозиції, які висловлювали члени комісії на засіданнях, починаючи з кінця минулого року, втілилися в проект положення, яке представив начальник управління земельних відносин Василь Парчук:
- Даним проектом положення передбачається встановлення списків черговості: загальна черга – це надання земельних ділянок на загальних підставах, тобто для тих громадян, які не мають відповідних пільг на першочергове або позачергове отримання землі. Наступна черга – це першочергове надання земельних ділянок. Це категорія громадян, яка, згідно законодавству, має таке право. І третя черга – це позачергове надання земель, яку становлять громадяни, що мають на це право. Цим положенням передбачено, що ці громадяни подають заяву на ім`я міського голови, долучають відповідні документи, в тому числі і ті, які підтверджують право на ту чи іншу пільгу, і після того, як опрацюють ці документи, визначатиметься відповідна черга.
Окрім цього, положенням передбачається, що Рівненська міська рада в окремих випадках має право приймати рішення, щодо позачергового надання земельних ділянок в оренду для соціальнозначимих громадян міста, незалежно від дати включення їх у списки черговості, виду і номеру черги, а також в тому числі, які не перебувають у списках черговості. Також передбачається дольова участь у будівництві інфраструктури. Це стосується тих великих житлових масивів, де передбачене індивідуальне житлове будівництво згідно генерального плану забудови міста Рівне: Тинне, Басівщина, Бармаки. У таких масивах необхідне будівництво загальної інженерної і іншої інфраструктури. Однак грошей на це у міської ради немає і певний період не буде, оскільки це дуже великі кошти, які можуть вимірюватися не в десятках тисяч гривень, а в сотнях і навіть в мільйонах. Через це положенням пропонується укладення договорів дольової участі між громадянами і управлінням капітального будівництва, яке визначить загальну кошторисну вартість будівництва цієї інфраструктури для кожного масиву окремо, і надалі відбуватиметься розподіл в залежності від кількості земельних ділянок, які можуть бути передбачені. Таким чином визначатиметься частка дольової участі.
Положенням також передбачається процедура укладання цих договорів. Проектом положення передбачена така пропорція розподілу земельних ділянок між чергами: 40 відсотків від загальної кількості пропонується надати загальній черзі, 50 відсотків – для першочергової черги і 10 відсотків – для позачергової черги. Проектом передбачена мінімальна площа земельних ділянок 600 квадратних метрів. Цей обсяг чітко обґрунтовується в генеральному плані забудови міста. Максимальний розмір встановлений положенням – 1000 метрів квадратних. Це той розмір, який передбачений земельним кодексом щодо безоплатної приватизації громадянами земельних ділянок.
Після того, як члени комісії обговорили проект положення, вони постановили найближчим часом зібратися на чергове засідання для подальшої роботи над цим положенням. Адже, перед затвердженням, проект положення очікують довготривалі обговорення, зміни та доповнення. Зокрема, його опублікують в засобах масової інформації, а також організують круглий стіл для дискусії над даним проектом положення, щоб громадськість могла внести свої пропозиції для удосконалення цього документу.