20 травня на круглому столі у Рівненській ОДА Екоклуб презентував дослідження стану енергоспоживання бюджетними установами області. Було вивчено дані переважно по школах Рівненщини. Вартість опалення одного квадратного метра їхньої площі суттєво відрізняється. У середньому по області ця цифра становить 75 грн./м2. Однак, для прикладу, керівництво Березнівського ліцею, сплачуючи 592 грн./м2, не обов’язково зацікавлене у економії та не має проблем з виділенням півмільйона гривень на опалення щороку. Адже за енергоносії платять з бюджету, і економія цих коштів не покращить матеріальний стан ліцею.
В умовах чинного законодавства бюджетні заклади не можуть використати зекономлені у результаті енергоефективних заходів кошти на власний розсуд. Жоден з можливих показників, що характеризують ефективність використання енергії у бюджетних закладах, не використовується при прийнятті рішень про фінансування їх потреб. Повністю відсутній подібний аналіз і при виділенні коштів на капітальні ремонти та інші подібні заходи. Ці явища ведуть до неефективного використання як коштів, так і енергії.
- Слід запровадити такий механізм прийняття рішень про виділення коштів на енергоносії та капітальні видатки, - коментує Ілля Єременко, координатор ГО “Екоклуб” з питань енергозбереження, - який би враховував існуючий стан. Адже дивно виглядає ситуація, коли опалення квадратного метра площі у різних установах відрізняється у 9 разів. А кошти на проведення ремонтів з утепленням спрямовуються установам, які на папері виглядають далеко не найгірше. Ми маємо велику кількість даних, знаємо приклади країн і міст, де система енергообліку успішно реалізована, і хочемо зробити свій внесок у цю справу. Сподіваємося, ми всі разом спроможемося вперше в Україні запровадити такий механізм у нашій області. Починати слід саме з прозорого чіткого обліку.
- Енергооблік є найважливішим показником енергоефективності, адже саме він дає можливість побачити, як використовуються енергоресурси, як на це впливають проведені заходи з енергозбереження, скільки вдалося зекономити, - переконаний заступник голови Рівненської ОДА Тарас Пустовіт. - Облдержадміністрація готова до співпраці з Екоклубом як у плані підготовки програми моніторингу енерговитрат, так і спільному аналізі та виділенні коштів для соціальних об’єктів, рекомендованих Екоклубом, у майбутньому.
За результатами круглого столу запланована робота з підготовки пропозицій щодо підвищення ролі енергоефективності при прийнятті управлінських рішень в області.