Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №255 від 31.08.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Листопад 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Грудень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Новини Рівне
QRcode

#Село і люди

»Від Деражна до Постійна Україна - самостійна»

»Від Деражна до Постійна Україна - самостійна»

Яке воно - славнозвісне село, історія якого налічує кількасот років?

Географічна назва “Деражне” походить від давньоруського слова “деражня”, що означає обробку деревини. Охоче вірю, адже моє знайомство з колишнім районним центром Рівненської області, а нині - селом Костопільського району, почалося саме з деревообробного цеху Деражненського лісництва ДП “Клеванський лісгосп”. Дубові й соснові ліси, що ростуть навкруги, забезпечують цех сировиною. Цех, у свою чергу, забезпечує будівельників заготовками для паркету, європіддонами, пиломатеріалами, а мешканців Деражного - робочими місцями.

Від контори лісництва до села йду тінистою алеєю, по обидва боки якої ростуть столітні ялини і сосни. У цьому парку років сорок тому на початку осені відбувалися сільськогосподарські виставки. Тут стояли навіси, під ними - велетенські диво-гарбузи, качани кукурудзи. Кожен, хто мав чим похвалитися, привозив урожай на “виставку досягнень”. Привозили звірів із мисливських господарств: сарн, оленів, диких кабанів. Так відзначали в ті часи День працівника сільського господарства.

Далі мій шлях іде повз колишні майданчики “Сільгосптехніки” та “Сільгоспхімії”. Купи бур’янів, з яких стирчать залізобетонні “ребра”. За ними - паркан пожежної частини, склади обласної цивільної оборони.

Деражненська сільрада мирно співіснує під одним дахом із конторою приватного сільськогосподарського підприємства “Світанок”. У господарстві вирощують картоплю елітних сортів, льон, розводять свиней. Тут трудяться близько 200 колишніх колгоспників

Як розповіла секретар сільської ради Валентина СТЕПАНЧУК, в селі проживають нині близько 2100 мешканців.

Понад 100 із них вчителюють у загальноосвітній та музичній школах. Працюють деражненці у санаторії “Червона калина”, районній лікарні. Багато людей зайняті у лісовій та лісопереробній галузі. Деякі колишні колгоспники перекваліфікувалися на підприємців і розвивають малий та середній бізнес у сфері послуг та торгівлі. Пекарня, два ковбасних цехи - ці приватні підприємства постачають нині свою продукцію у приватні ж магазини і кафе.

Займаються деражненці автоперевезеннями, охоронними послугами, розводять рибу у ставках, наймаються на сезонні роботи до польських приватників, доглядають дітей та стареньких сеньйор в Італії, Іспанії, Португалії. Бригади будівельників із числа наших односельчан їздять на заробітки до Москви, Києва... Звичайно, є і безробітні: на обліку у центрі зайнятості перебувають близько сотні жителів Деражного. Та загалом, - підсумовує Валентина Михайлівна, - живуть не бідно.

Гучномовець на стовпі транслює новини на весь майдан, де зранку до обіду вирує базар. Порожній постамент перед районною лікарнею - німе нагадування: “Не сотвори собі кумира!” На стіні магазину - меморіальна дошка на честь тувинських добровольців - визволителів від німецько-фашистських загарбників.

Дорога до Деражного біжить крізь ліс. Кажуть, у часи воєнного лихоліття саме у цих хащах відбувалися “перевтілення”: енкаведисти перевдягалися у однострої УПА і під виглядом повстанців скоювали провокаційні набіги на обійстя селян, а десь поблизу, в гущавині лісу, вояки УПА переодягалися у військову форму радянського зразка і вирушали у розвідку до обласного центру. Як було насправді, старожили села згадують неохоче. Валентина Михайлівна запевняє, що нині деражненські ветерани не воюють між собою. Навіть минулі вибори не стали для представників різних партій приводом для непарламентських сутичок. Неабияка заслуга у збереженні миру і спокою на селі належить, на думку секретаря сільради, священику Хрестовоздвиженської церкви Віктору Чабану. “Толковий батюшка”, - говорять про нього прихожани.

Навпроти церкви зберігся старовинний будиночок. У ньому нині розташована аптека, а у 1941 році тут працював відомий художник-графік, боєць Української повстанської армії Ніл Хасевич. Він врятував від розправи німецьких зайд чимало земляків. Тепер на будинку меморіальна дошка, що свідчить про Ніла Хасевича як про мирового суддю.

Історія села Деражне налічує чимало буремних років. Перша згадка про нього датована 1577 роком. У ХVІ столітті з’явилася у Деражному караїмська громада, що була знищена козаками Гонти. Караїмські мудреці і поети жили у Деражному, їхні надгробки знаходили донедавна поблизу єврейського цвинтаря, у лісі біля садиби графа Потоцького, на високому березі Горині.

У Деражному мешкала в маєтку свого сина, Федора Федоровича Андро, красуня Ганна Олексіївна Оленіна-Андро, якій Олександр Пушкін присвятив вірші “Я вас любил” і “Что в имени тебе моем?”.

Ці та інші історичні подробиці по крихтах збирає краєзнавець, що живе у Деражному - історик і філолог, поліглот Володимир Шабаровський. Та про самого пана Шабаровського легше довідатися з Інтернету, за допомогою якого вчений обмінюється інформацією зі своїми колегами в усьому світі.

Отаке воно - село Деражне та його люди.

31.08.2006Валентина ЗАХАРОВА


Переглядів: 1492

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1199 від 24.12.2024p.
¤ 
Безпрограшна серія «Вереса» завершилася розгромною поразкою у Львові

Безпрограшна серія «Вереса» завершилася розгромною поразкою у Львові

Пропустивши два швидких м’ячі і ще в першому таймі залишившись у чисельній меншості, «Верес» поступився «Карпатам» у Львові і перервав свою десятиматчеву безпрограшну серію. Ця поразка стала найбільшою за часів відродженого народного клубу і третьою найбільшою для «Вереса» в елітному дивізіоні чемпіонату України....

¤ 
Cкільки потрібно мити волосся шампунем?

Cкільки потрібно мити волосся шампунем?

Двічі милити голову шампунем – необхідність чи маркетинговий хід? Як насправді правильно мити голову, розповідають експерти....

¤ 
Ботокс для профілактики зморшок: що про це думають медики?

Ботокс для профілактики зморшок: що про це думають медики?

Перед тим як у молодому віці почати ін’єкції ботоксу, варто врахувати всі плюси та мінуси і порадитися з лікарем. Бо є нюанси....

¤ 
Проблеми з пам’яттю:

Проблеми з пам’яттю:

втома, перевантаження чи щось серйозніше?

На забудькуватість скаржаться багато: від молодих до людей похилого віку. Спочатку це проявляється начебто в дрібницях, але часто з віком проблема посилюється, і у якусь мить ми розуміємо, що нам важко на себе покластися, так багато витікає, не утримується, розчиняється ніби в повітрі. І тут ми починаємо замислюватися: це просто накопичилася втома і потрібно з’їздити у відпустку, попити вітамінки, чи справа в чомусь суттєвішому? А раптом провали у пам’яті – ознака захворювання? Давайте проаналізуємо, чому пам’ять може нас підводити і що з цим робити....

¤ 
На потягу вдарило струмом: двоє неповнолітніх отримали термічні опіки

На потягу вдарило струмом: двоє неповнолітніх отримали термічні опіки

Інцидент стався 7 грудня близько 20:40 на залізничній станції Верба, що на Дубенщині....

¤ 
У Рівному запрацювала нова модель громадського транспорту

У Рівному запрацювала нова модель громадського транспорту

Можна сміливо говорити про те, що з 1 грудня у Рівному почала працювати нова модель громадського транспорту. Так, на вулиці міста виїхали нові автобуси, які курсують за маршрутом 47А. А загалом для зменшення заторів у місті значно зменшилася кількість маршруток малої місткості....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (22513)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (18450)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (15482)
• Допомога під час карантину [967] (15456)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15196)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (15064)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (15001)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (14949)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (14925)
• Живи до ста! [965] (14866)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (14827)
• Бюджет і ми… [965] (14803)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (14679)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (14652)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (14528)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (14469)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14124)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (14088)

ТОП-15 свіжого номера:

• У Рівному запрацювала нова модель громадського транспорту (635)
• Різниця між пральним порошком і капсулами (82)
• На потягу вдарило струмом: двоє неповнолітніх отримали термічні опіки (80)
• Енергетична безпека: на Рівненщині розвиваються альтернативні джерела енергії (74)
• Як позбутися неприємного запаху цибулі на руках після готування? (73)
• Проблеми з пам’яттю: (70)
• Безпрограшна серія «Вереса» завершилася розгромною поразкою у Львові (70)
• Чи можна нагрівати мед? (69)
• Рецепт домашніх патчів (67)
• Cкільки потрібно мити волосся шампунем? (67)
• Анастасія Либак провела розминку з учнями Жобринського ліцею (66)
• Ботокс для профілактики зморшок: що про це думають медики? (66)
• Сушарки проти паперових рушників: що безпечніше для здоров’я? (66)
• Фундучна картопля (65)
• Чи нешкідливо вмиватися мінеральною водою? (63)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2024 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"