При виборі важливо враховувати стан свого здоров’я, а також цілі, для яких ви купуєте тонометр. Наприклад, людині, яка має аритмію, потрібн аспеціальна модель, та й для вагітних звичні прилади не завжди є слушними. Є тонометри, призначені спеціально для слабозорих людей, які оснащені можливістю озвучування результатів вимірювання. Можна навести наступну основну класифікацію приладів для вимірювання тиску: ртутні тонометри, механічні, напівавтоматичні, автоматичні, і окремо варто відзначити зап’ястні прилади.
Механічні тонометри. Механічні тонометри є найпоширенішим різновидом приладів. Вони складаються з механічного манометра зі стрілкою і шкалою, груші та пневматичного манжета. Це також досить точні прилади, але в порівнянні з ртутними вони компактніше і не вимагають такого обережного поводження. Механічні прилади працюють так: на руку людини вдягається манжета, куди подається повітря, створюючи тиск, що перевищує артеріальний і зупиняє кровоток. Потім зовнішній тиск поступово знижується, а коли воно стане нижче тиску усередині артерії, кровотік відновиться. Саме це можна буде почути через фонендоскоп. У момент появи звуку треба запам’ятати показання манометра – це і буде верхнім показником тиску. При цьому повітря продовжуватиме виходити з манжети. Тепер треба запам’ятати показання манометра в той момент, коли буде чути останній звук в фонендоскоп. Це буде вашим нижнім показником тиску.
Напівавтоматичні тонометри. Наступний вид тонометрів -напівавтоматичний. На ньому можна побачити показання виміру на дисплеї. Але у такого приладу, як і у механічного, є груша і манжета. Повітря в напівавтоматичному тонометрі нагнітається натисканням на грушу. При вимірюванні тиску таким приладом на дисплеї також відразу можна побачити показання пульсу в момент вимірювання. Зараз існують напівавтоматичні тонометри, які запам’ятовують результати попередніх вимірювань і дозволяють розрахувати середнє значення артеріального тиску.
Автоматичні тонометри. Популярний сьогодні вид тонометрів – це автоматичні прилади. Вони дуже зручні в застосуванні, самостійно накачують повітря в манжету і показують результати вимірів тиску і пульсу. Плюсом такого приладу є можливість самостійного його використання, без помічника. У цих тонометрів є і додаткові функції: пам’ять, підсвічування, звуковий сигнал,індикатор руху, а також можливість використовувати дитячі і доросліманжети. А є і більш складні моделі, які можна підключати до комп’ютера – це дуже зручно, якщо треба передати інформацію лікарю на відстані.
Вибираючи між автоматом і напівавтоматичним приладом, майте на увазі, що робота помпи в автоматі споживає досить багато енергії. Через це доводиться часто міняти батарейки, тому намагайтеся при будь-якій можливості підключати прилад до мережі електричного струму. Напівавтоматичний тонометр може працювати на одному комплекті батарейок дуже довго, а ось грушу, швидше за все, доведеться міняти один раз на півтора року.
Зап’ястні тонометри. Зап’ястні тонометри є різновидом автоматів. Їх доводиться використовувати, якщо людині заборонено надягати манжету на плече, при дуже великому обсязі плеча. Плюсів у такого приладу маса – він безшумний, компактний, дуже зручний в дорозі. Зап’ястний тонометр досить простий у використанні – його просто закріплюють на зап’ясті і включають. Він є досить точним вимірювачем (хоча точність приладу тим нижче,чим дрібніше артерія, на якій проводиться вимір), але навіть у нього є серйозний мінус. Зап’ястний прилад не можна використовувати людям похилого віку, так як у них на зап’ясті слабкі судини, і прилад може негативно вплинути на них, послабивши їх ще більше. Також даний прилад не підходить людям, що мають захворювання судин або атеросклероз. Перед тим як придбати тонометр, попросіть продавця виміряти вам артеріальний тиск цим апаратом. Якщо різниця між вашим звичайним і виміряним в аптеці тиском складе більше 20 мм рт. ст., не купуйте даний прилад або перевірте точність вимірювань іншим тонометром.