Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №800 від 09.03.2017p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Жовтень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Листопад 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Новини Рівне
QRcode

#Ракурс незвичайного

Гроші, мані, бабло

Гроші, мані, бабло

10 цікавих фактів про банкноти

Гроші - це специфічний товар, який є універсальним еквівалентом вартості інших товарів чи послуг. Одним з найбільш поширених видів грошових знаків є банкноти. Ми користуємося ними щодня, але що насправді ми знаємо про них? Журналісти видання TIME вивчили історію грошей, щоб знайти найцікавіші факти про банкноти.

Найбільша в світі банкнота

У 1998 році виповнилося 100 років від дня Філіппінської революції проти іспанського панування. Незалежність острівної республіки уряд вирішив відзначити випуском величезної за розмірами банкноти номіналом 100 000 песо. Розміри колекційної банкноти склав 216 × 356 мм. Охочі могли придбати купюру за 180 000 песо (близько $ 3700) 

Одна на мільйон 

30 серпня 1948 згідно з Планом Маршала Банк Англії випустив банкноту номіналом 1 мільйон фунтів стерлінгів. «Програма відновлення Європи», запропонована міністром закордонних справ США Джорджем Маршаллом, передбачала допомогу Західній Європі після Другої світової війни в 1948 -1951 роках. Всього було випущено дев’ять банкнот номіналом в 1 мільйон фунтів стерлінгів. Призначені винятково для внутрішнього користування купюри фіксували значні переміщення коштів.

Вважається, що в даний час залишилося тільки дві банкноти - номер 000008 і номер 000007. Вони були віддані на пам’ять міністрам фінансів Великобританії і США відповідно.

Купюра номер 000007 була продана на аукціоні Spink в 1977 році за 8 тисяч фунтів стерлінгів.

А в 2008 році на тому ж аукціоні була продана банкнота номером 000008 - один з найрідкісніших екземплярів британських грошей в даний час за 78,3 тисячі фунтів стерлінгів.

Перший у світі банкомат 

Перший банкомат з видачі готівки був встановлений 27 червня 1967 в районі Енфілд на півночі Лондона у відділенні британського банку Barclays. Винахідником його був шотландець Джон Шепард-Баррон, що працював за замовленням компанії De La Rue - британського виробника паперу для грошових знаків більш ніж 150 країн світу.

Пластикових карток в той час не існувало, і для зняття грошей використовувалися спеціальні ваучери, які треба було заздалегідь отримати в банку. Проте за переведення в готівку грошей банк не утримував комісію.

Через кілька років інший шотландець - Джеймс Гудфеллоу - придумав використовувати секретний ПІН-код для захисту від несанкціонованого доступу до банківських рахунків, а перші пластикові картки з магнітною смугою з›явилися в США.

У 2000-х роках при виробництві банкоматів почали застосовувати технологію Cash Recycling, яка полягає в тому, що готівкові гроші, внесені одним клієнтом в банкомат, можуть бути отримані на руки іншим клієнтом 

Походження символу долара 

Символ долара ($) - символ, що позначає долар, песо, ескудо і деякі інші валюти різних країн, з яких найбільш відомою є долар США.

Є кілька версій походження символу долара, але жодна з них не доведена.

Знак, безсумнівно схожий зі знаком долара, розміщувався на монетах, які карбували з 1573 по 1825 рік в Потосі - найбільшому світовому промисловому центрі XVI-XVII століть. Ці монети були добре відомі в північноамериканських колоніях Великобританії. Однією з найпоширеніших є версія походження від іспанського герба на мексиканських піастрах, широко використовувались на території США до початку випуску власної монети в 1794 році. У США ці монети називалися «іспанський долар». Вперше символ був засвідчений в діловій кореспонденції між Британською Північною Америкою та Мексикою в 1770-х роках.

Існує також версія, що «$» - це помилкова абревіатура слова песо - «peso», ps або ps. Наприкінці XVIII століття це скорочення пишеться разом і при цьому «p» скорочується до вертикальної лінії. 

Тривалість життя купюри

Всі банкноти з плином часу зношуються. Купюри з невеликим номіналом живуть недовго: термін служби 1-доларової банкноти складає 21 місяць. А от середня тривалість «життя» 100-доларової купюри - 89 місяців.

Що спільного у грошей і секретної служби 

Ідея створення секретної служби США була озвучена вранці 14 квітня 1865 року, коли до президента США Авраама Лінкольна прийшов міністр фінансів Х›ю Маккалаф. Х›ю заявив, що через розгул фальшивомонетників в країні можливий фінансовий крах. В якості основного способу боротьби з ними він запропонував створити спеціальну структуру для вилучення фальшивих грошей з обігу. На той момент, за деякими оцінками, третина всіх коштів, що перебували в обороті, була фальшивою. Сьогодні обсяг підроблених банкнот в обігу складає близько $250000. 

Це все про Єлизавету 

Від Австралії до Тринідад і Тобаго портрет Єлизавети II прикрашає банкноти 33 різних країн - це особистий і унікальний рекорд британської королеви. Першою лик Британського Монарха зобразила на своїй грошовій одиниці Канада в 1935 році: тоді на купюрі номіналом в $ 20 була надрукована 9-річна Принцеса. Протягом багатьох років 26 різних портретів Єлизавети були використані у Великобританії та інших її колишніх і нинішніх колоніях, домініонах і територіях для тиражування на банкнотах. Як правило, Королеву зображують у формальному стилі - з короною і скіпетром. Але Канада та Австралія віддають перевагу більш вільному стилю - елегантній сукні та перлинам. 

Брудні гроші 

Всі знають, що на банкнотах знаходяться безліч різних мікробів. Дослідження підтверджують, що матеріал, з якого складаються паперові гроші (бавовна і льон), - це сприятливе середовище для вірусів і бактерій. Сенсаційним став звіт американських вчених, які заявили, що більшість американських банкнот забруднені кокаїном. Торговці наркотиками і любителі білого порошку пускають використані купюри в обіг, і присипані кокаїновим пилом банкноти поширюються світом. 

Країна інфляції 

Інфляція в Зімбабве - найвища в світі. У XXI столітті Резервний банк Зімбабве провів три деномінації національної валюти. Банкноти банку послідовно позбулися трьох нулів у серпні 2006 року і десяти нулів у серпні 2008 року після того, як інфляція досягла рекордного рівня в 231 мільйон відсотків за рік. Настільки стрімке зростання інфляції обумовлене переважно збільшенням цін на хліб і злаки. Економіка Зімбабве знаходиться в глибокій кризі. Рівень безробіття в державі - 80%, а мільйони жителів уже стали біженцями. Країна відчуває брак продовольства і палива. Наприкінці 2008 року Центральний банк Зімбабве здійснив емісію банкнот номіналом в 100 трильйонів зімбабвійських доларів. У січні 2009 року за одну таку банкноту давали $ 33. Під час третьої деномінації в лютому 2009 року банкноти Зімбабве втратили 12 нулів. У квітні 2009 уряд Зімбабве прийняв рішення припинити функціонування зімбабвійського долара на один рік, оскільки його вартість нічим не забезпечена, і він фактично зник з обігу. Станом на вересень 2010 року в обігу Зимбабве знходяться долари США, розмінними монетами є ранди ПАР, національна валюта виведена з обігу, купюри в 100 трильйонів доларів активно продаються на чорному ринку туристам і колекціонерам. 

Перші паперові гроші 

Паперові гроші вперше з›явилися в Китаї. Їх витоки сягають торгових квитанцій в епоху династії Тан (618-907), які купці і торговці хотели купити, щоб не мати справу з великою кількістю мідних монет під час великих комерційних угод. Через брак міді для карбування монет в епоху династії Сун (960-1279) уряд випустив банкноти для загального обігу по країні. Банкнота була документом, що підтверджує можливість її обміну на інший цінний об’єкт, як правило, монети. Спочатку банкноти були обмежені територіально і по терміну дії. Якщо банкнота пред’являлася пізніше заявленого терміну, за неї давали суму менше номінальної вартості. Але монгольська династія Юань, зіткнувшись з величезним дефіцитом дзвінкої монети для фінансування окупації Китаю, здійсненої в 1280 році, почала друкувати паперові гроші без обмеження по термінам. 

Найдорожчі монети

Гроші виконують функцію засобу обігу та міри вартості, слугують предметом накопичення і працюють у міжнародній торгівлі. Проте цим не вичерпується роль грошей у суспільстві. Адже деякі грошові знаки без перебільшення можна назвати витворами мистецтва. Саме такі екземпляри цікавлять колекціонерів.

Спеціалізований портал для нумізматів Dig4Coins.Com представив рейтинг найбільш дорогих монет. До топ-5 увійшли монети, за які захоплені колекціонери віддали шалені гроші.

1. «Подвійний Орел» 1933 року – $7590,02 тис.

«Подвійний Орел» – це американська монета номіналом $20. Її чеканили у період з 1850 до 1933 року. В цей час президент Рузвельт вирішив відмовитись від золотого стандарту, тож усі «Подвійні Орли» 1933 року мали бути вилучені з обігу й переплавлені. Залишилися тільки декілька екземплярів, тож вартість цих дивовижно гарних монет надзвичайно висока.

На лицьовому боці цієї монети зображений портрет Свободи у повний зріст із факелом у правій руці та оливковою гілкою в лівій. Вона крокує у променях сонячного світла, її оточують 46 зірок – по одній для кожного штату, що входили до складу США на той час. На зворотному боці зображений політ орла.

При ретельному вивченні монети її величезна ціна здається виправданою, адже «Подвійний Орел» 1933 року – це не засіб обігу, а витвір мистецтва.

2. «Срібний долар 1804 року» – $3737,5 тис.

«Срібний долар 1804 року» – надзвичайно цікава монета. З-поміж 15 монет цього номіналу вона єдина має не лише цифру 1804 в імені, а й незвичайну історію, пов’язану з цим.

«Срібний долар 1804 року» відчеканили, як не дивно, в 1834 році. Саме тоді уряд США віддав наказ Монетному двору випустити подарункові набори монет. Набір мав складатися з усіх монет, які на той час були в обігу США. Через помилку працівників на світ з’явився «Срібний долар 1804 року», якого в 1834 році в обігу, звісно, не було. Саме тому монета дуже цінується серед нумізматів. Остання ціна, заплачена за неї – 3 млн. 737 тис. 500 доларів.

3. Дайм Барбера 1894 року – $1552,5 тис.

Дайм – це монета номіналом 10 центів. Дайм чеканили з кінця XVIII ст., при цьому дизайн монети часто змінювали. Одна з найрідкісніших монет маленького номіналу – це дайм із зображенням жіночої голови, яка символізує Свободу. Його почали чеканити в 1892 році. Серія даймів такого дизайну отримала назву серії Барбера – на честь гравера Чарльза Барбера.

Монети 1894 року – рідкісні й коштовні, адже їх було виготовлено всього 24 зразки, з яких достеменно відомо лише про 9. Одну з цих монет і придбав колекціонер більш ніж за півтора мільйона доларів.

4. «Срібний долар Свобода» Еліасберга 1870 року – $1300 тис.

Ця надзвичайно рідкісна монета – справжній скарб у колі нумізматів. Найдорожча з 11 монет, що зараз існують – це екземпляр Луї Еліасберга, який був придбаний за $1,3 млн. На монеті зображена Свобода, яка сидить, тримаючи американський прапор. На реверсі – білоголовий орлан.

5. Австралійський пенні 1930 року – $517,345 тис.

Австралійський пенні 1930 року належить до рідкісних грошей. Багато експертів-нумізматів дотримуються думки, що у світі є лише шість таких монет, випущених Мельбурнським монетним двором.

Ці пенні виготовлені зі срібла і вкриті шаром міді. Вони є монетами якості пруф – це монети найвищого ґатунку, що мають дзеркальну поверхню. Високої якості досягають за допомогою подвійного удару штемпелем під час чеканки.

Три з шести монет належать приватним колекціонерам, одна виставлена у Британському музеї, п’ята належить Художній галереї Південної Австралії. Останню, шосту, придбали у 2005 році біль ніж за $517 тис. Відтоді австралійський пенні став найдорожчою монетою Австралії та найдорожчою монетою з міді.

09.03.2017


Переглядів: 1935

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1195 від 20.11.2024p.
¤ 
Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D

Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D

Нестача «сонячного» вітаміну вкрай негативно позначається на стані здоров’я, тому його попередження – найкраща послуга вашому організму....

¤ 
Троє чоловіків вбили знайомого

Троє чоловіків вбили знайомого

До злочину причетні троє дубровиччан – 30-ти, 19-ти та 15-ти років, які і раніше потрапляли в поле зору правоохоронців за вчинення адміністративних правопорушень. А найстарший та неповнолітній мали судимість....

¤ 
Пошкодив шини службового авто

Пошкодив шини службового авто

Відомо, що 42-річний чоловік уже неодноразово потрапляв в поле зору правоохоронців, зокрема був судимий за вчинення майнових злочинів та хуліганства....

¤ 
У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник

У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник

Рівненський обласний протипухлинний центр очолив Віталій Бойко. Напередодні голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш звільнив його з посади директора комунального підприємства «Рівненська обласна дитяча лікарня», якою Віталій Бойко керував тричі: з червня 2005-го по вересень 2006-го, з 2007 по 2010 рік та з грудня 2014 року і дотепер...

¤ 
Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів

Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів

Ще 11 шкільних автобусів передали тергромадам Рівненщини. Ключі від нових авто вручили начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль та голова обласної ради Андрій Карауш....

¤ 
Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою

Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою

Ми прагнемо залучити якомога більше груп українців до політичного життя суспільства та розбудови партії. Зокрема, розширити участь жінок у прийнятті рішень, надати їм можливості для самореалізації....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (22331)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (18312)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (15361)
• Допомога під час карантину [967] (15313)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15082)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (14945)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (14864)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (14821)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (14806)
• Живи до ста! [965] (14762)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (14705)
• Бюджет і ми… [965] (14694)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (14577)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (14523)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (14422)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (14361)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14014)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (13984)

ТОП-15 свіжого номера:

• Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою (1093)
• Для освітніх закладів Рівного закуплять нове обладнання (209)
• Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів (179)
• Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D (146)
• У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник (136)
• Пошкодив шини службового авто (135)
• Троє чоловіків вбили знайомого (134)
• Навіщо протирати скло машини яблуком у дощ? (132)
• Смертельна автопригода у Рівненському районі (124)
• Сприяли в ухиленні від мобілізації: ще чотирьом лікарям повідомили про підозру (122)
• Налагодили міжрегіональний канал збуту наркотиків (119)
• Потрапив під колеса мотоцикла, вибігши на дорогу (118)
• В області облаштовують кулінарний хаб (117)
• Ультразвукова діагностика в закладах охорони здоров’я м.Рівне (116)
• Незабаром на Рівненщині з’являться нові навчально-практичні центри (115)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2024 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"