Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №863 від 31.05.2018p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Квітень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Травень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Новини Рівне
QRcode

#Ракурс житейський

Потапів хрест

Потапів хрест

Усі в селі жаліли Потапа, який ще малим поселився у своєї тітки Марти – рідної сестри його покійної матері. Батька свого він не знав, а Марта про нього ніколи не згадувала. Потап був невеликий на зріст, худенький, з терновими великими очима і чорним кучерявим волоссям. У школу ходив якийсь тиждень, допоки директор порекомендував тітці віддати хлопця у спеціалізований інтернат для слаборозвинутих дітей. Оскільки, мовляв, програму звичайної школи він не подужає.

Марта обурилася: може, й справді її племінник трішки дивакуватий, але ж  не усі можуть бути відмінниками. І навчити хлопця читати і трохи рахувати – можна.

Більше тому й не треба. А в інтернат Потапа Марта не віддасть! Щоб там знущалися з нього? О, ні! Ліпше сама буде вчити хлопця грамоти. І хоч складати склади Потап вчився дуже довго, Марта була щаслива, бо хай розтяжливо, повільно, з трудом, але все ж Потап читав! І трохи рахував. Це був їх обох тріумф.

Минали роки, а з ними танули сили Марти, яка усе своє життя посвятила племіннику, хоч траплялися їй женихи. Потап був покірним та слухняним. Марта залучала його до праці. Разом обробляли город, вирощували садовину, вели невеличке господарство. Та одного літнього ранку Марта не прокинулася. Потап тормосив її уже холодне тіло і ніяк не міг збагнути, чому тітка дражниться з ним, не хоче вставати з ліжка, коли давно вже час йти до худоби.

Босоніж побіг до сусідки  Калини: «Вона спить і спить! Ледаща стала!» – закричав з порога. Страшний здогад  вмить прострелив мозок Калини – з Мартою сталася біда, адже останнім часом вона жалілася на погане самопочуття. Похапцем пішла за Потапом.

Усе село хоронило Марту – велику трудівницю, щиру, добру, не осудливу людину, яка прихистила сироту, домоглася, щоб Потапові призначили групу інвалідності. Через кілька днів сільський голова завітав до оселі Потапа разом з опікунською радою. Серце зойкнуло в усіх, коли побачили його в сльозах, зчорнілого від горя, принишклого, як зранена пташка. Йому запропонували поїхати у притулок, бо сам, мовляв, він не дасть собі ради.

«Ти розумієш нас?» – спитав голова спантеличеного Потапа. «Так, розумію, але зі своєї хати нікуди не піду», – і застогнав, закричав, заридав: «Не піду, помру тут!»

З тих пір розпочалося для Потапа нове, невідоме досі життя. Без тітчиної опіки, її лагідних очей, які усі роки супроводжували його лагідним поглядом, стежили за кожним рухом, кожним кроком. Без її духмяних пирогів із картоплею і кропом, які дуже любив, без її піклування, тепла і любові.

Сусіди часто навідували Потапа. Хто чим міг – допомагав йому. Та найбільше переймалася Потапом Калина. Заспокоювала, розраджувала, приносила їжу.

Та біда, як кажуть, загартовує людину. Згодом Потап сам навчився готувати собі нехитру страву. Ходив у ліс за грибами, які ретельно перевіряла Калина, сушив листя суниці та ожини на чай. Постійно метушився на подвір’ї: замітав,  обложив цеглинами стежку, білив дерева, відремонтував стару хвіртку. Прибився до нього бродячий собака, то сам змайстрував йому будку. Тішився, як дитина, коли пес заліз до неї…

А ще знайшов Потап свою справу. Хоч і тривожну, сумну. Коли хтось помирав, він, як і годиться, ніс хрест попереду похоронної процесії. Вдягав старенький костюм, вишиту сорочку, яку вишила для нього Марта, і повільно, ступаючи рівними кроками, з опущеною головою і скорботою на обличчі, ніс хрест до самого кладовища. Коли засипали домовину, Потап чекав, щоб самому прилаштувати хреста на могилі. За це рідні покійного платили Потапові гроші. Хто скільки міг, бо він не називав суму. Для коштів мав окрему схованку – хусточку, яку пришпилював за килимом. Ті гроші витрачав на образки, свічки, паску, щедро клав на тацю у церкві.

Час швидко додавав років Потапові. У паспорті. А наяву вони ніби не торкалися його: той самий чорний чуб, жодної зморшки, білі, здорові зуби, хоч пішов йому сьомий десяток. Калина і надалі частувала його пиріжками за рецептом Марти, ділилася сиром, молоком. Собі пере – заодно й одяг Потапа візьме. Жінці було жаль його – одинокого, малограмотного, дуже чесного, доброго, по-дитинному наївного. Нести хрести на похоронах клиикали Потапа навіть в сусіднє село. Не ображався, коли хтось не заплатив йому. «В людей – горе», – казав і плакав разом з ними…

Одного зимового дня хоронили рибалку, який втопився у крижаній ополонці. Усі оплакували хлопця. А Потап, який, здавалося,  уже звик до людського горя, враз знепритомнів. Коли його привели до тями, взяв хрест, зав’язаний рушничком, перехрестився і мовив: «Я донесу. Мені вже легше».

…Зранку Калина відкидала сніг, що закурив подвір’я. Зазвичай, їй допомагав Потап. Але надворі не було видно слідів на снігу. Тривожне передчуття стиснуло серце жінки: це ж учора Потап знепритомнів.

З усієї сили стукала в його двері, але Потап не відзивався. І тоді Калина покликала сусідів. Він лежав нерухомо на ліжку. На його обличчі застигла легка усмішка. Ніби живий. Одягли покійника у його улюблену вишиванку і сіренький костюм, який з роками так і зносився. На похорон прийшло немало людей, але ніхто не захотів нести хрест. Один зсилався на втому, а дорога на кладовище далека, інший, що спішить у справах. Ще хтось – що ніколи такого не робив і не знає, як правильно повести процесію…

І тоді у тремтячі, опухлі руки взяла хрест Калина. Рясні сльози градом покотилися з її очей. «Що ви за люди такі? Чи ви помирати не будете? Багато літ Потап ніс чужі хрести. Пропускав крізь своє серце людські сльози, а ви не можете по-божому попрощатися з ним? Може, тому, що він бідний, самотній, і нема кому заплатити вам? Що ж, тоді хреста понесу я…»

Щороку у Великодні дні за традицією священики відправляють за упокій на могилах. Разом із іменем чоловіка Калина записує ім’я Потапа: «Він теж молитви хоче», – каже. А цьогоріч зі своєї пенсії виділила кошти на новий хрест на його могилу. Старий уже струхлявів, почорнів. Як і щовесни, насіяла квітів. Дехто називає її дивачкою, бо живе Калина скромно, часто хворіє. Але вона – не нарікає: коли є хліб і до хліба  – біди нема, каже. І впевнена – людині слід шукати собі духовних радощів, бо вони є вищі від усіх скарбів світу. І Господь наливає їх лише у чисті серця…

31.05.2018Марія Маліцька


Переглядів: 1292

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1169 від 15.05.2024p.
¤ 
Погрожував револьвером священнику

Погрожував револьвером священнику

Інцидент стався першого травня близько 17 години у храмі на вулиці Соборна у Рівному....

¤ 
Зіткнення мотоцикла з автомобілем

Зіткнення мотоцикла з автомобілем

Автопригода сталася третього травня близько 16:30 у селищі Соснове, що на Березнівщині....

¤ 
Цього року стартує проєкт Фонду держмайна «Земельний банк»

Цього року стартує проєкт Фонду держмайна «Земельний банк»

Реалізація проєкту «Земельного банку» дозволить аграріям отримати доступ до ринку державних сільгоспземель через онлайн-аукціони в електронній торговій системі «Прозорро.Продажі». Це забезпечить ринкову вартість оренди, яка буде залежати від розташування, якості ґрунту та наявності інфраструктури. Початкова ціна складатиме 12 % від нормативної грошової оцінки угіддя....

¤ 
Кличко на саміті мерів: «Сильної, демократичної і безпечної Європи без України як рівноправного партнера бути не може»

Кличко на саміті мерів: «Сильної, демократичної і безпечної Європи без України як рівноправного партнера бути не може»

Мер Києва Віталій Кличко взяв участь у саміті мерів, який відбувся у Парижі, разом з очільниками інших європейських міст. На саміті обговорили майбутнє Європи та загрози популізму для демократії. Про це Віталій Кличко повідомив у своєму Telegram-каналі....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (21365)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (17488)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (14686)
• Допомога під час карантину [967] (14599)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (14439)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (14253)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (14141)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (14104)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (14102)
• Живи до ста! [965] (14070)
• Бюджет і ми… [965] (14010)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (14009)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (13885)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (13789)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (13785)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (13716)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (13336)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (13313)

ТОП-15 свіжого номера:

• Кличко на саміті мерів: «Сильної, демократичної і безпечної Європи без України як рівноправного партнера бути не може» (601)
• Хрумке кокосове печиво (70)
• Кличко на саміті мерів: «Сильної, демократичної і безпечної Європи без України як рівноправного партнера бути не може» (68)
• Цього року стартує проєкт Фонду держмайна «Земельний банк» (63)
• На Рівненщині вже визначили пункти тестування НМТ (63)
• Зіткнення мотоцикла з автомобілем (63)
• Погрожував револьвером священнику (61)
• Три симптоми на шкірі, які вказують на проблеми з печінкою (58)
• Чому потрібно їсти редиску: чим корисний овоч для організму? (58)
• 8 трав і прянощів, які можна вирощувати на підвіконні (57)
• Як відтерти сліди скотчу зі скла та меблів без подряпин? (55)
• Напій, який зменшує тривожність і допомагає розслабитися (55)
• Прості способи позбутися від комарів (54)
• Що буде з вашим кишківником, якщо їсти корицю щодня? (53)
• Як обрати ідеальну електричну зубну щітку для здоров’я вашої посмішки? (53)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2022 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"