Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №877 від 06.09.2018p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Грудень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Січень 2025p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Новини Рівне
QRcode

#Ракурс здоров'я

Як забезпечити гарний розумовий розвиток і зберегти здоров’я школярика

Сніданок додасть сили й… розуму

Завершилася літня пора, а разом із нею й шкільні канікули. Попереду - вересень, початок навчального року, зміна розкладу дня, режиму харчування. Дуже важливо, аби діти не лише набули в школі потрібних знань, а й при цьому залишалися здоровими та енергійними.

Виявляється, в цьому чималу роль відіграє сніданок. Діти, які регулярно снідають, мають вищий рівень IQ (коефіцієнт інтелекту), ніж їхні ровесники, які вранці не їдять. Причому, це стосується як школярів, так і дітей дошкільного віку. Учені з університету Пенсільванії з’ясували, що діти, які не пропускають прийому їжі вранці, мають більш високий показник IQ порівняно з тими, хто не снідає.

Свої висновки дослідники зробили на основі вивчення інформації про 1269 дітей у віці 6 років, які проживають у Китаї. Виявилося, що діти, які нерегулярно снідають, гірше розвиваються: навички мови та рівень працездатності, показник IQ в них були нижчими порівняно з однолітками, які снідають.

Додаткове дослідження серед 102 підлітків підтвердило, що ті діти, які регулярно снідають (а таких більшість), мали кращі показники IQ, ніж їхні однолітки.

Сніданок запускає роботу мозку й метаболізм, він знижує гормони голоду, запобігаючи переїданню за обідом. Отже, регулярне вживання їжі зранку має позитивний вплив на розумовий та фізичний розвиток дитини, оскільки визначає її самопочуття протягом усього дня, тому ваші школярики мають обов’язково снідати.

Чи справді безпечні фруктоза й пластівці

Їжа справді має приносити поживу й користь дитині, проте нерідко замість цього школярі отримують букет різних харчових добавок, цукру, ароматизаторів і шкідливих транс-жирів тощо. Приховані вони в так званих сухих сніданках: кульках, пластівцях, йогуртах із різними солодкими штучними домішками, які так любить наша дітвора. Якщо ж уранці діти згоджуються на «щось гаряченьке», то зазвичай це бутерброди з мікрохвильової пічки.

Як наслідок, як показують дослідження, дитина отримує половину денної норми цукру вже за сніданком. ВООЗ чітко обмежує допустиму норму цукру, адже він руйнує печінку та мозок практично так само, як алкоголь.

Алкоголь містить калорії (7 ккал / г), але не має поживної цінності. В організмі немає біохімічної реакції, якій потрібен алкоголь. У разі вживання алкоголю у високих дозах він не лише чинить руйнівний вплив на організм, на печінку зокрема, а й призводить до звикання, інтоксикації.

Хоч як дивно, та цукор діє майже так само. Він складається з двох моносахаридів: глюкози та фруктози. Фруктоза може використовуватися як джерело енергії (4 ккал / г), але це джерело є неприродним для людини, бо в нашому організмі також не існує біохімічної реакції, якій потрібна фруктоза. При цьому фруктоза розкладається в печінці так само, як і алкоголь. І точно так само, як у випадку зі спиртним, за тривалого вживання фруктоза стає токсичною та спричиняє звикання.

Це й призводить до того, що наші діти мають хвороби алкоголіків (діабет 2-го типу та жировий гепатоз печінки тощо), хоча й не вживають спиртних напоїв. Тобто цукор – це своєрідний дитячий алкоголь.

Добова доза цукру, відповідно до рекомендацій ВООЗ, для дітей - 15 г, для дорослих - 25 г. Але в основному діти та дорослі значно більше їдять продуктів, де є прихований цукор (хліб, печиво, солодкі газовані напої, соки, цукерки, вафлі, морозиво тощо). Те ж саме стосується домашньої випічки з білого борошна та цукру.

Модні пластівці, які ми даємо дітям на сніданок, у середньому містять колосальні 12 г цукру в одній порції. Якщо в пластівці додають родзинки, то перед цим їх занурюють у цукор, аби зробити солодшими.

Те саме стосується й інших дитячих продуктів, зокрема упаковка йогурту містить 19 г цукру. У звичайному йогурті 7 г цукру (без фруктових домішок і підсолоджувачів), і весь він із лактози - молочного цукру, який не шкодить організмові. Таким чином, кожне упакування йогурту містить, крім молочного, природного, цукру, ще й 12 г спеціально доданого туди цукру.

Подібне стосується різних сухих сніданків, соків, вміст цукру в яких у рази перевищує допустимий. Тож не ведіться на швидкі сніданки, солодкі кульки, солодкі сирки в глазурі тощо. Зробіть усе, аби ваші діти снідали природною здоровою їжею.

Корисні сніданки для школярів і батьків

• Каша цільнозернова: наприклад, вівсянка цільнозернова чи вівсяні пластівці - 2 ст. л., та 1 ст. л. вівсяних чи інших висівок. Додати ягоди-фрукти (сухофрукти), горіхи підсушені. Заправити вершковим маслом.

• Каша, заправлена вершковим маслом, плюс якийсь білковий продукт на вибір (яйце, м’який сир, котлета, фрикаделька) й овочі (огірок, помідор, салат із моркви, капусти тощо). Фрукт за бажанням.

• Омлет з овочами, цільнозерновий хліб і фрукти.

• Сирна запіканка або сирники з маком чи без нього, з корицею і мінімальною кількістю цукру або з додаванням стевії. Ліпше без цукру і підсолоджувачів, а під час подачі на стіл полити 1 чайною ложкою меду, сметаною, варенням.

• М’який сир, ягоди (сухофрукти)

• Суп овочевий чи на м’ясному бульйоні плюс цільнозерновий хліб.

Корисні перекуси для дітей в школу:

• Бутерброд з цільнозернового хліба, запеченого м’яса/биточок/котлета/ риба філе листя салату, огірка або твердого ( не плавленого!) сиру, вершкового масла.

• Варені перепелині чи курині яйця + цільнозерновий хліб чи хлібці плюс огірок, яблуко (улюблений перекус мого сина).

• Йогурт без наповнювачів, банан чи інший фрукт.

• Запіканка сирна.

• Підсушені горішки, фрукти.

06.09.2018Юлія Поворознюк, терапевт, дієтолог


Переглядів: 1914

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1200 від 26.12.2024p.
¤ 
Навіщо нам спати?

Навіщо нам спати?

У нашому суспільстві існує міф, що багато сплять ліниві люди. Але насправді сон – це не про лінь, а про здоров’я. Спроби «виграти» час за рахунок скорочення сну зазвичай призводять до зворотного ефекту: ми починаємо витрачати більше часу на виправлення помилок і боротьбу з наслідками недосипання....

¤ 
Кава допомагає від головного болю?

Кава допомагає від головного болю?

Кава містить кофеїн – природний стимулятор, який впливає на кровоносні судини та мозок. Ось як це працює....

¤ 
Міжнародна взаємодія: Рівненщина розбудовує партнерство зі Швецією

Міжнародна взаємодія: Рівненщина розбудовує партнерство зі Швецією

Заступник голови Рівненської ОДА Ігор Павленко та радниця голови Ольга Яцук провели продуктивну зустріч із Надзвичайним і Повноважним Послом Швеції Мартіном Обергом....

¤ 
На Рівненщині працюють понад тисячу надавачів психосоціальних послуг

На Рівненщині працюють понад тисячу надавачів психосоціальних послуг

У Рівненській ОДА відбулося засідання робочої групи з питань підтримки ментального здоров’я при Координаційному центрі підтримки цивільного населення. Під час зустрічі підсумували 2024 рік. Обговорили досягнення, виклики та визначили пріоритетні напрями на майбутнє. Особливу увагу було приділено заходам підтримки психологічного благополуччя населення, зокрема ветеранів, дітей, ВПО та інших вразливих категорій громадян....

¤ 
Рівне виділяє на питання, пов’язані з обороною, 25 % бюджету 2025 року, за виключенням обов’язкових та цільових видатків

Рівне виділяє на питання, пов’язані з обороною, 25 % бюджету 2025 року, за виключенням обов’язкових та цільових видатків

Члени Рівненського міськвиконкому погодили проєкт бюджету громади на 2025 рік....

¤ 
Віталій Кличко передав прикордонникам допомогу від громади Києва – квадрокоптери DJI Mavic

Віталій Кличко передав прикордонникам допомогу від громади Києва – квадрокоптери DJI Mavic

Мер Києва Віталій Кличко передав бійцям Державної прикордонної служби партію допомоги від київської громади та розповів, як столиця допомагала прикордонникам з початку повномасштабної війни....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (22540)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (18461)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (15493)
• Допомога під час карантину [967] (15465)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15211)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (15075)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (15013)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (14964)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (14934)
• Живи до ста! [965] (14879)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (14837)
• Бюджет і ми… [965] (14812)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (14689)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (14664)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (14538)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (14480)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14133)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (14097)

ТОП-15 свіжого номера:

• Віталій Кличко передав прикордонникам допомогу від громади Києва – квадрокоптери DJI Mavic (234)
• Госпіталь та лікарня Рівненщини – серед пріоритетних інвестиційних проєктів МОЗу на 2025 рік (52)
• На Рівненщині працюють понад тисячу надавачів психосоціальних послуг (49)
• Махрові рушники будуть м’які, завдяки цьому дешевому аптечному засобу (49)
• Застосовуємо відходи з користю (48)
• Рівне виділяє на питання, пов’язані з обороною, 25 % бюджету 2025 року, за виключенням обов’язкових та цільових видатків (47)
• Лимонний тірамісу (46)
• Навіщо нам спати? (46)
• Кава допомагає від головного болю? (45)
• Міжнародна взаємодія: Рівненщина розбудовує партнерство зі Швецією (44)
• Засіб для чищення зі шкірки лимона (39)
• Забудьте про замочування в молоці: рекомендований замінник для готування печінки (38)
• А якщо не пара? (36)
• Які домашні квіти корисно поливати розчином лимонної кислоти? (35)
• Як потрібно зберігати спеції? (35)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2025 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"