Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1032 від 09.09.2021p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"



  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Лютий 2023p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Березень 2023p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Новини Рівне

#Ракурс політики

Пристрасті довкола великого герба України

Пристрасті довкола великого герба України

У День Незалежності Верховна Рада схвалила у першому читанні президентський законопроєкт про великий державний герб. Попри 257 голосів «за», його розгляд супроводжувався суперечками і гучною критикою з боку опозиції. Уже зараз зрозуміло, що остаточно затвердити великий герб буде непросто. У другому читанні його має підтримати конституційна більшість – щонайменше 300 депутатів. У чому головна проблема великого герба і навіщо він взагалі Україні? Думки експертів дізнався Центр громадського моніторингу та контролю.

Історія великого компромісу

Ідея великого герба з’явилась ще в 90-х роках. Тоді ухвалення Конституції України було під загрозою. Як стверджують очевидці, положення про великий герб прописали як компроміс, щоб комуністи, які мали більшість у Верховній Раді, погодилися на голосування. Їм не подобався націоналістичний тризуб, і вони хотіли додати до нього радянські символи.

«В 1996 році, коли ухвалювалась Конституція, через комуністів та соціалістів ніяк не проходила стаття про державні символи. Щоб їм догодити, вигадали, що буде потім великий герб і буде їм серпів та молотків», – розповідає художник і геральдист Олекса Руденко.

Тож синій щит із золотим тризубом отримав статус малого герба, а великий домовились затвердити згодом. Конкурси на найкращий ескіз проводили у 1991, 1996 і 2001 роках. Щоразу проєкт не доходив до парламенту через критику геральдистів і відсутність достатньої підтримки у сесійній залі. Останній конкурс, який провели у 2020 році, мав ті ж проблеми. Переможцем став проєкт Олексія Кохана, на якому зображені лев та Архангел Михаїл, які тримають щит із тризубом, над ними – запорізький козак, що є обов’язковим елементом великого герба, згідно із Конституцією.

Однак зрештою цей ескіз до законопроєкту Володимира Зеленського не потрапив. Президент вніс на голосування зовсім інший проєкт зі левом, козаком та короною, який розкритикували ще більше.

Художні та політичні недоліки

Чому саме цей ескіз потрапив до президентського законопроєкту, достоту невідомо. Водночас геральдисти досить детально пояснюють його помилки і нагадують, що цей проєкт забракували ще на минулому конкурсі.

«Автори цього проєкту подавали свою роботу і на останній конкурс, але вона навіть не дійшла до третього відбору, бо не відповідає Конституції України і геральдичним нормам. За цей час автори нічого не змінили. Замість лева – якесь страховисько, одяг козака не відповідає. Але найбільше порушення – це корона. Вони її називають вінцем Ярослава Мудрого, якого ніхто не бачив. Це – фантазійна річ. У геральдиці корона означає монархічний устрій. А у нас до чого вона?» – обурюється голова Українського геральдичного товариства Андрій Гречило.

Також експерти наголошують на іншій грубій геральдичній помилці. Обидва щитотримачі – лев і козак – наступають ногами на синьо-жовту стрічку, що є недопустимим топтанням по державних символах. У соцмережах також висміяли дві ліві задні лапи та кольорові пазурі лева, але, на думку експертів, це вже художні недоліки.

Попри все, основна претензія критиків не художня, а політична і стосується самої ідеї великого герба. Адже Україна майже 30 років використовувала тризуб як основний державний герб, і немає причин від нього відмовлятись. Чимало істориків та активістів вважають його досконалим державним символом.

«Що не так із «великим гербом»? Коротка відповідь – усе. З геральдичної, історичної, політичної, естетичної точок зору. Нині тризуб зараховують до трійки кращих гербів світу. Відтак – навіщо псувати? Тризуб – це великий герб України та великий символ для всіх українців. Таким він має і залишитися», – вважає депутат, колишній голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Прихильники тризуба пропонують закріпити його офіційний статус і скасувати норму про необхідність великого герба.

Аргументи і сумніви захисників закону

Захисники президентського закону кажуть, що ухвалювати великий герб потрібно, бо це пряма вимога Конституції і воля першого президента Леоніда Кравчука.

«Леонід Макарович завжди переймався тим, що за 25 років ми так і не виконали вимогу статті 20 Конституції України та не схвалили великий Державний Герб. Адже тільки з прийняттям великого Державного Герба ми можемо закрити гештальт державних символів. І це було історичне прохання від першого президента до нинішнього. При цьому тризуб як був, так і залишатиметься основним і найбільш вживаним гербом нашої держави. Адже це та спадщина рівноапостольного князя Володимира Великого, яку ми повинні зберегти та примножити», – пояснює заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук.

Крім того, прихильники закону запевняють, що навіть за умови ухвалення великий герб не витіснить тризуб. Його застосування буде обмежене лише винятковими випадками, зокрема на державних печатках, символах президента України, фасаді основних державних інституцій та за рішенням Національного банку на грошових знаках. Просто скасувати конституційну норму про великий герб не вийде, для цього потрібно проводити референдум.

За словами спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова, оскільки законопроєкт ухвалений тільки в першому читанні, у ньому ще можливі зміни. При цьому голова парламенту припускає, що до кожної правки потрібні будуть висновки геральдистів.

«Під час позачергової сесії 24 серпня, була можливість прийняти законопроєкт лише в першому читанні, бо в багатьох колег є зауваження до цього макета. Я думаю, що дискусія щодо нього триватиме. Станом на сьогодні я не бачу 300 голосів. Будемо дивитися, яким буде кінцевий макет», – коментує Разумков.

У дискусії навколо великого герба стає очевидно, що потужного об’єднавчого символу з нього не вийде. Чи варто ухвалювати його силоміць – залишається під питанням.

Центр громадського моніторингу та контролю

09.09.2021


Переглядів: 725

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1110 від 17.03.2023p.
¤ 
За який час очистяться легені після того, як людина кинула палити?

За який час очистяться легені після того, як людина кинула палити?

Куріння завдає серйозної шкоди здоров’ю людини, про це лікарі та вчені говорять постійно. Однак вони також стверджують, що після відмови від шкідливих звичок ситуація може відновитися, а легені очистяться. Скільки часу потрібно для цього та за яких умов легені оздоровлюються, розповіли лікарі....

¤ 
Чи можна виходити на вулицю і гуляти, якщо у вас температура?

Чи можна виходити на вулицю і гуляти, якщо у вас температура?

Питання актуалізується щороку в сезон загострення різних запальних захворювань. З одного боку, в цей час лікарі рекомендують постільний режим, з іншого ті ж лікарі говорять про користь і навіть необхідність свіжого повітря....

¤ 
Зіткнення вантажівки та легковика: двоє травмованих

Зіткнення вантажівки та легковика: двоє травмованих

Повідомлення про автопригоду на трасі «Київ-Чоп» у селі Федорівка, колишнього Гощанського району, надійшло до поліції 10 березня близько 17:10....

¤ 
На «Рівнеоблводоканалі» планують закупити нове обладнання

На «Рівнеоблводоканалі» планують закупити нове обладнання

Відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань будівництва, розвитку інфраструктури та місцевого самоврядування під головуванням Василя Яніцького. Більшість питань порядку денного стосувалися діяльності обласного комунального підприємства «Рівнеоблводоканал»....

¤ 
На Рівненщині власники пошкодженого внаслідок війни майна зможуть отримати компенсацію

На Рівненщині власники пошкодженого внаслідок війни майна зможуть отримати компенсацію

На Рівненщині власники пошкодженого та зруйнованого внаслідок війни майна зможуть отримати державну компенсацію....

¤ 
Іменем відомого автогонщика Сергія Пелешка назвуть одну з нових вулиць Рівного

Іменем відомого автогонщика Сергія Пелешка назвуть одну з нових вулиць Рівного

65 років могло би виповнитись легендарному автогонщику, 16-ти разовому чемпіону України у шести дисциплінах автоспорту Сергію Пелешку, який раптово пішов з життя у 2020-му році. 10 березня у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відкрилась виставка, присвячена пам’яті видатного спортсмена з Рівного....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (17982)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (15339)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (12823)
• Допомога під час карантину [967] (12726)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (12607)
• Живи до ста! [965] (12301)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (12245)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (12227)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (12224)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (12199)
• Бюджет і ми… [965] (12118)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (12092)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (12048)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (12038)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (12007)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (11832)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (11540)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (11511)

ТОП-15 свіжого номера:

• «Гвардія наступу» на Рівненщині: молодь активно записується в штурмові бригади (329)
• Чи можна виходити на вулицю і гуляти, якщо у вас температура? (59)
• Овочеві оладки (59)
• Іменем відомого автогонщика Сергія Пелешка назвуть одну з нових вулиць Рівного (58)
• На Рівненщині власники пошкодженого внаслідок війни майна зможуть отримати компенсацію (55)
• На «Рівнеоблводоканалі» планують закупити нове обладнання (52)
• За який час очистяться легені після того, як людина кинула палити? (51)
• Зіткнення вантажівки та легковика: двоє травмованих (48)
• Декілька способів використовувати окріп для користі вдома та на дачі (45)
• Маски з холодильника – доглядаємо за шкірою тим, що завжди під рукою (43)
• Користь гранатових кірок на городі – (42)
• Додайте у шампунь прості інгредієнти для його посилення (42)
• Для чого варто купувати найдешевше туалетне мило? (42)
• Як зробити омолоджуючий скраб з яєчної шкаралупи, рису та меду? (41)
• Навіщо додавати сіль в шампунь – секрет, про який мало хто знає (41)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2022 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Об'ява
Pika.rv.ua
IРА Ракурс