№1101 від 19.01.2023p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"
Новини Рівне |
Вимірюємо тиск правильно: 6 помилок, які не можна допускатиАртеріальний тиск-це тиск крові на стінки артерій. Він залежить від роботи серця і судин. Артеріальний тиск називають високим, якщо воно вище 140/90 мм рт. ст., а низьким — якщо нижче 90/60 мм рт. ст. Для вимірювання тиску потрібен тонометр Gamma Semi. Нормальний артеріальний тиск для дорослих становить 120/80 мм рт. ст. вимірювання артеріального тиску допомагає визначити наявність гіпертонії або гіпотонії. Артеріальний тиск можна виміряти самостійно або за допомогою лікаря. Для того щоб правильно виміряти артеріальний тиск, необхідно:
Вимірювання артеріального тиску допомагає встановити наявність гіпертонії або гіпотонії у пацієнта. Це важливо, оскільки вони можуть бути причиною різних захворювань.
Артеріальний тиск нормаАртеріальний тиск-це тиск крові у великих артеріях людини. Розрізняють два показники артеріального тиску: - Систолічний (верхній) артеріальний тиск — в момент максимального скорочення серця;- діастолічний (нижній) артеріальний тиск в момент максимального розслаблення серця. Рівень артеріальногодавленія не є постійною величиною — він безперервно коливається в залежності від впливу різних факторів. Артеріальний тиск вимірюється в міліметрах ртутного стовпа (мм.рт.ст.) діапазон нормального рівня систолічного артеріального тиску 115-130 ммрт.ст. Діапазон нормального діастолічного артеріального тиску 60 — 89 мм рт.ст.
Вимірювання артеріального тискуВимірювання артеріального тиску може проводитися як в стані спокою, так і під час дії фізичних або психо-емоційних навантажень, а також в інтервалах між різними видами активності. Артеріальний тиск найчастіше вимірюється в положенні сидячи (спина повинна мати опору, так як будь-які форми ізометричних вправ викликають негайне підвищення артеріального тиску) або лежачи.
Підвищення артеріального тискуГіпертонія (артеріальна гіпертензія) — стійке підвищення тиску крові у великих артеріях більше 140/90 мм рт.ст. підвищення артеріального тиску-основний фактор ризику розвитку судинних захворювань мозку, ішемічної хвороби серця, серцевої і ниркової недостатності, уражень очей. Основна мета при лікуванні гіпертонії-не збивати, а поступово знижувати артеріальний тиск, прагнучи до досягнення рівня 120-130/80 мм рт. ст. пацієнтам літнього віку доцільно знижувати артеріальний тиск до більш високих значень (140-145/85-90 мм рт.ст.). Надмірне зниження артеріального тиску небезпечно для хворих на артеріальну гіпертензію з гіпертрофією лівого шлуночка серця, ішемічною хворобою і потологією судин головного мозку, так як при цьому погіршується кровопостачання судин серця і мозку.
Знижений артеріальний тискГіпотонія (артеріальна гіпотензія) — стійке зниження артеріального тиску нижче норми, знижений артеріальний тиск. Величина такого зниження індивідуальна, але зазвичай нижче 100/60 мм рт. СТ. для чоловіків і 95/60 мм рт. СТ. для жінок. Причини зниженого артеріального тиску можуть бути різні: зневоднення, крововтрата, серцева недостатність, пороки серця, отруєння, хронічні інфекції (туберкульоз), пухлини, гіповітаміноз, але найчастіша причина гіпотонії — вегетосудинна дистонія. Низький артеріальний тиск пов'язаний з порушенням судинного тонусу. У нормі судини при необхідності долени швидко звужуватися і розширюватися, проте у гіпотоніків ця реакція сповільнена, що призводить до недостатнього надходження крові до органів і тканин. У підсумку, системи організму і органи відчувають кисневе голодування і не в змозі працювати в оптимальному режимі. Якщо артеріальний тиск має тенденцію до стійкого відхилення від норми як в сторону підвищення, так і в бік зниження, необхідно спостереження і обстеження у лікаря-терапевта з метою підбору адекватного комплексного лікування з використанням медикаментозних і немедикаментозних методів терапії.
Помилка № 1: Виміряйте «на бігу»Як правило, пацієнти вимірюють артеріальний тиск на бігу, після психоемоційного перенапруження, або говорять під час вимірювання. Це все може впливати на точність цифр. Потрібно, щоб людина перебувала в стані спокою, багато хто не дотримуються цього правила. Якщо людина якусь тяжкість підняв і відразу виміряє тиск — це не буде його звичайним станом. Якщо людина понервував, міряють тиск — воно, як правило, вище, тому що йде спазм судин, навантаження на серце збільшується, і пульс і тиск можуть підвищитися. Повинен бути спокій не менше десяти хвилин.
Помилка № 2: неправильно сидітиДля початку потрібно прийняти правильне положення тіла: сісти на стілець так, щоб спина була пряма, ноги спиралися на підлогу. Руку наполовину зігнути в лікті і покласти на стіл. У виняткових випадках можна вимірювати тиск людині, яка лежить — якщо стан не дозволяє його посадити.
Помилка № 3: надягати манжету не тудиЩе одна важлива деталь: правильна установка манжети. Для того, щоб показники були об'єктивні, манжета повинна знаходитися на одному рівні з серцем. Це на 1-2 сантиметри вище згину ліктя. — якщо ваш лікар виявив раніше, що різниця в артеріальному тиску на правій і на лівій руці конкретно у вас більше десяти міліметрів ртутного стовпа, то подальше вимірювання потрібно проводити саме на тій руці, де тиск був максимальним, — говорить Стяжкіна.
Помилка № 4: не знімати одягОдяг може перешкодити виміряти тиск правильно. В ідеалі надягати манжету потрібно на голу руку і так, щоб рукав не був закатаний, здавлюючи плече. Якщо зовсім звільнити руку неможливо — потрібно, щоб одяг не була товстою — її складки будуть створювати додаткову компресію в області плечової артерії.
Помилка № 5: пити кавуЛікарі рекомендують за тридцять хвилин до вимірювання артеріального тиску не палити і не вживати ні кави, ні чаю — все це може підвищити артеріальний тиск.
Помилка № 6: вимірювати один разДля отримання найбільш об'єктивних показників потрібно виміряти тиск повторно після двохвилинної перерви і орієнтуватися на середні числа. Крім того, робити це бажано вранці і ввечері, і записувати середній тиск вранці і середній тиск ввечері в спеціальний щоденник. Це може стати в нагоді в подальшому — домашній моніторинг тиску допоможе лікареві при діагностиці, тому що в кабінеті лікаря пацієнти часто хвилюються, і тиск підвищується.
Як виміряти тиск без тонометра?Люди, які страждають від гіпертонічної хвороби, змушені постійно носити з собою тонометр. Але може трапиться ситуація, коли приладу може не опинитися під рукою. Як виміряти артеріальний тиск без тонометра в такому випадку? Вихід, хоч неточний, але є. Поміряти тиск допоможуть звичайна капронова нитка, 30-ти сантиметрова лінійка, кільце і трохи теорії.
Вимірювання за допомогою лінійки і маятникаОтже, роздобувши все необхідне, приступимо до безпосереднього вимірювання. Воно буде складатися з декількох кроків:
Слід враховувати, що даний спосіб не може гарантувати точний результат показань артеріального тиску.
Вимірювання по пульсуВизначити тиск без тонометра можна по пульсу. Для цього:
У підсумку ми отримали число ударів серця в хвилину. Тепер потрібно проаналізувати результат: якщо ми отримали результат менше або рівний 60 — артеріальний тиск знижений, 60-80 ударів в хвилину — тиск в нормі, більше 80 — тиск підвищений.
Які ще способиВизначити підвищений/знижений тиск допоможуть симптоми, які супроводжують цю недугу.
Коментарі (0):
|
© 2001-2024 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено. |
тел.(098)0565477, (096)3950057 Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється Наші сайти: |