«Сьогодні, коли наші воїни боронять державу на фронті, ми в тилу повинні працювати. Це стосується усіх громадян працездатного віку. Тому, як ніколи, в нашій новітній історії потрібні робітники, які вміють працювати на новітньому обладнанні. Хочу сказати, що саме таких робітників готують навчальні заклади професійної освіти області. Без якісно підготовлених кадрів не зможуть працювати підприємства, не буде перемоги і повоєнної відбудови країни. Тому праця для перемоги не менш важлива сьогодні, ніж бойова робота на фронті. Хочу сказати, що наша професійна освіта не тільки готує робітників за класичними для області напрямками, а навчає фахівців для нових на Рівненщині виробництв, які релокуються з прифронтових територій та створюються з нуля. Це дуже добре, адже зайняті руки ніколи не опустяться, особливо, якщо ці руки золоті. Саме завдяки нашим працьовитим людям, Рівненська область минулого року змогла збільшити збір податків на 25% і це у військовий час», – зазначив Віталій Коваль.
Високо оцінила рівень професійної освіти Рівненщини генеральна директорка Дирекції професійної освіти Ірина Шумик.
«Рівненська область є лідером в професійному навчанні України. Така ситуація не склалась за один день. Вже п’ять років в області проходить якісно підготовлена та продумана реформа професійної освіти. Вона була започаткована за ініціативи Петра Коржевського. Сьогодні ми всі наполегливо працюємо над втіленням програми «Сучасна профтехосвіта», яка буде діяти до 2027 року. При цьому, для її втілення залучаються серйозні фінансові ресурси. Так, нещодавно нам вдалось залучити 58 мільйонів євро від «Європейського Інвестиційного Банку» для створення центрів професійної досконалості. Матеріальна база наших закладів освіти постійно оновлюється. Хочу сказати, що, принаймні на Рівненщині, рівень оснащеності новітнім обладнанням закладів професійної освіти є таким, що нічим не поступається європейським промисловим підприємствам. Тобто, наші випускники без додаткової підготовки включаються у виробничий процес і це дуже добре. Зросли і стипендії учнів. Тобто для молоді є мотивація йти вчитись саме в заклади професійної освіти. Звісно, є і проблеми. Одну з головних я бачу в заниженому іміджі закладів професійної освіти. Ця проблема не нова. Раніше вважалось, що ПТУ – це щось неперспективне і тому туди йдуть вчитись діти, які не можуть поступити в інші заклади освіти. Цей стереотип виявився дуже живучим. Його потрібно зламати, бо людина, яка володіє ремеслом і вміє працювати, є сьогодні успішною людиною, яка може розраховувати на гідну оплату своєї праці», – розповіла Ірина Шумик.
Також виступив і директор Департаменту освіти і науки РОДА Петро Коржевський. Він зокрема зазначив цілі, які поставленні перед професійною освітою Рівненщини: «Нам треба сформувати робітничий потенціал України. Для цього потрібно змінити філософію освітянської галузі. Щоб більше школярів йшли вчитись до професійних училищ. Якщо в Україні цей показник сьогодні становить 16-23%, то на Рівненщині йдуть вчитись у заклади професійної освіти 43%. Це добре, але наше Міністерство ставить завдання довести цей показник до 50% і ми працюємо над тим, щоб його досягти. Наше завдання не тільки дати юнакам та дівчатам професійні знання та навички, а й забезпечити їх гарантованим працевлаштуванням. Для цього наш департамент постійно працює з реальним сектором економіки області, аби ми знали й підлаштовувались під його потреби у кадрах. Не меншої уваги потребує перепідготовка кадрів. Сьогодні це особливо важливо, оскільки через військові дії відбувається трансформація економіки області. Тому потрібна масштабна перепідготовка кадрів. За минулий рік наші центри випустили 2778 людей, які отримали другу професію. Наявність гнучкої і новітньої системи підготовки та перепідготовки працівників є одним з дуже важливих чинників у інвестиційній привабливості регіону, а їх залучення для Рівненщини є дуже актуальним завданням».
Престур тривав два дні. За цей час три десятки журналістів зі всієї України відвідали декілька закладів професійної освіти області. Прокоментувати підсумки заходу автор попросив заступницю директора Департаменту освіти РОДА Олену Полюхович.
«Я задоволена підсумками престуру. Це другий захід в Україні, перший пройшов у Львівській області. Хочу сказати, що нам є чим пишатись. Наведу один приклад. Коли ми відвідали «Рівненське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі», то на учасників нашого престуру обладнання, на якому навчають кухарів, справило дуже позитивне враження. Навіть не всі ресторани мають обладнання такої якості. Тому нікого не здивував той факт, що всі молоді кухарі отримують пропозиції про працевлаштування відразу після закінчення училища. Так що професійна освіта на Рівненщині знаходиться на високому рівні і ми постійно працюємо над її вдосконаленням», – підсумувала Олена Полюхович.