Для посіву вибираємо найбільш холодостійкі культури, які швидко набирають зелену масу. До таких можна віднести гірчицю, овес, жито, вику, люпин, ріпак, фацелію, розповіли експерти.
Важливо не висаджувати на одній і тій самій ділянці кілька разів поспіль рослини з однієї родини. Наприклад, після капусти не можна сіяти ріпак, гірчицю та інші хрестоцвіті культури.
Терміни посадки визначають, виходячи з кліматичних особливостей регіону і погодних умов. Головне правило – до перших заморозків рослина має вирости на 10-15 см.
Перед посівом очищають ділянку від бур’янів, перекопують або розпушують верхній шар ґрунту на 5-7 см. Насіння рівномірно розсипають по поверхні грядки або в борозенки на невелику глибину, без заглиблення в ґрунт. Після цього бажано полити землю, щоб насінню вистачило вологи для проростання.
Як тільки рослини наберуть достатню зелену масу (зазвичай через 6-8 тижнів), їх скошують і закладають у ґрунт на глибину не більше 7 см. Другий варіант – залишити в нескошеному вигляді під зиму, а навесні отримати готову органічну масу.
Незалежно від обраного способу обробки сидератів, наступного сезону відновлений і родючий ґрунт віддячить вам щедрим урожаєм, підсумовують експерти.