Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №341 від 24.04.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Листопад 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Грудень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Новини Рівне
QRcode

#28 квітня - День охорони праці

Тетяна ТИМОЩУК, лікар-психофізіолог ДП “Рівненський експертно-технічний центр”

Професійна безпека та здоров’я

Програма МОП “За гідну працю” відповідає прагненню українців жити і працювати у сприятливих умовах

З нагоди Дня охорони праці, встановленого Указом Президента України від 18 серпня 2006 року, з 21-го по 28 квітня 2008 року в нашій державі проводиться Тиждень охорони праці. Відповідно до рекомендацій МОП основна тема цьогорічної акції - “Управління професійними ризиками”. У рамках заходів, приурочених до Дня охорони праці, 23 квітня у приміщенні Рівненського ДЦНТЕІ відбувся семінар-нарада “Безпечні умови праці. Удосконалення системи управління професійною безпекою та здоров’ям”, присвячений питанням зменшення виробничих ризиків, профілактики виробничого травматизму та професійної захворюваності, формування культури охорони праці та свідомого дотримання її вимог.

Як свідчить аналіз стану промислової безпеки, за кількістю смертельних випадків на 1000 працюючих наша держава суттєво (негативно) вирізняється серед економічно розвинених країн та колишніх соціалістичних країн Європи (Україна - 0,104, країни з ринковою економікою - 0,038, колишні соціалістичні країни Європи - 0,053). Україна посідає друге місце після Португалії за травматизмом і 20-те місце після Китаю за загибеллю людей на виробництві: щороку травмується близько 20 тисяч осіб, з них майже кожний двадцятий - зі смертельним наслідком. Зокрема, у 2007 році в країні загинуло 1176 працівників, допущено низку резонансних аварій із значними людськими і матеріальними втратами.

На Рівненщині в минулому році сталось 239 нещасних випадків на виробництві, 23 з яких - смертельні. На відшкодування шкоди, медичну, професійну і соціальну реабілітацію потерпілих в області витрачено понад 12 мільйонів гривень. В Україні ця сума становила близько 2,3 мільярда гривень.

На жаль, більшість аварій є безпосереднім наслідком неадекватної діяльності людини. Результати аналізу виробничого травматизму і смертності від нещасних випадків на виробництві за 2000-2006 роки в Україні підтверджують, що причиною великої кількості нещасних випадків є помилки самих працівників, через що кожного року травмувалися до 75 відсотків і гинули близько 80 відсотків усіх потерпілих. Групові нещасні випадки також траплялися з вини “людського фактора” - 75-85 відсотків (за статистичними матеріалами бюлетенів Держгірпромнагляду України).

Аварійність і травматизм з вини “людського фактора” зумовлені, як правило, низьким рівнем професійної підготовки з питань безпеки працюючих; недостатньою установкою на дотримання безпеки; допуском до виконання небезпечних робіт осіб з підвищеним ризиком травматизму, професійно важливі психофізіологічні якості яких не відповідають вимогам професійної діяльності; перебуванням працівника у стані, що знижує надійність і безпеку діяльності (стомлення, виснаження, збудження тощо).

Матеріальні збитки від аварій в Україні на кілька порядків перевищують витрати на заходи з охорони праці та профілактики аварійності й виробничого травматизму.

Наукові дослідження та аналіз практичних результатів у різних країнах світу свідчать про високий ступінь залежності стану здоров’я та працездатності працівників від їхніх психофізіологічних якостей. Ці дані підтверджують доцільність запровадження на підприємствах із підвищеним рівнем виробничої небезпеки психофізіологічного добору і психофізіологічної експертизи.

Застосування професійного психофізіологічного добору, як свідчить досвід розвинених країн і дані вітчизняних авторів, приводить до зменшення рівня аварійності технічних систем залежно від видів і умов діяльності на 40-70 відсотків, зменшення кількості техногенних катастроф - на 20-25 відсотків, зниження рівня травматизму через “людський фактор” - на 40-45 відсотків.

Психофізіологічна експертиза спрямована на виявлення відповідності працівника професійним вимогам до виконання конкретної роботи підвищеної небезпеки чи такої, що потребує професійного добору: наявність і рівень розвитку певних професійно важливих психофізіологічних якостей, що визначають спроможність працівника діяти адекватно і надійно (увага, пам’ять, швидкість та точність реакції, здатність приймати адекватні рішення у напружених умовах діяльності тощо).

Важливим етапом впровадження системи професійного добору став наказ МОЗ України від 21 травня 2007 року №246 “Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій”. Використання до цього часу традиційних медичних оглядів давало можливість з достатньою ймовірністю виявляти патологію у працівників, але вони не діагностували осіб, які не вкладалися у визначені рамки патології, і водночас не в змозі були забезпечити надійність у роботі. Завдяки цьому наказу психофізіологічна експертиза з суто рекомендаційного заходу стала однією зі складових медичних оглядів працівників.

Нижче наведено значення деяких психофізіологічних професійно важливих якостей з погляду безпеки праці.

Психомоторні якості (координація, швидкість реакції). Безпека багатьох трудових процесів залежить саме від точної, швидкої та правильної реакції працівника на певні явища, що виникають під час трудового процесу.

Стійкість до впливу стресів (здатність приймати рішення та дії в екстремальних умовах). Емоції відіграють важливу роль у керуванні трудовою діяльністю. Нездатність регулювати емоційні процеси призводить до порушення уваги та перебоїв у діях, наслідком чого можуть бути нещасні випадки.

Увага (концентрація, стійкість, розподіл, швидкість переключення, обсяг). Виконання роботи вимагає певної уваги. Це означає, що психічна діяльність працівника має бути спрямована на конкретне трудове завдання. Якщо в ході роботи почнуть діяти несподівані сильні впливи на працюючого (наприклад, звукові або світлові), станеться мимовільне відволікання уваги. У таких випадках нерідко допускається невиконання дії або неправильна дія, що призводить до нещасних випадків.

Пам’ять. Під час навчання трудових операцій відбувається їх стабільне закарбування у пам’яті. Швидкість і обсяг запам’ятовування, тривалість збереження інформації, точність її відтворення безпосередньо впливають на безпеку діяльності.

Оцінити професійно важливі психофізіологічні якості працівника можна лише з допомогою психофізіологічних тестів - спеціального інструмента оцінки індивідуальних властивостей людей. За спеціальними статистично обгрунтованими алгоритмами ухвалення рішення можна отримати прогнозовану оцінку успішності та надійності діяльності працівника під час виконання конкретної роботи підвищеної небезпеки чи такої, що потребує професійного добору.

У разі виявленої невідповідності професійно важливих психофізіологічних якостей працівника професійним вимогам до виконання конкретної роботи підвищеної небезпеки чи такої, що потребує професійного добору, необхідно зауважити, що це не ставить крапку у професійній діяльності працівника, а надає йому можливість усвідомити свої слабкі сторони та вжити профілактичних заходів.

По-перше, необхідно провести додаткове поглиблене медичне обстеження для виявлення можливих функціональних відхилень чи початкових проявів розладу здоров’я, оптимізувати свою виробничу діяльність шляхом відпрацювання (тренування) робочих поз і рухів, розміщення інструменту чи устаткування, ідеомоторного тренування, тренування пам’яті та уваги, координації рухів, вестибулярного апарату, коригування психоемоційних розладів і відхилень.

По-друге, здійснити заходи, спрямовані на зниження потенційного ризику виникнення нещасних випадків. Це можуть бути: переведення працівника на менш відповідальну ділянку роботи або, якщо є можливість і його згода, - навіть на іншу посаду, не пов’язану з виконанням робіт підвищеної небезпеки, проведення додаткових тренувань та інструктажів з метою формування індивідуального стилю діяльності, що може частково компенсувати невідповідність певних професійно важливих якостей. Крім того, доцільним є проведення додаткової перевірки знань з питань охорони праці відповідно до вимог нормативно-правових актів щодо дотримання порядку і виконання небезпечних робіт.

Правильно організований психофізіологічний добір надасть можливість роботодавцю уникнути можливих ризиків, що загрожують професійній діяльності та здоров’ю працівників, зменшити ризик нещасних випадків, пов’язаних з “людським фактором”, прийняти більш ефективні рішення, пов’язані з найманням та розміщенням персоналу; працівникам - зменшити ризик виникнення нещасного випадку, зберегти здоров’я та працездатність.

Психофізіологічний добір кадрів дає змогу підвищити надійність і безпеку діяльності спеціалістів, поліпшити їхнє навчання, знизити рівень професійної захворюваності та плинність кадрів, створити умови для психологічної сумісності працівників у колективі.

Зростання вимог до професій, де помилка працівника під час виконання робіт у напружених і складних умовах може призвести до людських жертв і аварій з великими матеріальними втратами, націлює роботодавців на співпрацю з Рівненським експертно-технічним центром, метою якої є пошук надійних кадрів, здатних забезпечувати безаварійну роботу в екстремальних ситуаціях.

Психофізіологічна експертиза повинна проводитися для працівників підприємств незалежно від форм власності та господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання передбачають виконання робіт підвищеної небезпеки та тих, що потребують професійного добору.

“Працівнику не може пропонуватися робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров’я. До виконання робіт підвищеної небезпеки та тих, що потребують професійного добору, допускаються особи за наявності висновку психофізіологічної експертизи”.

(Витяг зі статті 5 Закону України “Про охорону праці”)

24.04.2008Тетяна ТИМОЩУК, лікар-психофізіолог ДП “Рівненський експертно-технічний центр”


Переглядів: 1215

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1197 від 28.11.2024p.
¤ 
Як очистити шкіру обличчя від прищів швидко і без косметики?

Як очистити шкіру обличчя від прищів швидко і без косметики?

Прищі можуть з’являтися в будь-якому віці, і це завжди неприємно. Знати, як швидко та безпечно від них позбутися, вкрай важливо. Навіть якщо спеціальних косметичних засобів немає під рукою, можна скористатися перевіреними народними методами....

¤ 
Завдав ножових поранень зятю

Завдав ножових поранень зятю

У скоєнні замаху на вбивство слідчий за процесуального керівництва прокуратури повідомив про підозру 69-річному жителю міста Сарни. Йому загрожує від 7 до 15 років позбавлення волі....

¤ 

Засипало піском: 13-річний хлопчик загинув

Трагедія сталася 23 листопада близько 16 години у селі Сновидовичі Рокитнівської тергромади....

¤ 
У пожежі на Рівненщині загинули троє малолітніх дітей

У пожежі на Рівненщині загинули троє малолітніх дітей

Трагедія сталася 20 листопада близько 9:30 години в селі Певжа Дубенського району у будинку, де мешкає багатодітна родина....

¤ 
В одному з медзакладів Рівного встановили сонячну електростанцію

В одному з медзакладів Рівного встановили сонячну електростанцію

Це 214 фотоелектричних модулів загальною потужністю 125,19 кВт. Система оснащена інверторами, які дозволяють використовувати та зберігати енергію....

¤ 
В області продовжують створювати безпечний простір для навчання

В області продовжують створювати безпечний простір для навчання

Безпека у школах є одним із пріоритетних завдань для Рівненщини. Для цього в закладах обладнані системи оповіщення, встановлюються тривожні кнопки, облаштовуються класи безпеки. Про це під час брифінгу розповів перший заступник голови ОДА Сергій Подолін....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (22398)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (18367)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (15403)
• Допомога під час карантину [967] (15368)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15124)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (14982)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (14910)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (14864)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (14849)
• Живи до ста! [965] (14796)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (14748)
• Бюджет і ми… [965] (14731)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (14610)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (14567)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (14460)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (14397)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14049)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (14019)

ТОП-15 свіжого номера:

• Віталій Кличко передав від громади Києва дрони і системи РЕБ батальйону «Свобода» (525)
• Завдав ножових поранень зятю (51)
• В області продовжують створювати безпечний простір для навчання (50)
• Засипало піском: 13-річний хлопчик загинув (48)
• У пожежі на Рівненщині загинули троє малолітніх дітей (47)
• Як очистити шкіру обличчя від прищів швидко і без косметики? (46)
• В одному з медзакладів Рівного встановили сонячну електростанцію (46)
• У Рівному продовжують термомодернізацію закладів дошкільної освіти (44)
• Шотландські скони з шоколадом (43)
• У Рівненській медичній академії готуватимуть лікарів (42)
• Віталій Кличко передав від громади Києва дрони і системи РЕБ батальйону «Свобода» (40)
• Декілька способів використання банана (37)
• Чому найпопулярніша домашня квітка приносить у дім нещастя і розбрат? (36)
• Засушені квіти несуть мертву енергетику. Чи варто вірити цьому забобону? (35)
• У Млинові відбувся матч Суперкубка Дубенщини-2024 (35)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2024 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"