Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №369 від 06.11.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Жовтень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Листопад 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Новини Рівне
QRcode

#Постаті

Ікону, вишиту потайки риб’ячою кісточкою, ув’язнені ховали 10 років у фуфайці

Ікону, вишиту потайки риб’ячою кісточкою, ув’язнені ховали 10 років у фуфайці

Перебираючи домашній архів, пані Марія вирішила передати до Дубенського історико-культурного заповідника невелику ікону. Якщо відверто, не дуже хотілося розлучатися зі святинею, що допомагала знеможеним ув’язненим у нелегку пору. Та водночас 82-річна дубенчанка розуміла, що краще буде, коли реліквію бачитимуть відвідувачі замку. Деякі будуть пройматися духом волелюбства, а молодь не забуватиме, через які випробування пройшли старші покоління, відстоюючи незалежність України. Отож, ікона ідейно спроектована на минуле, на сьогодення, а ще більше - на майбутнє.

За любов до України - на каторгу

На початку 30-х років минулого століття купили Бондарці на хуторі поблизу Придорожнього 10 гектарів поля і шмат лісу. Працьовита сім’я швидко обжилася на новому місці, навіть хлів за лісом покрила жерстю, придбала єдину на всю околицю жниварку. Батьки - пан Герасим та пані Кулина, вчили дітей любити рідний край, не миритися з кривдою, бути чесними та справедливими, шанувати православну віру. Усі четверо юних Бондарців прагнули прислужитися громаді. Марійка після закінчення педучилища сумлінно вчителювала у сусідніх Загорцях. Якось на обласних курсах познайомилася з колегою, Миколою Боришкевичем із містечка Степань. Знайомство переросло у приязнь, далі – в любов. Жадоба до знань вела закоханих життєвою дорогою: дівчина стала студенткою Кременецького вчительського інституту, а юнак вступив до Рівненського педінституту. Виходець із родини міщан, що дала рідному краю високопоставлених чиновників та визначних духовних осіб (один дід був секретарем Кременецької консисторії, другий – працював інспектором церковно-приходських шкіл Волинської губернії), мав можливість навчатися в Рівненській українській гімназії, з юних років прилучившись до національно-визвольного руху, куди його привів родич, районовий провідник ОУН Михайло Гожий. Був ще знайомий із чільними діячами “Поліської Січі” – Боровцем, Мітрингою, Смородським, Зубатим. Отож, Марійка в особі Миколи мала не лише коханого, але й гарного політичного наставника. Закохані мріяли про час, коли визвольний рух приведе до торжества святої ідеї незалежності Української Держави, народить нову генерацію незламних борців.

Спостерігаючи несправедливість більшовицького режиму, відчуваючи посилення русифікації, зневажливе ставлення червоних “визволителів” до поліщуків, студент написав вірша, в якому дісталося і Москві, і комуністам, і місцевим лакузам. На хлопця “настукали” і того ж дня його “загребли” пильні чекісти. Суд над Миколою був швидким, жорстоким і несправедливим: смертна кара. Щоправда, пізніше вищу міру замінили на 25 років каторги. Так опинився бунтівник Микола Боришкевич у селищі Холодному Магаданської області. А дівчина… раділа вироку – живим залишився коханий.

У в’язниці схудла до 38 кілограмів

От тільки їй самій доля готувала не легші випробування. “Взяли” Марійку в 1947 році. Перелік “злочинів” студентки просто вражав. У 16-річному віці була обрана станичною в селі Витусівка, що неподалік Дубна, розповсюджувала листівки, читала заборонену літературу, не донесла на односельця Степана Мойсейця, який був націоналістом. “Приписали” дівчині 10 років таборів. Сиділа у горезвісному Кенгірі (Казахстан), де умови для засуджених були особливі - нелюдські. Вже через рік тюремного заслання Марійка важила 38 кілограмів, навіть тачку з десятьма цеглинами везти не могла. Потім був табір у Спаському, де її, “доходягу”, від смерті врятували жалісливі черниці.

Ікону вишивали всією камерою

Перед присудом вчорашня вчителька дев’ять місяців провела у Рівненській в’язниці. Там заприятелювала зі старшою за себе Павлиною Шашкевич із села Красна Гора, що на Дубенщині. Аби чимось скрасити страшні години між допитами, подруги взялися вишивати. Написав останнє слово і замислився… Як правило, під “вишиванням” вбачаються різнобарвні муліне, голка, спокійна та затишна атмосфера. А тут - тюрма! Звичних голок і ниток немає, про спокій - лише мріяти можна. Та дівчата знайшли вихід, бо дуже вже хотілося мати образ Спасителя на полотні.

Коричневих ниток насмикали з хустини, яку пожертвувала одна з арештанток. За основу пішов шматок біло-рожевого шовку від блузки Павліни. Силует Сина Божого на терновому вінку на матерію нанесла Павліна Шинкарук із села П’ятигори, що неподалік Рівного. А голку змайстрували з… риб’ячої кістки. Нелегко було працювати таким “ін-струментом”, але жінки мали мету, терпіння та наполегливість. Майже три місяці витратили, поки крадькома від наглядачів (дівчата по одній чергували біля дверного віконечка) не закінчили ікону. Скільки радості було в камері, коли зав’язали останні вузлики!

Роботу ховали від злого ока. Спочатку підшили ікону до зворотної сторони плаття, потім – скрутили у невелику трубочку, запхнули в дірку на фуфайці. І помандрувала іконка з невільницями на заслання в далекий Казахстан. Її наклеїли на картон. Крадькома молилися на зображення Ісуса Христа, співали у релігійні свята псалми. Як правило, починала божественний твір котрась із волинянок, потім до співу долучалися й інші.

У грудні 1951 року, коли Марії Бондарець виповнилося 25 років, подруги вирішили подарувати їй найдорожче, що мали – ікону. Ще й колективне побажання додали: “Дорогій іменинниці на честь ювілею дарують політв’язні. Будь здоровою і щасливою з коханим Миколою. Цього тобі зичать Катя П'ятенко (Корець), Стефа Савдик, Розалія Ковалів (Дрогобич), Галина Безмуда, Павлина Шашкевич (Дубно), Наталія Кукелко, Віра Деркач, Наталія Протос (Кременець), Павліна Шинкарук (Рівне), Люда Яремчук, Надія Яцюк (Вишнівець)”.

Чотири роки нічого не знала про Миколу. Але настав день, і з чоловічої частини табору передали шматок цигаркового паперу, списаний рідною рукою. Плачучи від щастя, ще і ще раз вона перечитувала багатозначні рядки: “Кохана, тримайся. Вірю в щасливу зустріч і радісне майбутнє. Я тебе нікому не віддам”.

Заповів побудувати каплицю

Їх звільнили лише у 1956 році. Ніколи не забуде землячка, як три роки до того (прилетіла звістка про смерть вусатого “батька всіх народів”), повертаючись із каменоломні, ув’язнені кричали “Ура!”. Не могли охоронці змусити замовкнути зраділих невільниць, котрі інтуїтивно відчули, що невдовзі все може змінитися, що дехто потрапить під амністію.

Наступного року, повернувшись на рідне Полісся, молоді люди одружуються. Чоловік влаштувався на фабрику художньої галантереї, пані Марія стала вихователькою в дитячому будинку. Зростали сини, з’являлися онуки… Вони пишалися, що Україна стала незалежною, бачили в цьому і частку власних зусиль - боролися недарма. Та роки, проведені за колючим дротом, далися взнаки. Хворів пан Микола, а дев’ять років тому Всевишній покликав його в інший світ. Перед смертю він сказав дружині: “Давай залишимо пам’ятку, що вижили - всім смертям на зло, і вшануємо тих, хто загинув у сталінських таборах”.

Виконуючи заповіт чоловіка, пані Марія збудувала на власному подвір’ї під білокорими березами капличку, аби сьогодні ті, хто живе, пам’ятали земляків, які не повернулися з Сибіру, Воркути, Казахстану, Далекого Сходу.

…Хвороби дошкуляють старенькій. На дев’ятому десятку Марія стала погано бачити, але й зараз не відмовляється, коли запрошують на тематичні вечори. Розповідає молоді про тяжку участь у національно-визвольному русі, вчить любити рідний край, співає патріотичні пісні. Вони нагадують про ті нелегкі часи юності, коли вишитий образ Спасителя надихав на супротив ідеології. А ще глибоко переконана: мініатюрний храм у її обійсті, як і вишита у в’язниці ікона, стануть своєрідними оберегами та символами віри у краще майбутнє. І спалахують від спогадів побляклі очі, розпрямляються придавлені роками плечі, стає більш дзвінким у колишньої політкаторжанки голос.

Справедливо кажуть, що все велике найкраще пізнається на відстані. Доля розпорядилася так, що лише в роки незалежності змогли оцінити подвиг полісянки. Так, тернистим був її шлях, але Богом судилося уникнути смерті й дожити до наших днів. За волю рідного краю вона заплатила дуже високу ціну.

06.11.2008Василь ЯНОШІ


Переглядів: 2172

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1195 від 20.11.2024p.
¤ 
Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D

Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D

Нестача «сонячного» вітаміну вкрай негативно позначається на стані здоров’я, тому його попередження – найкраща послуга вашому організму....

¤ 
Троє чоловіків вбили знайомого

Троє чоловіків вбили знайомого

До злочину причетні троє дубровиччан – 30-ти, 19-ти та 15-ти років, які і раніше потрапляли в поле зору правоохоронців за вчинення адміністративних правопорушень. А найстарший та неповнолітній мали судимість....

¤ 
Пошкодив шини службового авто

Пошкодив шини службового авто

Відомо, що 42-річний чоловік уже неодноразово потрапляв в поле зору правоохоронців, зокрема був судимий за вчинення майнових злочинів та хуліганства....

¤ 
У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник

У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник

Рівненський обласний протипухлинний центр очолив Віталій Бойко. Напередодні голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш звільнив його з посади директора комунального підприємства «Рівненська обласна дитяча лікарня», якою Віталій Бойко керував тричі: з червня 2005-го по вересень 2006-го, з 2007 по 2010 рік та з грудня 2014 року і дотепер...

¤ 
Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів

Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів

Ще 11 шкільних автобусів передали тергромадам Рівненщини. Ключі від нових авто вручили начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль та голова обласної ради Андрій Карауш....

¤ 
Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою

Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою

Ми прагнемо залучити якомога більше груп українців до політичного життя суспільства та розбудови партії. Зокрема, розширити участь жінок у прийнятті рішень, надати їм можливості для самореалізації....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (22337)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (18319)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (15367)
• Допомога під час карантину [967] (15319)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15089)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (14952)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (14869)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (14825)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (14810)
• Живи до ста! [965] (14767)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (14711)
• Бюджет і ми… [965] (14698)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (14582)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (14528)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (14426)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (14364)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14019)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (13988)

ТОП-15 свіжого номера:

• Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою (1191)
• Для освітніх закладів Рівного закуплять нове обладнання (229)
• Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів (182)
• Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D (147)
• Пошкодив шини службового авто (139)
• Навіщо протирати скло машини яблуком у дощ? (138)
• У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник (137)
• Троє чоловіків вбили знайомого (136)
• Для чого наносити зубну пасту на вікна автомобілів? (129)
• Смертельна автопригода у Рівненському районі (128)
• Сприяли в ухиленні від мобілізації: ще чотирьом лікарям повідомили про підозру (128)
• Ультразвукова діагностика в закладах охорони здоров’я м.Рівне (122)
• В області облаштовують кулінарний хаб (122)
• Налагодили міжрегіональний канал збуту наркотиків (122)
• Потрапив під колеса мотоцикла, вибігши на дорогу (122)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2024 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"