25 травня о 12.00 НАК “Нафтогаз України” повністю припинив подачу газу на підприємство. Це не була перша спроба зупинки “хімічного гіганта”, у такий спосіб газопостачальна компанія дала зрозуміти “Рівнеазоту”, що давно прийшов час укласти угоду з ними й переходити на пряме постачання газу, припинивши всіляку співпрацю з компанією “Укргазенерго”.
- НАК “Нафтогаз України” є монополістом, і вони вирішують, чи працюватиме “Рівнеазот”, чи стоятиме, а якщо й працюватиме, то за яких умов, - говорить заступник генерального директора ВАТ “Рівнеазот” Ігор ЛОПАЦЬКИЙ. - Адже якщо ціна блакитного палива буде завищена, то немає сенсу продовжувати роботу, адже продавати продукцію за безцінь нам невигідно.
Що ж стосується очисних споруд ВАТ “Рівнеазот”, то вони є єдиним технологічним комплексом з основним виробництвом і призначені для очищення шкідливих стоків підприємства і всіх каналізаційних стоків міста. Навіть за зупинки “хімічного гіганта” очисні споруди не припиняють своєї роботи. Доказом того є гарантійний лист від генерального директора ВАТ “Рівнеазоту” Михайла ЗАБЛУДИ. “У листі, який надійшов до міської ради, облдержадміністрації та Рівнеоблводоканалу, йде мова про підтвердження роботи очисних споруд і неможливість їхньої зупинки. Також “Рівнеазот” й надалі гарантує якість своїх послуг”, - роз’яснює ситуацію заступник директора РОВКП ВКГ “Рівнеоблводоканалу” Ігор КАТУЛЬСЬКИЙ.
Наслідки такої ситуації не береться прогнозувати ніхто. Чи глобальних вона масштабів? Час покаже. Проте, як запевнив заступник міського голови Сергій ВАСИЛЬЧУК, ця подія не вплине суттєво на наповнення скарбнички міста, адже “Рівнеазот” сплачує лише вісім відсотків від загального об’єму доходів бюджету Рівного. “Це швидше питання соціальне, адже без роботи може залишитися близько п’яти тисяч осіб”, - каже Сергій Миколайович. І всі вони в разі краху “великої хімічної імперії” підуть реєструватися до служби зайнятості. Можливо, хтось і знайде собі роботу, але більшість - ні, адже аналогічного хімічного підприємства в області немає. “Зупинивши підприємство, його неможливо буде запустити в роботу знову в повному обсязі”, - продовжує пан Васильчук.
Зважаючи на те, що “Рівнеазот”, як і будь-яке інше хімічне підприємство, є екологічно небезпечним, ми, фактично, живемо поблизу “складу хімічної зброї”, і це не може не турбувати. Втім, інспектор центру пропаганди ГУ МНС України в Рівненській області Микола ПРОКОПЧУК запевняє, що МНС контролює ситуацію. “На підприємстві “Рівнеазот” працюють дві пожежні частини, і в разі екологічної катастрофи вони діятимуть залежно від ситуації ”, - зазначає він. Але, як вчить життя, ніхто не застрахований від випадку. І чим швидше “Рівнеазот” запрацює, тим спокійніше ми почуватимемося.
P.S. Коли верстався номер, редакції стало відомо, що голова Рівненської ОДА Віктор Матчук домовився з керівництвом НАК “Нафтогаз України” про подачу необхідної кількості газу для повноцінного функціонування очисних споруд на ВАТ “РІВНЕАЗОТ”. У середу на підприємстві розпочали технічні роботи з забезпечення процесу подачі газу.