Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №418 від 15.10.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Жовтень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Листопад 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Новини Рівне
QRcode

#Світ захоплень

Ящірку іранську “еублефат” пан Ігор спіймав у Калмикії

Мріє про Асканію Нову в Бармаках змієлов

Упродовж багатолітньої газетярської праці в кого тільки не доводилося брати інтерв’ю! Що не кажіть, а журналістика дає можливість зустрічатись із неординарними особистостями, побувати в цікавих місцях, розповісти іншим про побачене й почуте. А нещодавно співрозмовником мав… змієлова. І шукати його довго не доводилось: двадцятип’ятилітній Ігор Юрійович Омельчук вчителює у рівненській ЗОШ №4. Людина начитана, знавець шести мов, великий мрійник, який прагне кращого завтра ріднокраю.

Вперше зіткнувся Ігорчик із плазуном у п’ятилітньому віці неподалік Ялти. Нарушивши засторогу матері, хлопчик упіймав скелясту ящірку, довгенько розглядав її окрас. Правда, прудка “керсеркір” (так по-татарськи звуть зелену мешканку, що вигрівалася на камені) таки випручалася із хлоп’ячих рук, шмигнула в нірку. І тоді, і пізніше думав, чому дорослі з відразою ставляться до таких безпорадних маленьких створінь, що не кусають, а тільки попереджаюче сичать? Вкусити може ведмідь, собака, навіть кіт, але не ящірка. Цікаво, а як поводяться при зустрічі з людиною змії (“гтолан”)?

І захотілося хлопчині з вчительської родини побільше дізнатися про незвичних братів наших менших, котрі мешкають у малопрохідних лісах, на луках, в ярах, екзотичних місцях. Оце майже двадцять літ випускник історико-соціологічного факультету Рівненського державного гуманітарного університету весь вільний час присвячує вивченню життя плазунів, прививає любов до природи своїм вихованцям - учасникам еколого-історичного гуртка. І “розвантажувальний” кабінет відповідно оформив, куди частенько забігають молодші школярі.

Обставини склалися так, що мав можливість ближче познайомитися з класом безхребетних, до якого входять змії, ящірки, черепахи та інші тварини, що пересуваються плазом, на животі, не лише в Криму, але і в Закарпатті та на Поліссі. Кожну відпустку пан Ігор використовує для “освоєння” нових територій, вважаючи, що людина, прив’язана до місця, не вільна у бажаннях. Педагогу для повного щастя потрібно небагато: роботи і грошей, аби займатись улюбленим подорожуванням. Це для нього святе, бо дозволяє побачити багато цікавого, відкрити нові сторінки у вивченні фауни. Ловив змій у Криму та Калмикії. Звичайну гадюку вполював не лише в Сарненському районі, але і на Черкащині; полоза-жовтобрюха привіз із солончаків біля Бердянська; на гюрзу натрапив, коли “лазив” у горах на Чорноморському узбережжі Туреччини. Навчився працювати з “гачком” (коли йдеться про отруйних гадів), неотруйних ловить руками. Чимало почерпнув корисного з методичної літератури, зокрема, праць Гурджія, Корольова, Кудрявцева, котрі пишуть про плазунів. Дотепер Бог милував: жодного разу змії не вжалили допитливого земляка. Насамперед, тому, що добре вивчив “характери” незвичних істот. Скажімо, свого часу придбав ефу під Скадовськом. Поступово ознайомлювався з її повадками, кілька разів випускав і ловив. Дійшов висновку, що вона першою ніколи не нападає на людину, хіба що необережно наступиш на неї. Під час спостережень за граціозною гостею описував її поведінку, фотографував у різних ситуаціях, а потім відпустив на волю.

Із 10 видів змій в Україні отруйні лише дві: степова і леопардова гадюки. Розповіді про багатометрових полозів (виростають лише до двох метрів), які скручуються колесом і кидаються на людей - вигадка. То істота мирна, неотруйна, хоча може, коли роздратована, вкусити. У нашій місцині з чотирьох видів гадюк лише дві отруйні - степова та мідянка, а вуж і полоз не принесуть неприємностей людині. Прикро, та останнім часом зменшується популяція плазунів у поліських лісах через упереджене ставлення до них, прагнення “розжитись” на шкуру, аби виготовити пояс чи ремінець. Між цим, для цього можна скористатися “кожушком”, “виповзком” - так звуть шкуру, скинуту ними при лінці.

Я поцікавився, чи тримає пан Ігор незвичних підопічних. На думку природолюба, нічого мучити свободолюбивих тварин. Правда, колись він мав степову гадюку та вужа. Тепер у двокімнатній квартирі Омельчуків знайшлося місце для іранської ящірки “еублефата”, а ще прописані тут імператорський скорпіон, що походить із Центральної Африки, кубинські таргани, складчаста жужелиця, що їсть жаб і равликів. Колись шість років спостерігав за самкою павука-птахоїда із Болівії. Не забути б вірного товариша в походах Тедді (посміхається) - помісь сеттера з доберманом.

Отак дізнався, що педагог цікавиться і рідкісними комахами. Ловив чотирисантиметрові тарантули в Криму, але, виявляється, їх “брати”, наполовину менші, зустрічаються в Бармаках і Колоденці. “Наші” тарантули добре почуваються в неволі, звикають до господарів. Їхні укуси не сильніші від укусів оси. А в Любомирці “відкрив” унікального “мармурового жука”.

Зайшла мова про майбутні плани. Мріє чоловік ще раз побувати в багатому фауною Калмицькому степу, на індонезійських островах, де розмаїття плазунів. Самостійно вивчив монгольську мову, теж із далеким прицілом. Хотів би впритул зайнятися вивченням флори і фауни Бармаків, де створено заказник для охорони комах. Це єдина на Західній Україні оаза, де росте “ковила пірчаста”. Варто б розчистити тут річечку Сайгулу. Посадити рідкісні дерева, розвести унікальну живність. І приєднати урочище до відомої Вишневої гори, аби мати поліську Асканію Нову.

Багатий ботанічний заказник, що лежить на північній околиці Волинського лівого плато й відмежовує його від Полісся, характерний унікальною рослинністю, зокрема: півники угорські, ковила волосиста, юринія павутиниста, коров’як фіолетовий, горицвіт, віхалка розлога. Це справжнісінький степ у мініатюрі. А ще - оман мечилистий, перстач білий, маренка запашна, буквиця, добре відомі в медицині. Недарма ж пращури ще в давнину обжили цю місцину. Тут археологи знайшли стоянку первісної людини епохи пізнього палеоліту, два поселення епохи бронзи. Пан Ігор мріє, аби такий імідж мали й Бармаки.

Любов до подорожей рівнянину передалася від дідуся Романа Йосиповича, офіцера, котрий бував у багатьох країнах, цікавився їх флорою та фауною.

У природі все в гармонії, слід не порушувати її. Добре, коли знаходяться такі ентузіасти, як Ігор Омельчук, які не на словах, а на ділі визнають цю гармонію, мріють про примноження природних багатств ріднокраю. Прикро лишень, що їх уже не так багато серед нашого загалу.

15.10.2009Василь ЯНОШІ


Переглядів: 1104

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1196 від 21.11.2024p.
¤ 
Як допомогти своїй «щитовидці»?

Як допомогти своїй «щитовидці»?

Щитоподібна залоза виробляє гормони, які беруть участь у регуляції низки біохімічних процесів, у тому числі адаптації інтенсивності обміну речовин до потреб тіла в цей момент. Гормони щитоподібної залози діють на всі клітини тіла і впливають на такі процеси як робота серця, інтенсивність обміну речовин, ріст та інтелектуальний розвиток дітей, емоційну стабільність дорослих....

¤ 
Ворожий обстріл на Рівненщині:

Ворожий обстріл на Рівненщині:

поліцейські збирають докази

17 листопада країна-агресор вдарила ракетами по об’єкту критичної інфраструктури Рівненщини....

¤ 
У Рівному судитимуть паліїв автівок військовослужбовців

У Рівному судитимуть паліїв автівок військовослужбовців

Прокурори Рівненської обласної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт стосовно двох жителів Рівненського району, яким інкримінують перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період, а також умисне знищення чужого майна шляхом підпалу, вчинені за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 194 КК України)....

¤ 
З держбюджету для Рівненщини спрямують майже 33 млн грн на житло для ветеранів

З держбюджету для Рівненщини спрямують майже 33 млн грн на житло для ветеранів

32,8 млн грн додатково отримає Рівненщина для забезпечення житлом ветеранів, членів родин загиблих та інших людей, які постраждали від війни....

¤ 
У Рівному відремонтують дві зупинки коштом підприємців

У Рівному відремонтують дві зупинки коштом підприємців

Мова йде про автобусну та тролейбусну зупинки «Театральна Площа»....

¤ 
Кличко передав на передову дрони, РЕБи, генератори, обігрівачі та мікроавтобус

Кличко передав на передову дрони, РЕБи, генератори, обігрівачі та мікроавтобус

Віталій Кличко відправив захисникам на передову чергову партію необхідного обладнання, яке було придбано за небюджетні кошти. Про це він повідомив на своїй Facebook-сторінці....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (22355)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (18336)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (15378)
• Допомога під час карантину [967] (15330)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15099)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (14962)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (14882)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (14837)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (14823)
• Живи до ста! [965] (14776)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (14720)
• Бюджет і ми… [965] (14707)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (14588)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (14540)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (14438)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (14372)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14027)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (13994)

ТОП-15 свіжого номера:

• Мобілізація, ВЛК та рекрутинг. (143)
• Як допомогти своїй «щитовидці»? (46)
• Ворожий обстріл на Рівненщині: (41)
• У Рівному відремонтують дві зупинки коштом підприємців (41)
• Кличко передав на передову дрони, РЕБи, генератори, обігрівачі та мікроавтобус (40)
• З держбюджету для Рівненщини спрямують майже 33 млн грн на житло для ветеранів (39)
• У Рівному судитимуть паліїв автівок військовослужбовців (39)
• Вітаміни, які допомагають зупинити випадіння волосся (38)
• Чим натирають змішувач, щоб захиститися від нальоту? (38)
• Вівсянка «Роше» (38)
• У Кричильському ліцеї провели «Розминку від чемпіона» (37)
• Уродженця села Зоря Олексія Сича викликано у збірну України (37)
• Догляд за сухою шкірою (36)
• Солодка історія, що змінила світ (36)
• Маски для волосся від посічених кінчиків (34)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2024 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"