За 100 днів до виборів президента остаточно визначилися лідери першого туру - Юлія Тимошенко та Віктор Янукович. Хто з них стане главою держави, залежить від активності виборців і від здатності демократичних сил консолідуватися навколо найсильнішого кандидата від демократичного табору - Тимошенко. Адже, хоч зараз Янукович у цілому й випереджає Тимошенко майже на 8 відсотків, географія симпатій до Прем’єр-міністра значно ширша, ніж до лідера опозиції. Про це розповів на прес-конференції в інформагентстві УНІАН виконавчий директор Центру соціальних і маркетингових досліджень “СОЦІС” Олександр СТЕГНІЙ.
Він представив результати всеукраїнського соціологічного дослідження, проведеного Центром з 20 вересня по 1 жовтня. При цьому соціологи вперше ввели поняття “електорального макрорегіону”, розділивши Україну на п’ять зон. Вони не збігаються з кордонами областей, але об’єднані настроями виборців. Отже, з’ясувалося, що Віктор Янукович зберігає лідируючі позиції переважно за рахунок Сходу України, де підтримка лідера опозиції потроху збільшується. У першому турі виборів його готові підтримати 28,7 відсотка громадян по всій країні, але більшу частину цієї підтримки дає саме Донбас.
Юлія Тимошенко, виходячи із сьогоднішньої ситуації, користується підтримкою 19 відсотків українців. Стегній відзначив, що до 60 відсотків цього результату нині надає західно-український регіон, однак багато мешканців центральних і північних областей країни поки що не визначилися з тим, за кого будуть голосувати. Примітно, що більшість (майже вдвічі) таких громадян готові віддати голоси за Тимошенко. Цим пояснюється зареєстроване соціологами зменшення розриву між основними кандидатами в другому турі виборів: зараз за Януковича проголосували б 40,3 відсотка, за Тимошенко - 32,6 відсотка. Олександр Стегній також зауважив, що за останні три місяці електорат Прем’єр-міністра збільшувався значно помітніше й активніше, ніж електорат лідера опозиції.
Політологи погоджуються в тому, що в Тимошенко ще є величезний потенціал підтримки, а Янукович практично вичерпав електоральні ресурси. Керівник центру “Пента” Володимир Фесенко вважає, що високий рейтинг лідера опозиції тримається за рахунок підтримки жителів його “малої батьківщини”, а Тимошенко в останні роки демонструвала унікальну для України здатність об’єднувати різні регіони. Проте, на його думку, основна електоральна база прем’єра - це все ж таки західні й центральні області. При цьому керівник центру “Демократичні ініціативи” Ілля Кучерів стверджує, що саме в центрі України сьогодні рекордна кількість людей, які ще не визначилися зі своїм вибором або сумніваються в тому, чи брати участь у голосуванні.
Експерти висловлюють єдину думку, що активність жителів цих регіонів на виборах залежить від кількості кандидатів з демократичного табору, що протиставляють себе Януковичу. “Ніхто з них, окрім Тимошенко, не має шансів на перемогу. Навіть Арсеній Яценюк, який на початку літа користувався підтримкою Західної України, уже до липня безнадійно відстав від лідера”, - відзначає провідний науковий співробітник Інституту соціології НАН України Олександр Вишняк. Дослідження Центру “СО-ЦІС” підтвердило, що рейтинг Яценюка з липня знизився ще на третину, майже на 5 відсотків.
Рівень підтримки інших кандидатів знижувався не настільки стрімко, але їхні стартові можливості теж були не дуже високі. Таким чином, у вересні склалася така картина: Яценюк - 8,2 відсотка, Симоненко - 3,6 відсотка, Литвин - 2,9 відсотка, Ющенко - 2,8 відсотка, Тігіпко - 2,6 відсотка, Тягнибок - 1 відсоток, всі інші - менше одного відсотка підтримки.
Реальних претендентів на перемогу залишилося лише двоє. Такого висновку дійшли соціологи. “Хто переможе в другому турі - залежить від розвитку світової економічної кризи”, - вважає Вишняк. На його думку, друга хвиля кризи може знищити українську економіку та рейтинг Тимошенко. “Але, якщо такого не станеться, то Тимошенко мо-же перемогти з легкістю, адже вона, на відміну від Януковича, демонструє активну позицію, волю до перемоги, бере енергією й натиском”, - відзначає експерт. Стегній, у свою чергу, зауважує, що для перемоги Тимошенко важлива активність виборців, тоді як шанси інших кандидатів від демократичного табору можуть поліпшити хіба що “непередбачені обставини масштабу катастрофи”.