Куріння є основною причиною виникнення злоякісних новоутворень губи, порожнини рота і глотки, гортані, стравоходу, трахеї, бронхів і легень. За статистичними даними, отриманими в різних країнах, 95 відсотків померлих від раку легень були злісними курцями, викурювали 20-40 сигарет в день. Причому серед хворих на рак гортані ті, що палять, складають 80-90 відсотків. Крім того, поєднання куріння і вживання алкоголю збільшує ризик виникнення раку стравоходу у 9-15 разів і рак шлунку в 9,5 рази більше у курців, ніж у некурящих.
Серед курців частіше трапляється виразка шлунку і дванадцятипалої кишки. А септичні виразки у курців погано піддаються лікуванню. Куріння негативно впливає на зовнішній вигляд незалежно від віку. Твердження про те, що куріння допомагає схуднути чи контролювати вагу, не зовсім правильне. Насправді, кинувши палити, люди набирають в середньому не більше 3 кг і правильна дієта та фізичні вправи допомагають швидко прийти до норми. “Дружба” з цигаркою негативно позначається як на чоловічому, так і жіночому здоров’ї. Вагітна, що палить, піддає себе підвищеному ризику можливого викидня, народження мертвої дитини або дитини з низькою масою тіла. У чоловіків куріння збільшує ризик імпотенції.
Проведене спеціалістами Центру здоров’я під час акції анкетування з питань шкідливості тютюнопаління (опитано 120 осіб), показало, що 81,6 відсотка опитаних погоджуються з твердженням щодо шкідливості куріння, а це означає, що молоді люди не байдужі до власного здоров’я і саме вони беруть активну участь в антитютюнових рейдах щодо продажу тютюнових виробів та розміщення соціальної реклами. Про те, що соціальна реклама тютюну збільшує кількість бажаючих взяти до рук цигарку, згідні 95,8 відсотка опитаних і понад 60 відсотків погоджуються, що розміщення антиреклами тютюнових виробів поруч із місцями продажу останніх впливатиме на кількість курців.
Майже два роки в Рівному діє антитютюнова коаліція “Ми за Рівне без тютюнового диму”, ініційована громадянською мережею “Опора”, яку підтримують управління охорони здоров’я та зацікавлені служби й відомства. Основні завдання коаліції - закріпити нормативними актами право людей на повітря, вільне від тютюнового диму, в державних установах, громадських місцях, на виробництві, згідно з відповідним законом. Однак, як показує практика, тютюн впевнено продовжує тримати лідерство, попри прийняті закони і заборони. Утім, варто сказати, що місцева влада проводить низку заходів, спрямованих на подолання цієї згубної звички, насамперед серед молоді та підлітків. Та все ж знайомство з цигаркою відбувається зазвичай у ранньому віці. За результатами соціологічних опитувань, 12 відсотків українських підлітків до 11 років закурили першу сигарету.
Приміром, на нещодавньому засіданні міської координаційної ради з питань профілактики злочинності серед неповнолітніх розглядалися випадки, зафіксовані працівниками міліції щодо продажу торговельними закладами міста алкоголю та сигарет неповнолітнім рівнянам. З усіх розглянутих фактів члени координаційної ради рекомендували спеціальним органам анулювати підприємцям ліцензії на алкогольні та тютюнові вироби. Чи вирішиться це питання позитивно - покаже час.