Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №426 від 10.12.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Жовтень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Листопад 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Новини Рівне
QRcode

#Оцінка

Два спікери - дві долі

Усе в цьому житті пізнається в порівнянні - інакше складно давати оцінку тому, що відбувається. Серед кандидатів на президентський пост є два спікери: нинішній - Володимир Литвин, і колишній - Арсеній Яценюк. Ця посада прийшла до них у різному віці, але обидва вони побували в тому самому політичному оточенні. Із чим прийшли туди і що винесли?

Спікер Литвин

Кар’єра викладача Київського національного університету й апаратника ЦК КПУ Володимира Литвина у владі та політиці пострадянської України розпочалася 1994 року з посади помічника Президента Леоніда Кучми. Вже за рік він стає заступником глави Адміністрації Президента. У вересні 1996 року - першим помічником Л. Кучми, керівником групи помічників і референтів глави держави. А в листопаді 1999-го - керівником Адміністрації Президента. На цій посаді він отримує прізвисько “сірого кардинала Кучми”.

Апаратний досвід Литвина - це чималий капітал у закулісній політиці нашої держави того періоду. За 5 років в Адміністрації Президента він вріс у ту систему, що ми її сьогодні називаємо кланово-олігархічним політичним устроєм України.

Всі основні питання вирішувалися в Адміністрації Президента (пізніше названій секретаріатом) на Банковій. Туди йшли всі впливові гравці вітчизняної політики, несучи гроші й доводячи свою лояльність. Там ця система проектувалася, створювалася й звідтіля управлялася, беручи за те “плату”. Наближеність до головного тіла країни приносила і перші великі гроші, і особисті знайомства з воротилами національного капіталу.

Шлях Володимира Литвина до спікерського крісла пролягав через згоду головних фінансово-політичних угруповань, що підтримували Президента Кучму - 2002 року він пройшов до парламенту від пропрезидентського блоку “За єдину Україну!” і був обраний спікером Верховної Ради. Так, Литвин мав можливість консолідовано приймати парламентські рішення й закони, вигідні великому капіталові та Банковій. Позиціонуючи себе як “патріота парламенту” (інтерв’ю газеті “День” у 2002 році), Володимир Михайлович принципово виступав за президентсько-парламентську форму правління, заявляючи, що сильний інститут президентства - це “обруч, що втримує націю і державу в цілісності”.

Але коли з Банкової надійшла вказівка міняти курс, він моментально перетворився на прихильника політичної реформи. Саме на совісті спікера Литвина лежить голосування 8 грудня 2004 року за зміни до Конституції, які фактично знищили інститут президентства. Політичною реформою олігархи перетворили парламент на закрите акціонерне товариство із ціною за вхідний квиток і контролем над країною. А Литвин отримав звання Героя України.

Рівно через чотири роки наш герой знову очолив парламент (9 грудня 2008 р.). На дострокових парламентських виборах 2007-го його блок після попереднього провалу зумів подолати 3-відсотковий бар’єр. У Верховній Раді спочатку Литвин запевняв, що до “помаранчевої коаліції” з блоками НУНС і БЮТ його фракція не вступатиме. Однак пізніше вигідно обміняв свої “золоті акції” нечисленної фракції: увійшов до коаліції і врятував нинішній склад парламенту від розгону, а уряд Тимошенко від відставки. Завдяки чому й обійняв вдруге посаду голови парламенту.

До речі, коли у травні-червні цього року йшлося про створення коаліції ПР і БЮТ, спочатку спікер Литвин завзято критикував таку ідею. Потім раптом заявив, що тільки така коаліція може “врятувати країну”. Саме тоді, за словами “регіонала” Нестора Шуфрича, переговірники від ПР і БЮТ пообіцяли Литвину зберегти за ним крісло голови Ради, і він почав захищати “ПРіБЮТівський” проект Конституції, який ще більше обмежував повноваження президента.

Спікер Яценюк

Долі спікерів Литвина і Яценюка перетнулися в одній точці й знову розлетілися в різні боки у грудні 2008 року. Саме відставка Арсенія Яценюка стала для Литвина можливістю вдруге сісти в крісло спікера парламенту.

Арсеній Яценюк у Верховній Раді (дострокові вибори-2007) як народний депутат з’явився вперше. Він став нардепом від НУНС, залишаючись при цьому безпартійним. Під час створення першої коаліції БЮТ-НУНС молодого політика-юриста Арсенія Яценюка було запропоновано за квотою НУНС на посаду голови Верховної Ради.

Нова людина в політиці, Арсеній Яценюк був поза грою олігархів і навіть вийшов з-під контролю Банкової, де на той час безмежно господарював Віктор Балога.

Ймовірно, що відсутність зобов’язань перед будь-якими “патронами” дала йому набагато більшу свободу дій. На його рахунку як голови парламенту принаймні три важливих державних рішення, покликаних реально подолати політичну корупцію.

Перше - прийняття в першому читанні закону про повне зняття депутатської недоторканності. Цей законопроект був схвалений Конституційним судом. Але після відставки Яценюка при спікері Литвині другого читання цей законопроект не дочекався.

Друге - скасування закону про Тендерну палату, що була відома своєю корумпованістю і за потурання ПР і БЮТ розкрадала мільярди бюджетних гривень у сфері держзакупівель.

Третє - розробка і підготовка до введення в експлуатацію нової системи для голосування “Рада-3”, що влаштована таким чином, аби депутати могли голосувати тільки особисто.

У вересні 2008-го спільне голосування БЮТ і ПР по низці законопроектів, що обмежують повноваження президента, поховало коаліцію. У разі розпаду коаліції спікер і прем’єр зобов’язані піти у відставку. Спікер Яценюк наступного ж дня після підтвердження розвалу коаліції подав у відставку, згідно з коаліційним договором.

Коментарі, як-то кажуть, зайві.

Що було до цього

До спікерського крісла обидва кандидати в Президенти пережили епоху початку 1990-х у бідності. Володимир Литвин, як викладач Київського національного університету і колишній апаратник ЦК КПУ, після заборони КПРС, як він сам висловився, змушений був “грачувати” - займатися приватним візництвом, при цьому також підробляючи сторожем в якійсь комерційній фірмі разом зі своїм майбутнім першим заступником у парламенті Адамом Мартинюком.

Арсеній Яценюк у цей період був ще студентом юрфаку Чернівецького держуніверситету, але теж був змушений заробляти на життя і “таксував” за кермом купленого на двох із другом ВАЗу. Пізніше буде юридична фірма, самостійна бізнес-діяльність і перші комерційні успіхи, злет кар’єри в банку “Аваль” і державна служба.

“Наукова діяльність” Литвина наповнена скандалами про плагіат, обвинуваченнями в причетності до вбивства Георгія Гонгадзе, корупції (говорили про присвоєння ним чужого винаходу та продаж патенту “Нафтогазу України” за 100 млн дол., з яких 25 млн нібито були часткою Литвина). За Яценюком жодних скандалів і гріхів не спостерігалося.

Литвин - людина “системы”, і цій “системі” він потрібен. Їй, а не Україні.

Так що, мабуть, досвід “таксистів” - єдине, що є спільного між двома такими різними спікерами такого однакового парламенту...

10.12.2009Вікторія ВАТУРІНА


Переглядів: 1128

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1195 від 20.11.2024p.
¤ 
Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D

Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D

Нестача «сонячного» вітаміну вкрай негативно позначається на стані здоров’я, тому його попередження – найкраща послуга вашому організму....

¤ 
Троє чоловіків вбили знайомого

Троє чоловіків вбили знайомого

До злочину причетні троє дубровиччан – 30-ти, 19-ти та 15-ти років, які і раніше потрапляли в поле зору правоохоронців за вчинення адміністративних правопорушень. А найстарший та неповнолітній мали судимість....

¤ 
Пошкодив шини службового авто

Пошкодив шини службового авто

Відомо, що 42-річний чоловік уже неодноразово потрапляв в поле зору правоохоронців, зокрема був судимий за вчинення майнових злочинів та хуліганства....

¤ 
У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник

У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник

Рівненський обласний протипухлинний центр очолив Віталій Бойко. Напередодні голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш звільнив його з посади директора комунального підприємства «Рівненська обласна дитяча лікарня», якою Віталій Бойко керував тричі: з червня 2005-го по вересень 2006-го, з 2007 по 2010 рік та з грудня 2014 року і дотепер...

¤ 
Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів

Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів

Ще 11 шкільних автобусів передали тергромадам Рівненщини. Ключі від нових авто вручили начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль та голова обласної ради Андрій Карауш....

¤ 
Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою

Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою

Ми прагнемо залучити якомога більше груп українців до політичного життя суспільства та розбудови партії. Зокрема, розширити участь жінок у прийнятті рішень, надати їм можливості для самореалізації....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (22340)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (18322)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (15368)
• Допомога під час карантину [967] (15321)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15092)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (14953)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (14871)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (14827)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (14812)
• Живи до ста! [965] (14769)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (14711)
• Бюджет і ми… [965] (14702)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (14583)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (14530)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (14428)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (14364)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14019)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (13989)

ТОП-15 свіжого номера:

• Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою (1218)
• Для освітніх закладів Рівного закуплять нове обладнання (230)
• Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів (182)
• Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D (147)
• Навіщо протирати скло машини яблуком у дощ? (139)
• Пошкодив шини службового авто (139)
• У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник (137)
• Троє чоловіків вбили знайомого (136)
• Для чого наносити зубну пасту на вікна автомобілів? (132)
• Сприяли в ухиленні від мобілізації: ще чотирьом лікарям повідомили про підозру (129)
• Смертельна автопригода у Рівненському районі (128)
• В області облаштовують кулінарний хаб (123)
• Налагодили міжрегіональний канал збуту наркотиків (123)
• Ультразвукова діагностика в закладах охорони здоров’я м.Рівне (122)
• Потрапив під колеса мотоцикла, вибігши на дорогу (122)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2024 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"