Такого роду питаннями і займається українська мережа енергетичних інновацій Greencubator, яка організувала в Рівному конференцію на тему: “Енергоефективні університети”, що проходила на базі НУВГП.
Швидкими темпами світ переходить до новітніх технологій у сфері енергетики, до технологій, які помітно піднімають економічний стан країн. Виявилося, що витрати університету на електроенергію за 2009 рік склали понад 50 мільйонів гривень. І керівництво вишу не впевнене, що це верхня межа. Як повідомив проректор з адміністративно-господарської роботи НУВГП Володимир ЯКИМЧУК, споживання університетом тепла, як і електроенергії загалом, з кожним роком зменшується. Це відбувається за рахунок створення кількох автоматизованих вузлів регулювання тепла, утеплення деяких навчальних корпусів тощо. Ось тут і з’являється абсурд - замість зменшення оплата за електроенергію в період з 2006 по 2009 роки зросла втричі. Єдиний вихід із такої ситуації - перехід на автономне опалення. За підрахунками експертів, це може скоротити витрати електроенергії на 15-20 відсотків. Але, як кажуть в народі, щоб заробити гроші, треба їх витратити. В нашому випадку, щоб зекономити, потрібно інвестувати. А хто цим займеться? Точно не держава.
Закордонна практика показує, що надання країною грандів університетам на такого роду проекти приносить лише позитивні результати. Введення автономної енергетичної системи у виші згодом дає великі плюси і для держави в цілому. Посудіть самі. Зменшення витрат на електроенергію несе за собою збільшення власного університетського бюджету. Збільшення бюджету приводить до розширення можливостей. Тобто тепер кошти, які витрачалися на комунальні послуги, можуть бути вкладені у навчальний процес. А це - нові комп’ютери, лабораторії, парти, крісла, підручники, бібліотеки тощо. От тільки лихо - не дає Україна грандів на такі перетворення.
Тож наразі університетам залишається думати не про глобальне, а про утеплення будівель, ремонт трубопроводів, заміну вікон, поставлених ще за часів СРСР, коли про питання енергозбереження навіть не чули. Потрібно всіма силами намагатися не випустити тепло із приміщень, адже воно тепер таке дороге. Потрібно розпочати з найменшого і поступово рухатися вперед, бо ж тепер ви знаєте, що запаси нафти вичерпаються через 40-50 років, а нам ще жити і жити.