Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №577 від 17.11.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Жовтень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Листопад 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Новини Рівне
QRcode

#День української писемності та мови

Поезія вилікувала від... алкоголізму

Українські священики про лікування словом, про мову всередині церкви, про суржик та про інше

У п’ятницю, в День української писемності та мови, в Народному Домі не вдалося знайти нікого - ні в “Просвіті”, ні у Спілці письменників України, ні в Спілці журналістів. Як мені пояснили, творчі люди відпочивають після дуже насиченого заходу в Рівненському драмтеатрі. Тому автор вирішив звернутися із своїми актуальними запитаннями про мову, зокрема, у Православній Церкві до двох відомих у Рівному людей - до священиків парафії преподобного Іова Почаївського отця Юрія ВЕЛІГУРСЬКОГО та отця Віталія ПОРОВЧУКА.

- Я дуже люблю поезію, - розповідає отець Юрій. - І колись ріс та вчився в одному селі з одним чоловіком, котрий почав серйозно випивати. Розлучився з дружиною, жив у духовному занепаді. Якось ми трапезували за одним столом, і я прочитав йому вірш Василя Симоненка “Ти знаєш, що ти людина”.

Через два роки я приїхав до нього, - продовжує отець Юрій, - і він остаточно кинув пити, а раніше ж споживав все алкогольне підряд. Навів порядок у хаті та у господарстві - встановив душ, скопав город, відновив пасіку. На моє запитання, що ж сталося - він сказав, що на нього так вплинув вірш Симоненка. Бачите, яку силу має слово, зокрема - віршоване. І українець Тарас Шевченко, і росіянин Лев Толстой сказали: “Мова - це душа народу”.

- Багато хто знає про Ваше ставлення до Патріарха Філарета Української Православної Церкви Київського патріархату і про те, що між вами був конфлікт. Філарет сказав перед виборами: “Ми просимо голосувати за тих, хто підтримує українську мову”. Тут Ви з ним згодні?

- Так, тут абсолютно згоден.

- Я теж вважаю це правильною позицією, - приєднується до розмови отець Віталій Поровчук, колишній викладач історії у Національному університеті водного господарства та природокористування, випускник історичного факультету Московського державного університету.

- А як розуміти біблійний вираз “Кожне дихання нехай хвалить Господа”?

- Будь-яке творіння має прославляти Його. Наприклад, кожна ж пташка співає по-іншому. Так само кожна людина, кожен народ має хвалити Бога своєю мовою.

- Тому Ви проти церковнослов’янської у Московському патріархаті?

- Ні, не проти. Тільки ця мова до Руси, тобто України, є принесеною з теренів Московії. Як постала церковнослов’янська мова? У 9 столітті від народження Ісуса Христа брати Кирило й Мефодій жили у місті Салоніки, були монахами та місіонерами Православної Церкви. Їх батьком був грек, а мама, вірогідно, болгаркою. Отож, Кирило й Мефодій добре знали македонський діалект давньоболгарської мови. Вони проповідували у Великій Моравії. Це на кордоні теперішньої Чеської та Словацької республік. Давні слов’яни у Моравії та на Балканах не мали писемності, а проповідувати усе ж було треба. Кирилом і Мефодієм була створена слов’янська абетка (або азбука), де було позначено звуки староболгарської мови, створено писемну мову, яку тепер називаємо церковнослов’янською. Згодом перекладено Святе Письмо та богослужбові тексти. Місіонери Кирила та Мефодія побували в Україні. До Моравського єпископства належали західні терени Руси - Карпати, Галичина, Західна Волинь.

- І слов’янська мова прийшла до нас?

- Так, вона поширилася серед балканських слов’ян та прийшла до нас на Русь. Редакції, або ізводи церковнослов’янської мови формувалися під впливом давніх розмовних слов’янських мов - давньосербської, давньоболгарської, давньоруської (давньоукраїнської). Люди виговорювали, як їм зручніше. У Московії вимовляли “Господі, помілуй!” (Московський ізвод, який у 19 столітті був максимально адаптований до тогочасної російської мови, тепер використовується в Україні у церквах Московського патріархату). А у нас на Русі, тобто в Україні, говорили “Господи, помилуй!” - так виник Київський ізвод. Кожен, хто переписував тексти, друкарства тоді не знали, вставляв свої закінчення слів, цілі слова і по-своєму відмінював їх. Так змінювалися граматика й лексика, витворювалися різні ізводи (редакції) - приміром, білоруський, болгарський, сербський. До речі, якщо послухати сербські чи болгарські піснеспіви, то вони дуже подібні до наших, які Московська Церква у 18 столітті витіснила з наддніпрянських єпархій, а у 19 столітті - з наших волинських. Між іншим, раджу всім почитати нову книгу Владислава Корнієнка “Корпус графіті Софії Київської ХІ - початку ХVIII століть”.

- А що мається на увазі під графіті в даному випадку?

- Графіті - це приватні написи на стінах Святої Софії. Вони підтверджують, що в Київській Русі говорили староукраїнською мовою, яка відрізнялася від сучасної української, як наприклад, старофранцузька відрізняється від сучасної французької. Українська мова була присутня у законодавчих збірках, князівських грамотах та побутових записах. Графіті згадують Володимира Мономаха як Володимира, а не Владіміра. І таких прикладів там безліч.

- Тобто, отець Віталій, Ви служите у своєму храмі церковнослов’янською мовою Київського ізводу?

- Ні, ми молимося сучасною українською мовою, щоб усім було зрозуміло. Зрештою, так хоче більшість членів нашої громади. Втім, вдома я молюся й церковнослов’янською мовою Київського ізводу. А наш Владика Ліонський і Західно-Європейський Іриней Кліппенштейн, німець за національністю, молиться церковнослов’янською мовою московського ізводу. Хоча у нас він молиться українською, у Німеччині - німецькою, у Франції - французькою.

- Тобто, слід молитися своєю мовою?

- Так, звичайно.

- Цікава виходить ситуація - український священик, який має патріотичні переконання, у минулому навчався в Московському державному університеті! Це я про Вас. І якою мовою Ви спілкуєтеся з московськими друзями?

- Звичайно, російською. А коли їду в Польщу, то там розмовляю польською. Це цілком природно й розумно - вивчити мову країни, де мешкаєш чи перебуваєш.

- Як Ви ставитеся до суржика? Деякі дослідники вважають його “компромісною мовою” між українською та російською. Така собі штучна мова на зразок есперанто. Коли Андрій Данилко в образі Вєрки Сердючки виступав і спілкувався суржиком, було дуже смішно...

- Ні, суржик - це серйозна проблема, філологічне збочення. Це вплив колоніального минулого. Розмовляти слід правильно.

17.11.2012Розмовляв Олесь ПОЛІЩУК

Ти знаєш, що ти - людина. Ти знаєш про це чи ні? Усмішка твоя - єдина, Мука твоя - єдина, Очі твої - одні. Більше тебе не буде. Завтра на цій землі Інші ходитимуть люди, Інші кохатимуть люди - Добрі, ласкаві й злі. Сьогодні усе для тебе - Озера, гаї, степи. І жити спішити треба, Кохати спішити треба - Гляди ж не проспи! Бо ти на землі - людина, І хочеш того чи ні - Усмішка твоя - єдина, Мука твоя - єдина, Очі твої - одні.


Переглядів: 1432

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1195 від 20.11.2024p.
¤ 
Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D

Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D

Нестача «сонячного» вітаміну вкрай негативно позначається на стані здоров’я, тому його попередження – найкраща послуга вашому організму....

¤ 
Троє чоловіків вбили знайомого

Троє чоловіків вбили знайомого

До злочину причетні троє дубровиччан – 30-ти, 19-ти та 15-ти років, які і раніше потрапляли в поле зору правоохоронців за вчинення адміністративних правопорушень. А найстарший та неповнолітній мали судимість....

¤ 
Пошкодив шини службового авто

Пошкодив шини службового авто

Відомо, що 42-річний чоловік уже неодноразово потрапляв в поле зору правоохоронців, зокрема був судимий за вчинення майнових злочинів та хуліганства....

¤ 
У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник

У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник

Рівненський обласний протипухлинний центр очолив Віталій Бойко. Напередодні голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш звільнив його з посади директора комунального підприємства «Рівненська обласна дитяча лікарня», якою Віталій Бойко керував тричі: з червня 2005-го по вересень 2006-го, з 2007 по 2010 рік та з грудня 2014 року і дотепер...

¤ 
Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів

Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів

Ще 11 шкільних автобусів передали тергромадам Рівненщини. Ключі від нових авто вручили начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль та голова обласної ради Андрій Карауш....

¤ 
Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою

Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою

Ми прагнемо залучити якомога більше груп українців до політичного життя суспільства та розбудови партії. Зокрема, розширити участь жінок у прийнятті рішень, надати їм можливості для самореалізації....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (22340)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (18327)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (15369)
• Допомога під час карантину [967] (15323)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15093)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (14956)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (14873)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (14829)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (14815)
• Живи до ста! [965] (14770)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (14712)
• Бюджет і ми… [965] (14702)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (14584)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (14532)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (14429)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (14364)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14020)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (13989)

ТОП-15 свіжого номера:

• Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою (1255)
• Для освітніх закладів Рівного закуплять нове обладнання (237)
• Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів (183)
• Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D (148)
• Пошкодив шини службового авто (142)
• Навіщо протирати скло машини яблуком у дощ? (140)
• Троє чоловіків вбили знайомого (139)
• Для чого наносити зубну пасту на вікна автомобілів? (138)
• У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник (138)
• Сприяли в ухиленні від мобілізації: ще чотирьом лікарям повідомили про підозру (131)
• Смертельна автопригода у Рівненському районі (130)
• Ультразвукова діагностика в закладах охорони здоров’я м.Рівне (129)
• Потрапив під колеса мотоцикла, вибігши на дорогу (129)
• В області облаштовують кулінарний хаб (126)
• Налагодили міжрегіональний канал збуту наркотиків (125)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2024 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"