Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №658 від 29.05.2014p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Жовтень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Листопад 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Новини Рівне
QRcode

#Рівненський ЕТЦ інформує

Ефективний метод профілактики травматизму й аварійності Психофізіологічна експертиза – не рекомендаційний захід, а невід’ємна складова медичних оглядів працівників

Ефективний метод профілактики травматизму й аварійності Психофізіологічна експертиза – не рекомендаційний захід, а невід’ємна складова медичних оглядів працівників

Як свідчать статистичні дані, на підприємствах, в установах та організаціях України всіх форм власності щоденно травмується в середньому понад 200 працівників, з них близько 30 стають інвалідами, а п’ять-шість одержують травми зі смертельним наслідком. Ризик стати жертвою нещасного випадку на виробництві або постраждати від профзахворювання в Україні у 5-8 разів вищий ніж у розвинутих країнах. До того ж, ми часто чуємо, що та чи інша аварія або нещасний випадок сталися з вини людини. Це справді так - до 75% виробничого травматизму припадає на людський чинник, і близько 80% смертельних випадків також стаються з цієї ж причини. Про залежність стану здоров’я та працездатності працівників від їхніх психофізіологічних якостей свідчать наукові дослідження та аналіз практичних результатів у різних країнах світу.

Психофізіологічний відбір та експертиза

- Усі ці дані, - наголошує лікар-психофізіолог ДП “Рівненський експертно-технічний центр” Тетяна ГЕРАСИМЧУК (на фото), - підтверд­жують, що у наш час вже недостатньо звичного “анкетного” відбору претендентів на відповідальні посади і робочі місця, а необхідно запроваджувати на підприємствах із підвищеним рівнем виробничої небезпеки професійний психофізіологічний відбір, кінцевим результатом якого є висновок психофізіологічної експертизи. Застосування цього методу, як показує досвід розвинених країн та вітчизняна практика, призводить до зниження рівня аварійності технічних систем залежно від видів і умов діяльності на 40-70%, зменшення кількості техногенних катастроф - на 20-25%, зниження рівня травматизму через людський чинник - на 40-45%. У розвинених країнах психофізіологічна експертиза давно стала обов’язковою складовою безпеки на виробництві. Практично жодна провідна фірма не наймає на роботу людей без попереднього психофізіологічного обстеження.

- А як ця проблема вирішується в нашій державі?

- Заходи професійного психофізіологічного відбору і психофізіологічної експертизи передбачені статтею 5 Закону України “Про охорону праці”, в якій визначено: “До виконання робіт підвищеної небезпеки та тих, що потребують професійного відбору, допускаються особи за наявності висновку психофізіологічної експертизи”. Діючі на сьогодні нормативно-правові акти передбачають необхідність професійного психофізіологічного відбору та психофізіологічної експертизи працівників для виконання робіт підвищеної небезпеки, але не визначають організаційну систему і порядок їх проведення. Саме цю прогалину усуває створювана зараз єдина державна Система професійного психофізіологічного добору працівників для виконання робіт підвищеної небезпеки, яка спрямована на ефективне об’єднання матеріальних, наукових і кад­рових ресурсів країни для підвищення рівня безпеки праці при виконанні робіт підвищеної небезпеки.

Висновок психофізіологічної експертизи - це документ, який складається за результатами проведеної психофізіологічної експертизи та засвідчує відповідність(невідповідність) працівника за своїми професійно важливими якостями професійним вимогам до виконання конкретної роботи підвищеної небезпеки та тої, що потребує професійного відбору.

Професійно важливі

з погляду безпеки праці…

- Що поєднує психофізіологічну експертизу з медичним оглядом працівника?

- Важливим етапом впровад­ження системи професійного добору став наказ МОЗ України від 21 травня 2007 року № 246 “Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій”. Використання до цього часу традиційних медичних оглядів давало можливість з достатньою ймовірністю виявляти патологію у працівників, але вони не діаг­ностували осіб, які не вкладалися у визначені рамки патології. Завдяки цьому наказу психофізіологічна експертиза із суто рекомендаційного заходу стала однією зі складових медичних оглядів працівників. У пункті 2.13 цього наказу чітко вказано, що працівники, зайняті на роботах, що потребують професійного відбору, повинні надати Комісії, яка проводить медичний огляд, висновок психофізіологічної експертизи.

Хочу звернути увагу на деякі психофізіологічні якості, професійно важливі з погляду безпеки праці.

Психомоторні якості (координація, швидкість реакції). Безпека багатьох трудових процесів залежить саме від точної, швидкої та правильної реакції працівника на певні явища, що виникають під час трудового процесу.

Стійкість до впливу стресів (здатність приймати рішення та дії в екстремальних умовах). Емоції відіграють важливу роль у керуванні трудовою діяльністю. Нездатність регулювати емоційні процеси призводить до порушення уваги та перебоїв у діях, наслідком чого можуть бути нещасні випадки.Увага (концентрація, стійкість, розподіл, швидкість переключення, обсяг). Виконання роботи вимагає певної уваги. Це означає, що психічна діяльність працівника має бути спрямована на конкретне трудове завдання. Якщо в ході роботи почнуть діяти несподівані сильні впливи на працюючого (наприклад, звукові або світлові), станеться мимовільне відволікання уваги. У таких випадках нерідко допускається невиконання дії або неправильна дія, що призводить до нещасних випадків.

Пам’ять. Під час навчання трудових операцій відбувається їх стабільне фіксування у пам’яті. Швидкість і обсяг запам’ятовування, тривалість збереження інформації, точність її відтворення безпосередньо впливають на безпеку діяльності.

Оцінити професійно важливі психофізіологічні якості працівника можна лише з допомогою психофізіологічних тестів - спеціального інструмента оцінки індивідуальних властивостей людей. За спеціальними статистично обгрунтованими алгоритмами ухвалення рішення можна отримати прогнозовану оцінку успішності та надійності діяльності працівника під час виконання конкретної роботи підвищеної небезпеки чи такої, що потребує професійного відбору.

Збереження здоров’я та працездатності персоналу

- Чи не означає це, що у разі невідповідності професійно важливих психофізіологічних якостей працівника вимогам до виконання конкретної роботи підвищеної небезпеки можна поставити крапку на його фаховій діяльності?

- Якщо за результатами тестів виявлено невідповідність працівника професійним вимогам, то, хочу зауважити, це не ставить крапку у його діяльності.

По-перше, необхідно провести поглиблене медичне обстеження для виявлення можливих функціональних відхилень чи розладу здоров’я. По-друге, слід оптимізувати свою виробничу діяльність: відпрацювати робочі рухи, розміщення інструменту чи устаткування, тренувати пам’ять та увагу, координацію рухів, вестибулярного апарату тощо. По-третє, слід вжити заходи, які знизять ризик виникнення нещасних випадків. І насамкінець працівника можна перевести на менш відповідальну ділянку роботи або, якщо є можливість і його згода, - навіть на іншу посаду, не пов’язану з виконанням робіт підвищеної небезпеки.

Загалом же, правильно організований психофізіологічний відбір дозволить роботодавцю уникнути можливих ризиків, що загрожують професійній діяльності та здоров’ю працівників, зменшити ризик нещасних випадків, пов’язаних з людським чинником, прийняти більш ефективні рішення, спрямовані на збереження здоров’я та працездатності персоналу.

Багаторічний досвід роботи лабораторій психофізіологічного відбору в енергетиці, на залізничному, авіаційному та водному транспорті, у вугледобуванні, силових відомствах України виправдав необхідність проведення психофізіологічного професійного відбору, який є ефективним методом профілактики травматизму й аварійності. Настав час поширити систему психофізіологічного обстеження професійної придатності і на водіїв автотранспортних засобів.

Запрошуємо до співпраці всі підприємства області

- Для виконання яких видів робіт потрібно мати висновок психофізіологічної експертизи?

Існує загальний Перелік робіт, де є потреба у професійному відборі кадрів, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України та Держгірпромнагляду України № 263/121. Цей перелік включає:

. Усі види підземних робіт та відкриті гірничі роботи.

.Робота в кесонах, барокамерах, замкнутих просторах.

. Водолазні роботи.

. Роботи на висоті, верхолазні роботи, роботи, пов’язані з підйомом на висоту.

. Роботи по обслуговуванню діючої електроустановки напругою до і вище 1000 В та виконання в них оперативних переключень, налагоджувальних випробувань, роботи під напругою в електроустановках до і вище 1000 В, роботи, пов’язані з діючим енергетичним обладнанням.

.Роботи, пов’язані із застосуванням вибухових матеріалів, роботи у вибухово- та вогненебезпечних виробництвах.

. Роботи, виконання яких передбачає носіння вогнепальної зброї.

.Аварійно-рятувальні роботи та роботи по гасінню пожеж.

.Роботи, пов’язані з управлінням наземним, підземним, повітряним та водним транспортом.

.Роботи, пов’язані з нервово-емоційним напруженням (авіадиспетчери по управлінню рухом залізничного транспорту, оператори енергетичних систем).

.Роботи по технічному обслуговуванню і експлуатації компресорних нафтонасосних та газо-регуляторних станцій, лінійних систем магістральних нафто- і газопроводів.

. Роботи, пов’язані з бурінням, видобутком та переробкою нафти, газу, конденсату та підготовкою їх до транспортування та зберігання.

. Роботи, які безпосередньо пов’язані з виробництвом чорних та кольорових металів.

На основі цих переліків, а також переліку професій з НПА з ОП на кожному підприємстві з урахуванням специфіки виробництва, роботодавцем розробляється і затверджується відповідний перелік робіт з підвищеною небезпекою. За результатами психофізіологічної експертизи надається експертний висновок про професійну придатність робітників згідно з виконуваним видом робіт.

- Ваші побажання роботодавцям Рівненщини.

- Усвідомити в повному обсязі нагальну необхідність психофізіологічної експертизи своїх працівників, що дасть можливість зменшити травматизм на підприємствах та покращити систему охорони праці.

Запрошуємо всі підприємства області до співпраці з Рівненським експертно-технічним центром, який проводить навчання з питань охорони праці та психофізіологічну експертизу працівників, зайнятих на роботах підвищеної небезпеки.

29.05.2014Спілкувався Олесь ДУБОВИК


Переглядів: 1126

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1195 від 20.11.2024p.
¤ 
Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D

Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D

Нестача «сонячного» вітаміну вкрай негативно позначається на стані здоров’я, тому його попередження – найкраща послуга вашому організму....

¤ 
Троє чоловіків вбили знайомого

Троє чоловіків вбили знайомого

До злочину причетні троє дубровиччан – 30-ти, 19-ти та 15-ти років, які і раніше потрапляли в поле зору правоохоронців за вчинення адміністративних правопорушень. А найстарший та неповнолітній мали судимість....

¤ 
Пошкодив шини службового авто

Пошкодив шини службового авто

Відомо, що 42-річний чоловік уже неодноразово потрапляв в поле зору правоохоронців, зокрема був судимий за вчинення майнових злочинів та хуліганства....

¤ 
У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник

У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник

Рівненський обласний протипухлинний центр очолив Віталій Бойко. Напередодні голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш звільнив його з посади директора комунального підприємства «Рівненська обласна дитяча лікарня», якою Віталій Бойко керував тричі: з червня 2005-го по вересень 2006-го, з 2007 по 2010 рік та з грудня 2014 року і дотепер...

¤ 
Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів

Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів

Ще 11 шкільних автобусів передали тергромадам Рівненщини. Ключі від нових авто вручили начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль та голова обласної ради Андрій Карауш....

¤ 
Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою

Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою

Ми прагнемо залучити якомога більше груп українців до політичного життя суспільства та розбудови партії. Зокрема, розширити участь жінок у прийнятті рішень, надати їм можливості для самореалізації....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (22337)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (18321)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (15367)
• Допомога під час карантину [967] (15319)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15089)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (14952)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (14869)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (14825)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (14811)
• Живи до ста! [965] (14767)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (14711)
• Бюджет і ми… [965] (14698)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (14582)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (14528)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (14426)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (14364)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14019)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (13988)

ТОП-15 свіжого номера:

• Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою (1197)
• Для освітніх закладів Рівного закуплять нове обладнання (229)
• Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів (182)
• Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D (147)
• Пошкодив шини службового авто (139)
• Навіщо протирати скло машини яблуком у дощ? (138)
• У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник (137)
• Троє чоловіків вбили знайомого (136)
• Для чого наносити зубну пасту на вікна автомобілів? (130)
• Смертельна автопригода у Рівненському районі (128)
• Сприяли в ухиленні від мобілізації: ще чотирьом лікарям повідомили про підозру (128)
• Ультразвукова діагностика в закладах охорони здоров’я м.Рівне (122)
• В області облаштовують кулінарний хаб (122)
• Налагодили міжрегіональний канал збуту наркотиків (122)
• Потрапив під колеса мотоцикла, вибігши на дорогу (122)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2024 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"