Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №355 від 30.07.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Жовтень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Листопад 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Новини Рівне
QRcode

#Персона

“Не я обрав цей шлях, а він вибрав мене”

“Не я обрав цей шлях, а він вибрав мене”

Тут панують розум і врівноваженість, гармонія та мудрість, спокій і тиша та своя, властива лише цьому місцю, енергетика. Тут відсутні галас, зайва метушня та сумбурність сьогодення. Тут панує Він - Учитель. Йому не потрібна слава чи визнання, йому зовсім не притаманне честолюбство, він не прагне публічності. За нього говорять його справи. За нього говорять його учні, розкидані по всьому світу. Завдяки його багаторічній праці про невеличке місто Костопіль дізналися далеко за межами Рівненщини та України.

Учитель - це Олександр Борисович Козак (на фото), засновник і натхненник Центру інтелектуального розвитку “Сузір’я”, депутат Костопільської районної ради. І хоча він не дуже полюбляє давати інтерв’ю, все ж таки погодився привідкрити завісу своєї душі й поділитися власним життєвим надбанням із читачами нашої газети.

- Олександре Борисовичу, майже тридцять років свого життя Ви присвятили учительській справі. Чому Ви обрали саме такий шлях? Це закладено генетично?

- Можна сказати й так. Причини завжди цікавлять людей. Я - вчитель у третьому поколінні, виріс в освітянському середовищі, це для мене - як дихати. І тому мені інколи здається, що не я обрав цей шлях, а він вибрав мене.

- А чому перемогли шахи, адже Ви закінчили факультет англійської мови Луцького педагогічного інституту імені Лесі Українки?

- Зараз мені здається, що все було детерміновано з самого початку. У школі, в яку я прийшов викладати (костопільська ЗОШ №1 ім. Т.Г.Шевченка), мене вже чекала “плеяда” дітей, які на рівні підсвідомості були здатні оцінити (можливо, завдяки своїм батькам) примат духу й інтелекту. І тому саме шахи виявилися потужним мобілізуючим фактором, біля якого згуртувалися здібні, обдаровані діти. До речі, шахи за своєю суттю здатні робити природній відбір.

Коли до нас прийшли перші успіхи (виграли область, почали систематично їздити на Україну), я зрозумів, що, створивши шаховий клуб, зможу оптимально вплинути на інтелектуальний і духовний розвиток дитини, таким чином реалізуючи себе. Матеріально було важко, бо я змінив 150 карбованців на 90 при дружині-студентці. У цьому плані мені пощастило з дружиною, яка далека від меркантильності (Жанна Вікторівна - учитель, автор збірки поезій “Тихий дощ” - авт.). Багато хто відмовляв мене від “непрестижної” роботи, на що я відповідав, що я її зроблю престижною.

- Що Вас захопило у шахах?

- Шахи дають унікальну можливість дізнатися правду про себе і світ.

“Ми намагаємося зберегти інтелектуальну традицію народів світу”

- У нинішньому році виповнюється 10 років від заснування Центру інтелектуального розвитку “Сузір’я”. Розкажіть, з чого все починалося?

- “Сузір’я” - похідна шахового клубу, заснованого мною 27 років тому, який і став духовно-матеріальною базою сучасного Центру.

Не скажу, що десять років минуло, як один день… Спочатку була утворена дитячо-юнацька спортивна школа інтелектуальних ігор “Сузір’я”. Але з часом ми вирішили вийти за межі суто спортивної діяльності та зосередитись на інтелектуальних іграх як на потужному засобі впливу на інтелектуально-психічний і духовний розвиток дитини. Тому у 2003 році ми реорганізувалися в Центр інтелектуального розвитку “Сузір’я”. Тут не можу з вдячністю не згадати Валентину Миколаївну Загребельну, тодішнього начальника відділу освіти, та Михайла Петровича Кривка, голову Костопільської райдержадміністрації.

Заклад дійсно унікальний не тільки для області, а й в межах України. Ми намагаємося зберегти інтелектуальну традицію народів світу. Органічну потребу в постійному духовному зростанні - ось основне, що отримують вихованці.

- Чому саме “Сузір’я”?

- Назвав на честь першої “плеяди” своїх учнів-шахістів. Уявіть собі, перша плеяда (а з древньогрецької це і є “сузір’я”) була представлена яскравими дітьми. Усі вони після закінчення школи вступили до найкращих вищих навчальних закладів Союзу: Віктор Юдін - факультет філософії Московського державного університету ім. М.В. Ломоносова; Василь Гаврилюк - фізико-математичний факультет МДУ; Олег Волошин - Московське вище технічне училище ім. Н. Е. Баумана; Олександр Рижков - Московський авіаційний інститут; Олексій Сущук - Московський фізико-технічний інститут; Ігор Самолюк - Державний центральний ордена Леніна інститут фізичної культури, шахове відділення. Зараз - це мої друзі, з якими я товаришую вже понад двадцять років. Я впевнений, це - прямий результат нашого спілкування навколо шахів. Бо коли ми говоримо про шахи, маємо на увазі не тільки їх.

- Розкажіть про досягнення Центру.

- Досягнення Центру вже самі по собі виправдовують його існування. Звичайно, що якість роботи на зовнішньому рівні вимірюється успіхами у змаганнях. Ми маємо два перших призери Чемпіонату України з гри Stratego; третє місце - з першості України з “Диво-Шашок”; ми є сумарними переможцями обласної спартакіади школярів у блоці інтелектуальних видів спорту.

Але “Сузір’я” - це насамперед духовний Центр. Як виміряти ті досягнення, які відбуваються в душі, у розумовій діяльності окремо взятої дитини під час її практичного дотику до цього інтелектуального різнобарв’я? Це вже питання глибини, на якій і стоїть світ…

- Чи є у Вас якийсь особливий підхід або метод впливу на вихованців Вашого закладу?

- Сам статус позашкільного навчально-виховного закладу дозволяє з успіхом впроваджувати Сократівський підхід впливу на учня - через діалог, через питання, які примушують думати.

- У “Сузір’ї” усі охочі можуть навчитися грати не лише в шахи та шашки, а й ознайомитися зі світом логічних ігор народів світу. Го, Отелло, Сьогі, Stratego, - яка з цих ігор найбільше цікавить молодь? Чи все-таки фаворитами залишаються шахи?

- Найбільше зараз діти грають в Stratego. Вже двічі ми проводили в “Сузір’ї” міжнародний турнір з цієї гри за участю найсильніших гравців Європи, зокрема голландців. Незабаром вихованці Центру братимуть участь в Чемпіонаті світу з логічної гри Stratego.

- Що дає людині заняття інтелектуальними іграми?

- Забезпечує інтелектуальний та духовний розвиток, формує культуру мислення і створює умови для самоосвіти, самопізнання.

- Вихованці Центру - неодноразові переможці та призери обласних, всеукраїнських і міжнародних змагань. Хто їх навчає?

- Заклад специфічний і тому вимагає носіїв специфічних знань з високою загальною культурою, адже ми є позашкільним навчально-виховним закладом. Протягом років відбувалася селекція педпрацівників. Пройшли випробування часом і вимогами Едуард Литвиненко та Леонід Грицюк. Саме з цими людьми пов’язані базові успіхи закладу.

- Олександре Борисовичу, відомо, що Ви - депутат районної ради, голова комісії з питань освіти, культури та духовності. Чому Ви вирішили зайнятися суспільно-політичною діяльністю?

- Небезпечно бути байдужим до того, що відбувається навколо. А, зокрема, це надає мені додаткового подиху. Я відвідую віддалені куточки району, зустрічаюся з людьми, тримаю руку на пульсі подій та інколи потрапляю в такі місця, в яких би за інших умов не побував. Це розширює мої горизонти…

І про особисте...

- Олександре Борисовичу, а що у Вашому закладі робить фортепіано?

- Хоч воно і стареньке, але йому дуже пощастило. Тому що за його участі ми проводимо традиційні “Грудневі вечори класичної музики”. Воно знає, хто такі “Контрасти”, до нього доторкалися віртуозні пальчики Мирослави Чорнобай і Тетяни Вакулик. Тут неодноразово виступали чудові гурти “Вишнева гора”, тріо “МІО”, “Prima Vera” (керівник Ігор Сметанін, м. Луцьк) та затишна музикальна родина Чорнобаїв.

- Ви все життя прожили у Костополі. Чи не було спокуси показати себе “в світах”?

- Духовно обмежену людину і Монмартр не врятує, а для духовно багатої - і пустеля буде раєм.

- Що для Вас дитинство?

- “Всі ми родом з дитинства”. Я думаю, що по дорослій людині можна визначити, яке в неї було дитинство, я це називаю “геном реваншизму” (сміється - авт.). Те, що людина недоотримала в дитинстві, вона намагається свідомо або несвідомо здобути в дорослому житті. Це щось на зразок Ібсенівського “юность - это возмездие”…

- Ви щаслива людина? Що Вас робить таким?

- Так, я щасливий. Одного разу в Августина Блаженного запитали, що таке час. Він відповів: “Коли мене не питають про це, я знаю, що це таке”. На мою думку, це стосується і щастя.

- Що б Ви ще хотіли здійснити у своєму житті?

- Не розгубити те, що маю.

30.07.2008Кароліна КРУГЛИК

Бліц-діалог із шахістом - А про політику будемо говорити? - Це сфера “низьких вібрацій”, хоча у древніх і називали ідіотами тих, хто не цікавиться політикою, тобто державними справами. - А що таке ідіотизм сьогодні? - Це коли “Соляріс” А. Тарковського переривається рекламою! (Ознака часу!) - Що Вас приваблює в людях? - Глибина! - Чому? - Вона завжди щира, не підведе! - Які люди Вам подобаються? - Самодостатні. - Чому? - Вони не зазіхають на “чужу територію”, хоча на нашу підкорку вони і впливають. - Як Ви відпочиваєте? - У тиші, в кутку з книжкою. - Які Ваші улюблені письменники? - Джон Фаулз, Умберто Еко, Герман Гессе. - Ваші улюблені поети? - Поезія завжди поруч - Ліна Костенко, Микола Вінграновський, Марина Цвєтаєва, Анна Ахматова, Йосип Мандельштам… - Щоб Ви зараз процитували з Ліни Костенко? - “Не подивуй, коли я раптом зникну, Боюсь печалі, що до тебе звикну…” - Що для Вас є найбільшою цінністю у житті? - Найвища цінність для мене - мої діти та внутрішня свобода. - Ваше кредо? - Все справжнє твориться в тиші, без галасу, і кожен день, - як молитва…


Переглядів: 1939

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1195 від 20.11.2024p.
¤ 
Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D

Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D

Нестача «сонячного» вітаміну вкрай негативно позначається на стані здоров’я, тому його попередження – найкраща послуга вашому організму....

¤ 
Троє чоловіків вбили знайомого

Троє чоловіків вбили знайомого

До злочину причетні троє дубровиччан – 30-ти, 19-ти та 15-ти років, які і раніше потрапляли в поле зору правоохоронців за вчинення адміністративних правопорушень. А найстарший та неповнолітній мали судимість....

¤ 
Пошкодив шини службового авто

Пошкодив шини службового авто

Відомо, що 42-річний чоловік уже неодноразово потрапляв в поле зору правоохоронців, зокрема був судимий за вчинення майнових злочинів та хуліганства....

¤ 
У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник

У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник

Рівненський обласний протипухлинний центр очолив Віталій Бойко. Напередодні голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш звільнив його з посади директора комунального підприємства «Рівненська обласна дитяча лікарня», якою Віталій Бойко керував тричі: з червня 2005-го по вересень 2006-го, з 2007 по 2010 рік та з грудня 2014 року і дотепер...

¤ 
Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів

Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів

Ще 11 шкільних автобусів передали тергромадам Рівненщини. Ключі від нових авто вручили начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль та голова обласної ради Андрій Карауш....

¤ 
Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою

Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою

Ми прагнемо залучити якомога більше груп українців до політичного життя суспільства та розбудови партії. Зокрема, розширити участь жінок у прийнятті рішень, надати їм можливості для самореалізації....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (22330)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (18312)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (15359)
• Допомога під час карантину [967] (15310)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15080)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (14943)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (14861)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (14819)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (14803)
• Живи до ста! [965] (14761)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (14703)
• Бюджет і ми… [965] (14693)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (14574)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (14520)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (14420)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (14361)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14013)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (13981)

ТОП-15 свіжого номера:

• Партія «УДАР Віталія Кличка» стає ще більш відкритою (1071)
• Для освітніх закладів Рівного закуплять нове обладнання (209)
• Громади Рівненщини отримали 11 нових шкільних автобусів (178)
• Ознаки того, що у вас дефіцит вітаміну D (146)
• Пошкодив шини службового авто (135)
• У Рівненського обласного протипухлинного центру новий керівник (134)
• Троє чоловіків вбили знайомого (133)
• Навіщо протирати скло машини яблуком у дощ? (131)
• Смертельна автопригода у Рівненському районі (123)
• Сприяли в ухиленні від мобілізації: ще чотирьом лікарям повідомили про підозру (122)
• Налагодили міжрегіональний канал збуту наркотиків (118)
• Потрапив під колеса мотоцикла, вибігши на дорогу (118)
• В області облаштовують кулінарний хаб (117)
• Ультразвукова діагностика в закладах охорони здоров’я м.Рівне (115)
• Незабаром на Рівненщині з’являться нові навчально-практичні центри (114)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2024 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"