Сьогодні у Рівному працюють у збиток шість ЖКП з восьми. Це, незважаючи на те, що минулоріч на проведення капітальних ремонтів у міському бюджеті передбачалося лише 5 відсотків коштів від необхідної суми. Та й самі мешканці міста незадоволені якістю послуг, які надають комунальні підприємства. З низки цих та інших причин, керівництво міста пропонує громадянам забирати неподільне майно у свою власність. Аргументують пропозицію і тим, що раніше цим шляхом пішли більшість країн Європи і колишнього Радянського Союзу.
Найближчим часом розроблять програму реформування ЖКГ, яка реалізовуватиметься протягом 2010-2014 рр. Відповідно до неї, галузь демонополізують, а пріоритетним напрямом виберуть створення ОСББ. Їх кількість нині у Рівному - 62, проте міська влада має амбітні плани створити цього року ще сотню. Тим часом, необхідно проводити роз’яснювальну роботу серед населення і першим кроком стала зустріч, яка відбулася. Власники, які захочуть створити об’єднання, зіштовхнуться з юридичними питаннями щодо передачі майна. Тому така зустріч дуже важлива, вважає позаштатний радник голови
міста по реформуванню ЖКП Володимир ЗЛЕНКО: “Мета зустрічі - ознайомити людей з нормативно-правовими документами, які необхідні для створення ОСББ. Ми надаємо їм пакет необхідних документів, інформацію про підтримку міської влади у вирішенні питань поточного ремонту і даємо відповіді на запитання, які їх хвилюють: щодо використання землі, порядку передачі землі, документації”.
На зустрічі був присутній і начальник міського управління ЖКГ Іван ГЕМА, який запевняв, що подібна ініціатива підтримується міською владою: “Бюджет передбачає кошти, але він не зможе забезпечити виконання ваших бажань. Наразі, ви змушені платити посереднику - комунальним підприємствам, але коли ви утворюєте об’єднання, то самі вибираєте кого наймати. ОСББ - це майбутнє, а ЖКП, якщо залишаться, матимуть іншу форму, можливо, це буде інспекція з контролю. Настане той день, коли все місто стане об’єднанням співвласників”.
Окрім того, у створенні подібних юридичних осіб є декілька переваг. Вони приймають участь у реалізації програми сприяння створенню та забезпеченню фун-кціонування ОСББ, яка передбачає ремонт інженерних мереж, ліфтів віком більше 20-ти років та будинків, збудованих раніше 1986-го року. При цьому, більша кількість необхідних коштів спрямовується з державного бюджету, в ньому до 2015 року на ці потреби закладено 1,1 мільярд гривень (для прикладу, на ремонт ОСББ потрібно 100 тисяч гривень фінансування: з держбюджету - 70 тисяч, 20 тисяч - міська влада і 10 тисяч - об’єднання співвласників). Окрім того, учасники об’єднання при сплаті комунальних послуг звільняються від ПДВ, яке, як ми знаємо, становить 20 відсотків від нарахувань.
Щоправда, суттєвий мінус в тому, що ЖКП звільняються від відповідальності за проведення капітального ремонту у будинку, який передається у власність об’єднання. На жаль, кошти на це не передбачені. Власник квартири Валентина КАРПОВА скаржиться, що привести будинок до ладу самим мешканцям не під силу: “Я вважаю, що майбутнє дійсно за ОСББ, але нехай влада змусить ЖКП провести ремонт. Не кажу, що обов’язково капітальний, щоб хоча б полагодили головні комунікації - каналізацію, теплопровідну систему і водопостачання, адже це - “життєдіяльність будинку”. Коли люди проживають у новобудовах, то немає мови, нехай вони об’єднуються, а якщо моєму будинку 22 роки? Кожні 20 років комунікації треба змінювати. І що виходить - нам вони геть зношені залишаються?”
Представники ЖКГ запевняють, що подібні зустрічі проводитимуться і надалі, крім них, організують курси, на яких навчатимуть власників квартир правильно розпоряджатися фінансами ОСББ і забезпечити приведення будинків у місті до нормального стану.